Jak wygląda droga kariery frontend developera?
Prawie każdy projekt digitalowy wymaga wsparcia front-end developerów. Ta część pracy jest szczególnie istotna, ponieważ bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki dana aplikacja (lub strona) działa, reaguje na polecenia użytkowników i wygląda. To prowadzi nas do pytania o zawód front-end developera. Za co odpowiada taki specjalista? I jak zostać front-end developerem? O tym dzisiaj porozmawiamy.
Krótko mówiąc, front-end developerzy odpowiadają za tworzenie i rozwój wszystkich elementów wizualnych, które użytkownicy widzą i z którymi wchodzą w interakcję. Kiedy wejdziesz na stronę internetową lub otworzysz aplikację, cały layout i cały interfejs to wynik pracy front-end developera.
Front-end developer: zadania
Oczywiście zakres pracy będzie się różnić w zależności od firmy i projektu, który jest w danym momencie realizowany. Front-end development to w praktyce połączenie designu UX/UI i pracy programistycznej. Taki developer musi wiedzieć, jak sprawić, aby strona/aplikacja była intuicyjna, funkcjonalna i prosta w obsłudze dla różnych grup użytkowników. A potem – przełożyć tę wiedzę na poprawnie działający kod.
Na ogół zadania front-end developerów obejmują:
- Tworzenie wszystkich elementów, które widzą użytkownicy
- Wdrażanie projektu UX/UI do gotowego produktu cyfrowego
- Sprawianie, że aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze (czasami front-end developerzy odpowiadają także za jej optymalizację i skalowalność)
- Zapewnienie, że front-end działa prawidłowo we współpracy z warstwą back-end
Naturalnie niezbędna jest wiedza na temat technologii niezbędnych w pracy. Te obejmują języki programowania (przede wszystkim HTML, CSS i JavaScript) i frameworki, które wspierają tworzenie aplikacji (np. React, Angular, Flutter, Vue.js).
Jak zostać front-end developerem?
Teoretycznie powinniśmy napisać, że droga do zostania front-end developerem zaczyna się od dyplomu z jakiejś dziedziny IT, idealnie software engineering lub software development. Jednak w praktyce jest wielu świetnych developerów, którzy nie posiadają takiego dyplomu. W świecie IT najbardziej liczy się to, co umiesz i wiesz. Liczba lat spędzonych nad książkami ma mniejsze znaczenie.
Na początek kluczowe jest, aby dobrze poznać trzy podstawowe technologie front-end development, a są to:
- HTML5,
- CSS,
- JavaScript.
Na rynku znajdziesz masę kursów (zarówno online jak i offline) i szkół, które uczą tych technologii i ich wykorzystania w prawdziwym świecie. Tutaj na przykład masz taki kurs oferowany przez Google.
Gdzie możesz ćwiczyć swoje umiejętności?
- Codewell.cc
- https://cssbattle.dev/
- TeamTreehouse.com
- Coderbyte.com
- FrontendMentor.io
Nauka przez praktykę
Gdy zdobędziesz już podstawową wiedzę, powinieneś zacząć przekładać ją na praktykę. Zacznij od prostych, niewielkich projektów (w ten sposób najszybciej nauczysz się front-endu). Możesz zacząć od oglądania tutoriali i przerabiania projektów, które są w nich prezentowane. Im więcej będziesz trenować, tym będziesz lepszy. Zacznij od tworzenia niewielkich elementów interfejsów i idź dalej. Wkrótce zobaczysz, jak to wszystko jest ze sobą połączone i jak zdobyta wiedza pozwala tworzyć coraz bardziej złożone projekty.
Kiedy poczujesz, że masz nad sobą szklany sufit i nigdzie dalej się nie posuwasz, czas poszukać więcej doświadczeń. Na tym etapie najlepiej znaleźć dla siebie staż. Wiele firm mobile/web development oferuje takie staże i przez cały rok szuka aspirujących front-end developerów, którzy wymagają przyuczenia. Czasami takich osób szukają nawet agencje marketingowe, ale to nie jest pierwsze miejsce, gdzie powinieneś zacząć poszukiwania.
Szukaj software housów i firm web development w swoim mieście (a nawet kraju, choć staż najlepiej odbyć stacjonarnie) i wysyłaj do nich oferty/CV. Oczywiście nie możesz oczekiwać, że już na tym etapie będziesz zarabiać dużo pieniędzy. Z punktu widzenia takiej firmy jesteś długoterminową inwestycją, która zwróci się najwcześniej po kilku miesiącach. Potraktuj ten czas jako doskonałą okazję, żeby się dużo nauczyć i rozwijać nowe umiejętności. Staże trwają zazwyczaj trzy miesiące. Po tym czasie firma może zdecydować, żeby zatrudnić Cię na stałe (zdobędziesz w ten sposób posadę junior front-end developera). Oczywiście zależy to od przebiegu stażu i aktualnych potrzeb takiej firmy.
Podsumowanie: droga do zostania wziętym front-end developerem
Jeśli właśnie taka kariera Ci się marzy, nie rezygnuj tylko dlatego, że nie masz magistra z IT. Poznaj trzy podstawowe technologie front-end i rozwijaj swoje umiejętności poprzez kursy, szkolenia i wyzwania. Stale poszerzaj swoją wiedzę i postaraj się zdobyć jak najwięcej praktycznego doświadczenia. To klucz do sukcesu w tej branży.
A jeśli szukasz zatrudnienia zerknij na naszą sekcję kariera i prześlij swoje CV. Kto wie, może okaże się to pierwszym krokiem na drodze do kariery we front-end developmencie!