Jakie branże najczęściej wdrażają PWA?

19.09.2019 Angelika Siczek
smartfon-z-aplikacjami-na-ekranie

Progressive Web App najczęściej omawiane jest w kontekście wdrażania i przedstawiania różnic w porównaniu do zwykłej strony www. Nic dziwnego, ponieważ PWA daje wiele korzyści nie tylko użytkownikowi, ale również firmie wdrażającej. Wielu ekspertów rozwiązanie to nazywa rewolucyjnym. Dlaczego?

Na czym polega PWA?

Progressive Web App to strony, które działają i wyglądają jak aplikacje mobilne. Jednak przeznaczone są dla przeglądarek w wersjach mobilnych. PWA przenoszą na nie zalety aplikacji, tym samym dając odczucie korzystania z komputera stacjonarnego w telefonie lub tablecie. Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim szybkością działania. W końcu z tym kojarzy się korzystanie z aplikacji. Po każdym kliknięciu następuje niemal natychmiastowa reakcja. Strona www ładuje się dłużej. To zniechęca potencjalnych klientów Twojej firmy do korzystania z Twojego serwisu. Ponieważ PWA ładuje się szybko, wpływa pozytywnie na SEO. Dzięki temu Twoja strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Oprócz tego PWA oferuje wygląd aplikacji, zachowując sprawność strony www. Oznacza to prostotę i schludność graficzną, ale także możliwość dodania skomplikowanych mechanizmów jak formularze zgłoszeniowe czy transakcje finansowe. PWA wykorzystuje dostęp do lokalizacji i powiadomień push, ale nie wymaga długiego ładowania czy instalowania aplikacji w pamięci telefonu.

Mimo że PWA funkcjonuje bez pobierania, wykorzystuje wiele cech aplikacji, aby wywołać u użytkownika pozytywny mobile experience. Na przykład oferuje działanie offline. Dzieje się to za pośrednictwem JavaScript. Pobieranie aplikacji wywołuje u użytkownika poczucie lojalności w stosunku do firmy, ponieważ ma ją zawsze pod ręką. A PWA oferuje tę zaletę bez ściągania, za to prosto z poziomu przeglądarki.

Dla kogo przeznaczone jest PWA?

Progressive Web App nakierowane jest na prostotę i szybkość działania w przeglądarce mobilnej, a więc główną grupą docelową będą użytkownicy smartfonów i tabletów. Oznacza to, że wszystko, co użytkownik robi w internecie, może mieć potencjał sukcesu przy wprowadzeniu PWA. Ponadto użytkownicy mogą korzystać z urządzeń mobilnych we wszystkich aktywnościach sieciowych, zupełnie zastępując tym potrzebę posiadania komputera stacjonarnego.

Portale z branży media i informacje

Szybkość przeglądania i ładowania się artykułów informacyjnych to chyba największy atut PWA, zaraz po rzetelności informacji i ich aktualności. Poranna prasówka polega najczęściej na szybkim przejrzeniu jak największej ilości interesujących nas wiadomości. Dla portali informacyjnych działanie offline i wyświetlanie powiadomień w konkretnych kategoriach to już standard. Jednak zaśmiecenie pamięci telefonu kilkoma różnymi aplikacjami to dla niektórych nadmierne poświęcenie. Nie ma w te sytuacji rozwiązania lepszego od Progressive Web App.

Integracją PWA poszczycić się może np. Twitter, który zarówno w wersji przeglądarkowej, jak  i aplikacji mobilnej wygląda tak samo. Zmniejsza to niechęć użytkownika przed przejściem pomiędzy kanałami do minimum. Forbes i Onet to kolejne portale, które dzięki integracji PWA zmniejszyły czas ładowania, co z pewnością miało wpływ na popularność wśród odbiorców. 

Bankowość mobilna

Niestety tutaj wciąż dominuje przywiązanie do aplikacji natywnych, chociażby ze względu na logowanie za pomocą odcisku palca. Drugą przeszkodą jest coraz popularniejsze stosowanie technologii NFC w celu autoryzacji płatności za pomocą telefonu, czego PWA nie wspiera.

Jednak banki często oferują swoje portale informacyjne i strony produktowe w Progressive Web App. Dzieje się tak ze względu na szybkość działania tak pożądaną w branży, w której sukces odniesie system najbardziej sprawny i nowoczesny. Ponieważ użytkownicy coraz częściej przenoszą się na bankowość mobilną, to naturalnym krokiem jest odpowiedź na ten trend. Spójność wizualna, układu menu i innych elementów serwisu pomiędzy aplikacją służącą do obsługi konta oraz witryną www, którą odwiedza się w celu informacyjnym, to również duży krok w kierunku poprawy wizerunku marki.

Branża e-commerce

Największym polem do popisu dla PWA są internetowe platformy zakupowe. Zwiększanie wskaźnika konwersji to specjalizacja Progressive Web App. Wpływa na to wspomniana szybkość działania strony – niepozostawiająca czasu na wątpliwość. W ograniczeniu pre-bounce rate, czyli ilości użytkowników rezygnujących z wejścia na stronę jeszcze w trakcie jej ładowania, PWA zdecydowania pomaga. Oprócz tego witryna wygląda jak aplikacja, co przywiązuje użytkownika do sklepu. Wielu klientów ogląda produkty w aplikacji, ale na czas zakupów przenosi się do wersji stacjonarnej. Tutaj od razu ma do czynienia z przeglądarką. Dzięki funkcjonowaniu offline zakupy nie zostaną przerwane ze względu na brak zasięgu. Usługi lokalizacyjne natomiast pomogą dopasować odpowiedni produkt lub dobrać punkt odbioru zakupów.

Dla sklepu internetowego przejście na PWA może być trudną decyzją. Szczególnie w sytuacji, gdy już posiada on własną aplikację. Jednak stworzenie witryny w Progressive Web App daje możliwość sprzedaży na przestrzeni wielu kanałów w czasie rzeczywistym (nawet w zakresie aktualizacji zawartości koszyka) oraz obowiązek serwisowania tylko jednego systemu. Nie trzeba więcej dbać o obecność w sklepach z aplikacjami ani o aktualizacje na wielu platformach. Jest to ułatwienie zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego.

Czy PWA jest odpowiednie dla Ciebie?

Z pewnością wprowadzenie Progressive Web App należy przemyśleć i zaplanować, biorąc pod uwagę model biznesowy i potencjalne kierunki rozwoju firmy. Jednak rozważając zalety PWA trudno nie zgodzić się, że niemal zawsze jest to krok do przodu. Tendencja użytkowników w kierunku przechodzenia z urządzeń stacjonarnych na mobilne jest silna w każdej branży. 

Pozostaje więc tylko obawa o utratę potencjalnych użytkowników przez brak obecności w sklepach z aplikacjami. Jednak Google Play Store uruchomił możliwość dodawania Progressive Web App. Apple natomiast rozwiązuje tę kwestię za pomocą wrapperów, czyli małych aplikacji, które pobierają funkcje ze stron PWA. Na każdy problem istnieje rozwiązanie. Im więcej dużych graczy na rynku wprowadzi PWA, tym większe będzie wsparcie technologiczne. A to grono stale się zwiększa. Instagram, Uber czy AliExpress to tylko kilka przykładów. Jeśli myślisz o przyszłości swojej firmy w kierunku urządzeń mobilnych, to integracja Progressive Web App jest dobrym rozwiązaniem.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: