Jak wygląda droga kariery frontend developera?

10.05.2022 Angelika Siczek
frontend_developer_kariera

Prawie każdy projekt digitalowy wymaga wsparcia front-end developerów. Ta część pracy jest szczególnie istotna, ponieważ bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki dana aplikacja (lub strona) działa, reaguje na polecenia użytkowników i wygląda. To prowadzi nas do pytania o zawód front-end developera. Za co odpowiada taki specjalista? I jak zostać front-end developerem? O tym dzisiaj porozmawiamy.

Krótko mówiąc, front-end developerzy odpowiadają za tworzenie i rozwój wszystkich elementów wizualnych, które użytkownicy widzą i z którymi wchodzą w interakcję. Kiedy wejdziesz na stronę internetową lub otworzysz aplikację, cały layout i cały interfejs to wynik pracy front-end developera.

Front-end developer: zadania

Oczywiście zakres pracy będzie się różnić w zależności od firmy i projektu, który jest w danym momencie realizowany. Front-end development to w praktyce połączenie designu UX/UI i pracy programistycznej. Taki developer musi wiedzieć, jak sprawić, aby strona/aplikacja była intuicyjna, funkcjonalna i prosta w obsłudze dla różnych grup użytkowników. A potem – przełożyć tę wiedzę na poprawnie działający kod.

Na ogół zadania front-end developerów obejmują:

 • Tworzenie wszystkich elementów, które widzą użytkownicy
 • Wdrażanie projektu UX/UI do gotowego produktu cyfrowego
 • Sprawianie, że aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze (czasami front-end developerzy odpowiadają także za jej optymalizację i skalowalność)
 • Zapewnienie, że front-end działa prawidłowo we współpracy z warstwą back-end

Naturalnie niezbędna jest wiedza na temat technologii niezbędnych w pracy. Te obejmują języki programowania (przede wszystkim HTML, CSS i JavaScript) i frameworki, które wspierają tworzenie aplikacji (np. React, Angular, Flutter, Vue.js).

Jak zostać front-end developerem?

Teoretycznie powinniśmy napisać, że droga do zostania front-end developerem zaczyna się od dyplomu z jakiejś dziedziny IT, idealnie software engineering lub software development. Jednak w praktyce jest wielu świetnych developerów, którzy nie posiadają takiego dyplomu. W świecie IT najbardziej liczy się to, co umiesz i wiesz. Liczba lat spędzonych nad książkami ma mniejsze znaczenie.

Na początek kluczowe jest, aby dobrze poznać trzy podstawowe technologie front-end development, a są to:

 • HTML5,
 • CSS,
 • JavaScript.

 

Na rynku znajdziesz masę kursów (zarówno online jak i offline) i szkół, które uczą tych technologii i ich wykorzystania w prawdziwym świecie. Tutaj na przykład masz taki kurs oferowany przez Google.

Gdzie możesz ćwiczyć swoje umiejętności?

 

Nauka przez praktykę

Gdy zdobędziesz już podstawową wiedzę, powinieneś zacząć przekładać ją na praktykę. Zacznij od prostych, niewielkich projektów (w ten sposób najszybciej nauczysz się front-endu). Możesz zacząć od oglądania tutoriali i przerabiania projektów, które są w nich prezentowane. Im więcej będziesz trenować, tym będziesz lepszy. Zacznij od tworzenia niewielkich elementów interfejsów i idź dalej. Wkrótce zobaczysz, jak to wszystko jest ze sobą połączone i jak zdobyta wiedza pozwala tworzyć coraz bardziej złożone projekty.

Kiedy poczujesz, że masz nad sobą szklany sufit i nigdzie dalej się nie posuwasz, czas poszukać więcej doświadczeń. Na tym etapie najlepiej znaleźć dla siebie staż. Wiele firm mobile/web development oferuje takie staże i przez cały rok szuka aspirujących front-end developerów, którzy wymagają przyuczenia. Czasami takich osób szukają nawet agencje marketingowe, ale to nie jest pierwsze miejsce, gdzie powinieneś zacząć poszukiwania. 

Szukaj software housów i firm web development w swoim mieście (a nawet kraju, choć staż najlepiej odbyć stacjonarnie) i wysyłaj do nich oferty/CV. Oczywiście nie możesz oczekiwać, że już na tym etapie będziesz zarabiać dużo pieniędzy. Z punktu widzenia takiej firmy jesteś długoterminową inwestycją, która zwróci się najwcześniej po kilku miesiącach. Potraktuj ten czas jako doskonałą okazję, żeby się dużo nauczyć i rozwijać nowe umiejętności. Staże trwają zazwyczaj trzy miesiące. Po tym czasie firma może zdecydować, żeby zatrudnić Cię na stałe (zdobędziesz w ten sposób posadę junior front-end developera). Oczywiście zależy to od przebiegu stażu i aktualnych potrzeb takiej firmy.

Podsumowanie: droga do zostania wziętym front-end developerem

Jeśli właśnie taka kariera Ci się marzy, nie rezygnuj tylko dlatego, że nie masz magistra z IT. Poznaj trzy podstawowe technologie front-end i rozwijaj swoje umiejętności poprzez kursy, szkolenia i wyzwania. Stale poszerzaj swoją wiedzę i postaraj się zdobyć jak najwięcej praktycznego doświadczenia. To klucz do sukcesu w tej branży.

A jeśli szukasz zatrudnienia zerknij na naszą sekcję kariera i prześlij swoje CV. Kto wie, może okaże się to pierwszym krokiem na drodze do kariery we front-end developmencie!

 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: