Jakie problemy rozwiązuje wdrożenie PWA?

30.01.2020 Angelika Siczek
widok smartfona i makiety skutera i toreb zakupowych na różowym tle

Użytkownicy korzystający z internetu przez urządzenia mobilne rosną w zawrotnym tempie. Z roku na rok jest ich coraz więcej, dlatego firmy chętnie inwestują w technologie, które spełniają wymagania smartfonów i tabletów. Dla obsługi klienta nie jest jednak ważna jedynie sama możliwość korzystania z urządzenia mobilnego. Niezwykle istotne są także doświadczenia, które zdobywa się w kontakcie z firmową stroną. Jak sprawić, by były one w pełni satysfakcjonujące zarówno na smartfonach, jak i desktopach? Z pomocą przychodzi oczywiście Progressive Web Apps (PWA). 

Wdrożenie PWA

Aplikacje natywne vs PWA

Na początku pojawienia się urządzeń mobilnych aplikacje natywne były uważane za najlepsze rozwiązanie dla użytkowników mobilnych. Są przecież łatwe w obsłudze, niezawodne, szybko się uruchamiają i można je mocno spersonalizować. Dzięki temu szybko pozostawiły w tyle tradycyjne witryny otwierane na urządzeniu mobilnym przez przeglądarkę. Zgodnie z danymi pochodzącymi z badań eMarketera, do korzystania z internetu ponad 90% użytkowników smartfonów wybiera aplikacje i aż 77% osób korzystających z tabletów.

Ze względu na ilość zalewającą rynek, twórcy aplikacji zaczęli prześcigać się w ich tworzeniu. Zawrotny wybór spowodował, że coraz trudniej przebić się przez konkurencję i zaproponować coś zupełnie nowego. Tak samo stało się z zaangażowaniem użytkowników – zdecydowanie trudniejsze jest pozyskać ich uwagę i nakłonić do zakupu niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Pojawiło się jednak nowe rozwiązanie, oferujące więcej niż zawyła aplikacja natywna. To PWA, które stało się odpowiedzią na większość wyzwań e-commerce. Nie tylko przykuwa uwagę odbiorców i poprawia jakość ich doświadczeń, ale pomaga także w zmniejszeniu luki mobilnej tym firmom, które nie posiadają osobnej strony i aplikacji dla swoich klientów.

Dlaczego PWA jest tak pomocne? Wszystkie przeprowadzane badania wskazują, że współczynnik konwersji jest niższy na urządzeniach mobilnych w porównaniu do urządzeń stacjonarnych. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy mobilni często jedynie przeglądają dostępną ofertę, dokonując zakupu na komputerze. Może być też tak, że poszukują tylko inspiracji. Dzięki PWA możliwe jest odwrócenie tego zjawiska, ponieważ rozwiązanie to gwarantuje jednakowe doświadczenie użytkownikom na obu rodzajach urządzeń.

Jak PWA może wpłynąć na współczynnik konwersji?

Możliwości optymalizacji strony internetowej jest wiele. Jednak podczas podejmowania decyzji nadrzędnym celem, dla którego wprowadza się udogodnienia, jest zadowolenie klienta. To jego oczekiwania należy spełnić w pierwszej kolejności. Taki cel przyświeca właśnie PWA. Dlaczego? Oto kilka punków, których spełnienie wpłynie na podniesienie współczynnika konwersji, oczywiście za sprawą Progressive Web Apps.

 1. Unikaj sklepów z aplikacjami

Jeśli zależy Ci na zadowoleniu swojego klienta, nie każ mu marnować jego cennego czasu. Dziś nikt nie ma go zbyt wiele. Omijając konieczność ściągania Twojej aplikacji ze sklepu Google Play lub App Store, zwiększasz swoją szansę na to, że użytkownik dokona u Ciebie zakupu.

 1. Popraw szybkość swojej strony

Szybkość witryny jest szczególnie ważna w tym, aby znaleźć się wysoko w rankingu wyników wyszukiwania. Zgodnie z raportem Page Speed 70% klientów przyznaje, że szybkość strony wpływa na ich pozytywną decyzję o zakupie. Warto też wspomnieć, że aż 53% użytkowników wychodzi ze strony mobilnej, jeśli ładuje się dłużej niż trzy sekundy!

 1. Postaw na możliwość wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe coraz bardziej rośnie w siłę. Warto więc wykorzystać jego potencjał w swojej działalności e-commerce. Można to zrobić za sprawą PWA. Dzięki temu skraca się ścieżkę zakupową klienta i łatwiej można doprowadzić go do celu. Inteligentne głośniki (np. Alexa lub Google Home) doskonale nadają się do składania zamówień, które można sfinalizować w aplikacji mobilnej lub przeglądarce. Pozwalają na tworzenie zapytań ze słowami kluczowymi z długiego ogona – są to na przykład pytania rozpoczynające się od słów: „kto”, „co”, „jak”, „gdzie”, „kiedy”. To świetne rozwiązanie, z którego z powodzeniem mogą skorzystać, chociażby lokalne firmy.

 1. Zapewnij klientowi spójne UX

Korzystanie z urządzeń mobilnych powinno być w pełni spójne z korzystaniem z urządzeń desktopowych. Należy więc traktować je jako część większego obrazu, w tym każdego pojedynczego punktu kontaktu. Nie tylko online, ale także offline. Podczas podróży klienta przez Twój sklep, powinieneś więc zadbać o jego doświadczenie (User Experience). Ważne jest, aby w styczności z Twoją stroną nie musiał uczyć się jej osobnej obsługi w aplikacji i na stronie. Ich działanie powinno być takie same. Dzięki PWA utrzymanie spójnego UX jest możliwe, dużo tańsze i wygodniejsze niż w przypadku oddzielnych mobilnych aplikacji.

 1. Skup się na smartfonie

Telefon to atrybut, który większość z nas bardzo rzadko odkłada z ręki na dłużej niż godzinę. Niestety z racji na niewielki rozmiar urządzenia te mają ograniczenia w kwestii UX. Jednak tę wadę można przekuć w zaletę. W jaki sposób? Wykorzystując potencjał funkcji telefonu – kamerę, mikrofon, geolokalizację i inne dostępne możliwości. Dla przykładu – skanowanie kodów kreskowych to przykład natywnej funkcji telefonu, która może poprawić jakość zakupów.

 1. Wizualna optymalizacja stron

Na stronie internetowej można zamieścić dowolną ilość treści – czy to w postaci ciągłego tekstu, czy wypunktowania i listingów. Niestety w przypadku urządzeń mobilnych zbyt długi tekst nie cieszy się powodzeniem wśród użytkowników. Z tego powodu autorzy często dokonuj jego uproszczenia. Najczęściej pojawia się wtedy widok listy z jedną kolumną. Nie jest to jednak rozwiązanie, które pasuje wszędzie. Dzięki PWA nie trzeba zastanawiać się nad znaczną modyfikacją treści. Za sprawą tego rozwiązania dostosowywanie tekstu jest znacznie łatwiejsze.

 1. Wykorzystaj strategię ponownego zaangażowania

Jak zwrócić uwagę użytkownika? Dobrym pomysłem są powiadomienia push. Odpowiednio zaprojektowane w nienachalny sposób mogą przypomnieć użytkownikowi o Twojej marce. Podobnie można zaangażować odbiorcę, nakłaniając go do subskrypcji. Dzięki spójnemu UX i bezpiecznemu środowisku PWA (HTTPS) łatwiej jest zdobyć zaufanie użytkownika i przekonać go do zapisania się na newsletter.

 1. Zwróć uwagę na lokalizację treści

Progressive Web Apps dzięki dostępowi do danych z GPS pozwala sprawić, że treść stanie się bardziej lokalna. Oznacza to, że dzięki takiemu zabiegowi zaoferujesz rabaty wybranej grupie odbiorców, np. z okolic Twojego miasta. Możesz też tworzyć odpowiednie oferty skierowane także właśnie do nich. Sprawi to, że aplikacja stanie się jeszcze bardziej spersonalizowana.

 1. Uwzględnij różne metody płatności

Opcje płatności to jedna z ważniejszych funkcji w sklepie internetowym. W kanale mobilnym ich wybór również ma duże znaczenie. Aby przekonać klienta do sfinalizowania transakcji na smartfonie, musisz zastosować metody, które są bezpieczne, a cały proces musi przebiegać szybko i sprawnie. Dzięki PWA będziesz w stanie zrobić to bez większego wysiłku.

 1. Odpowiadaj na reakcje użytkowników

Pamiętaj, że komunikacja nie może być jednostronna. By budować zaangażowanie, trzeba wchodzić w kontakt ze swoimi użytkownikami. Podczas procesu zakupowego informuj swojego klienta o tym, co się dzieje. Dzięki JavaScript w PWA masz możliwość kreowania animacji z przekazami do swoich odbiorców. Pomagają one w budowaniu zaufania i zapobiegają porzucaniu koszyków zakupowych.

 1. Bądź dostępny w trybie offline

Mimo że internet jest dostępny w niemal każdym miejscu na ziemi, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej bez konieczności używania transferu, jest bardzo ważna dla użytkowników. Często zdarza się, że używają smartfona w biegu, w podróży, gdzie mogą pojawić się problemy z zasięgiem lub mogą po prostu mieć niewielki transfer.

Dzięki PWA konsument może przeglądać Twoją ofertę i dokonywać zakupów w trybie offline. Jest to ogromnym plusem szczególnie tam, gdzie dostęp do internetu bywa ograniczony. Ma to szczególne znaczenie, jeśli prowadzisz działalność dla terenów Azji i Afryki.

Borykasz się z którymiś z powyższych problemów? Jeśli tak, to decyzja powinna być dla Ciebie prosta. Wybór technologii PWA z pewnością pozwoli Ci na bardziej efektywne i satysfakcjonujące prowadzenie biznesu i sprosta skomplikowanym wymaganiom użytkowników. Wybierz więc to, co najlepsze dla Ciebie i Twoich klientów!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: