Jak wykorzystać Symfony w Twoim projekcie?

08.07.2022 Angelika Siczek
jak_wykorzystac_symfony_w_projekcie

Jeśli zaczynasz właśnie nowy projekt IT, czeka Cię kilka trudnych wyborów. Po pierwsze, musisz zdecydować, jakie technologie zostaną wykorzystane w procesie, który właśnie zaczynasz. Dzisiaj to pytanie obejmuje przede wszystkim język programowania i tzw. framework. W tym poście pokażemy Ci język programowania zwany PHP i framework znany jako Symfony.  

 

W dzisiejszych czasach masz mnóstwo języków programowania, które możesz wykorzystać w swoim projekcie IT. Dlaczego warto rozważyć PHP? Jak pewnie wiesz, każdy projekt IT wymaga warstwy back-end i front-end. PHP pomoże ci z tym pierwszym zadaniem. PHP to język skryptowy, który zajmuje się wszystkim, co dzieje się po stronie serwera. Warto dodać, że PHP jest osadzony w HTML. Ten język jest bardzo elastyczny; za jego pomocą możesz zarządzać swoimi bazami danych (PHP można zintegrować z całą listą baz danych, w tym MySQL i Microsoft SQL Server) oraz tworzyć projekty przeznaczone dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych. Co więcej, jeśli jesteś biegły w PHP, możesz użyć tego języka do zaimplementowania także niektórych zaawansowanych funkcji po stronie front-end.

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz wykorzystać PHP w swoim projekcie, czas wybrać framework, który ułatwi i przyspieszy Twoją pracę. Warto zdecydować się na Symfony. Oto dlaczego.

Użyj Symfony w swoim projekcie

Na świecie jest ponad 600 000 developerów wykorzystujących Symfony do tworzenia projektów IT. Ta popularność wynika z faktu, że ten framework oferuje masę zalet. Po pierwsze, Symfony zawiera gotowy zestaw komponentów, które możesz wykorzystać w swoim projekcie, aby był bardziej wszechstronny lub łatwy w obsłudze. Działając z Symfony, nie musisz tak dużo kodować, co oznacza, że ryzyko błędu jest znacznie mniejsze. Innymi słowy, Symfony zwiększa Twoją wydajność i dostarcza prostą drogę do ukończenia prac nad projektem. 

Zobaczmy teraz, jak możesz wdrożyć Symfony w swoim projekcie.

Jak wykorzystać Symfony

Aby stworzyć projekt IT przy pomocy tego frameworka, musisz zainstalować serwer webowy i skonfigurować go, aby działał z Symfony. Co ważne, jeśli potrzebujesz tylko możliwości działania lokalnie, możesz użyć lokalnego serwera dostarczonego przez Symfony. Ich lokalny serwer obsługuje HTTP/2, programowanie współbieżne, TLS/SSL i automatyczne generowanie certyfikatów bezpieczeństwa.

Na stronie Symfony znajdziesz kompleksowy poradnik, pokazujący krok po kroku co należy zrobić w trakcie procesu instalowania i konfiguracji Symfony.

WYKORZYSTAJ GOTOWĄ METODOLOGIĘ PRACY

Symfony oferuje gotową metodologię, która krok po kroku prowadzi Cię przez proces developmentu. Takie ustrukturyzowane podejście pozwala pracować bardziej wydajnie i skupić się na najważniejszych zadaniach, jednocześnie gwarantując pełną stabilność, łatwość konserwacji i możliwość aktualizacji produktu, nad którym pracujesz.

DODAJ WIĘCEJ KOMPONENTÓW DO SWOJEGO PRODUKTU

Symfony Components to gotowe biblioteki dla aplikacji PHP. Są niezwykle przydatne, ponieważ gwarantują większą funkcjonalność projektu. Istnieją setki dostępnych komponentów, których możesz użyć w swoim projekcie IT. Oto kilka najważniejszych: 

 • Console: ułatwia tworzenie estetycznych i testowalnych interfejsów wiersza poleceń;
 • EventDispatcher: Zapewnia narzędzia, które umożliwiają składnikom aplikacji komunikowanie się ze sobą poprzez wysyłanie zdarzeń i ich odbiór;
 • Translation: zapewnia narzędzia do internacjonalizacji Twoich aplikacji;
 • Routing: mapuje żądania HTTP do zestawu zmiennych konfiguracyjnych;
 • Config: pomaga znaleźć, załadować, połączyć, automatycznie wypełnić i zweryfikować wartości konfiguracyjne dowolnego rodzaju;
 • BrowserKit: symuluje zachowanie przeglądarki internetowej, umożliwiając programistom składanie żądań, klikanie łączy i programowe przesyłanie formularzy;
 • Mailer: umożliwia wysyłanie emaili z aplikacji;
 • Form: umożliwia łatwe tworzenie, przetwarzanie i ponowne wykorzystywanie formularzy HTML;
 • Templating: zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do zbudowania dowolnego rodzaju systemu szablonów.

Oczywiście to nie wszystko – lista dostępnych rozszerzeń, wtyczek i bibliotek jest znacznie dłuższa. Znajdziesz je na podlinkowanej stronie internetowej.

KORZYSTAJ ZE WSPARCIA DEVELOPERÓW NA CAŁYM ŚWIECIE

Kiedy korzystasz z Symfony, praktycznie nigdy nie jesteś sam ze swoim projektem. Możesz pracować i rozmawiać z developerami z całego świata, którzy są zawsze gotowi do pomocy. Dołącz do SymfonyConnect, czyli profesjonalnej sieci zrzeszającej developerów pracujących na tym frameworku. Dzięki tej społeczności zyskujesz dostęp do:

 • GitHub (gdzie możesz zadawać pytania związane z Symfony)
 • Kanału Slack (gdzie możesz liczyć na wsparcie innych, często w czasie rzeczywistym)

 

I oczywiście pamiętaj – my też chętnie Ci pomożemy! Symfony to jeden z wielu frameworków, które wykorzystujemy w naszej pracy. Jeśli chcesz stworzyć nowy produkt cyfrowy przy użyciu tego frameworka, ale potrzebujesz doświadczonej firmy, która Ci w tym pomoże – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Przejdź do sekcji „kontakt” i napisz nam coś więcej o swoim projekcie.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: