Jak wyprzedzić konkurencję dzięki WMS?

18.10.2022 Angelika Siczek
ekran laptopa z wykresami

W poprzednim wpisie o systemach WMS pokazaliśmy, jaką rolę pełnią te narzędzia. W skrócie chodzi o to, aby uczynić sklep internetowy bardziej efektywnym i to na więcej niż jednym polu. Dzisiaj chcemy powiedzieć nieco więcej na ten temat. Pokażemy Ci cztery kluczowe sposoby, na które dobry system WMS może pomóc Ci wyprzedzić konkurencję.

WMS – co to?

Skrót WMS w terminologii logistycznej oznacza warehouse management system – system do zarządzania magazynem. To narzędzie, które pomaga sprzedawcom, dystrybutorom i producentom w zarządzaniu wszystkimi procedurami związanymi z magazynami. Najbardziej zaawansowane systemy WMS pomagają w przygotowywaniu zamówień, wysyłce, a nawet zarządzaniu zwrotami i reklamacjami (które są częstym zjawiskiem, szczególnie w sektorze modowym).

Jednak wiele osób zastanawia się, czy taki system faktycznie jest niezbędny. To pytanie szczególnie często pojawia się w przypadku właścicieli małych sklepów. Musimy tutaj postawić sprawę jasno; jeśli sprzedajesz kilkanaście produktów miesięcznie, prawdopodobnie nie potrzebujesz takiego systemu. To rozwiązanie głównie dla średnich i dużych sklepów, które wysyłają przynajmniej 500 paczek miesięcznie. Dla małych firm e-commerce system WMS to po prostu zbędna inwestycja. Kiedy natomiast dotrzesz do punktu, w którym wysyłasz setki paczek miesięcznie, wszystko się zmienia i system WMS staje się bardzo pomocny. Na aż cztery różne sposoby.

Logistyka WMS, czyli zwiększona efektywność

Po pierwsze, kiedy korzystasz z systemu WMS, Twój sklep staje się znacznie bardziej efektywny. W każdym sklepie zdarzają się pomyłki i opóźnienia, szczególnie w czasie zwiększonego zainteresowania ofertą (Black Friday lub święta). Dzięki systemowi WMS nie musisz się tym martwić. Platforma informuje Twoich pracowników, jakie produkty powinny znaleźć się w danym zamówieniu. Co więcej, pomaga je zlokalizować w magazynie. W efekcie sklep może wysyłać więcej paczek każdego dnia, rośnie też zadowolenie klientów, którzy otrzymują paczki szybko i bez żadnych błędów.

Oszczędności czasowe

Prowadzenie magazynu, w którym są tysiące produktów, zajmuje dużo czasu. Dzięki platformie WMS możesz zautomatyzować wiele czynności związanych z magazynem. A te, które nie mogą być zautomatyzowane, stają się znacznie uproszczone. W efekcie oszczędzasz dużo czasu i możesz skupić się na rozwoju biznesu i testowaniu nowych pomysłów marketingowo-sprzedażowych.

Łatwiejsze skalowanie sklepu

E-commerce to jeden z tych sektorów rynku, który umożliwia stosunkowo łatwe skalowanie biznesu. Możesz zacząć sprzedawać nowe produkty, sprzedawać je za granicą, a nawet stworzyć kolejny sklep – procedury i niezbędne zasoby są bardzo zbliżone. Dlatego wiele sklepów myśli o różnych sposobach skalowania biznesu. Jednak w pewnym momencie magazyn może być źródłem problemów. Jeśli nie masz dopracowanych procedur logistycznych, skalowanie biznesu może być trudne (jeśli nie niemożliwe). Dzięki systemowi WMS możesz łatwo uporać się z tym problemem, przynajmniej częściowo. System WMS bowiem optymalizuje wszystko to, co ma miejsce w magazynie, przede wszystkim:

 • przyjmowanie towaru,
 • organizowanie produktów w magazynie,
 • zarządzanie pracą zespołu magazynowego,
 • przygotowywanie i pakowanie zamówień,
 • zarządzanie partnerami biznesowymi (dostawcami i kurierami).

 

Kiedy Twoje procedury logistyczne są zoptymalizowane, możesz łatwo skalować firmę. Rozwój zajmuje też mniej czasu.

Logistyka WMS umożliwia współpracę z firmą 3PL

Oczywiście sam system WMS nie jest lekiem na całe zło. Nie możesz przecież rozbudowywać magazynu bez końca. Tutaj przydaje się współpraca z firmą 3PL. Takie firmy są często określane jako operatorzy logistyczni lub centra fulfillmentowe. Wspierają one klientów w logistyce, a ich usługi polegają na outsourcingu tej części biznesu. Jeśli skalowanie magazynu zaczyna sprawiać problemy albo nie chcesz zatrudniać dziesiątek osób na magazynie, powinieneś rozważyć współpracę z centrum fulfillmentowym. Dzięki takiej współpracy nie musisz przejmować się składowaniem towaru i wysyłką zamówień – wszystkim tym zajmuje się firma 3PL. 

Jaką rolę pełni tutaj system WMS? Taka platforma jest niezbędna we współpracy z firmą 3PL. Niektórzy operatorzy logistyczni udostępniają klientom własne rozwiązania magazynowe, ale inne oczekują dostępu do systemu klienta. Jeśli masz już taki system, nawiązanie współpracy z firmą logistyczną powinno przebiec szybko i bezproblemowo.

Podsumowanie: zdecyduj się na system WMS i wyprzedź konkurencję!

Jeśli prowadzisz średniej wielkości biznes e-commerce, inwestycja w system WMS szybko się zwróci. Dzięki takiemu narzędziu Twój sklep będzie działać i rozwijać się znacznie szybciej. Jedyne co musisz teraz zrobić, to wybrać odpowiednią platformę. Zapoznaj się z tym postem, w którym omawiamy pięć sprawdzonych systemów WMS, zarówno dla małych, jak i dużych firm.

A jeśli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu systemu WMS w swoim sklepie – jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: