ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Telefony komórkowe odpowiadają za około połowę ruchu internetowego na całym świecie. W ostatnim kwartale 2021 r. urządzenia mobilne (z wyłączeniem tabletów) generowały 54,4% globalnego ruchu na stronach internetowych, konsekwentnie oscylując wokół granicy 50 proc. od początku 2017 r., by w 2020 r. stale ją przewyższać. Należy też odnotować wielki wzrost sprzedaży generowanej przez urządzenia mobilne. W 2016 r. światowy udział mobile w sprzedaży wynosił 52,4%, szacuje się, że dzisiaj jest to już niemal 75%.
Badania przeprowadzone w USA wskazują jednak, że aż 51% użytkowników smartfonów uznaje, że dokonanie zakupów za pośrednictwem komputera jest znacznie prostsze. Co może wskazywać np. na to, że procesy zakupowe w wersji mobilnej są nieintuicyjne, a same sklepy online nie są wystarczająco dobrze dostosowane do smartfonów.
Wymagania nowoczesnych klientów powinny spotkać się więc ze zrozumieniem i odpowiednią reakcją. Kto szybciej dostosuje się do panujących trendów ten lepiej wykorzysta potencjał, jakif tkwi w sprzedaży online. Bezproblemowe zakupy online są przecież możliwe, a pomagają w tym aplikacje natywne lub progresywne aplikacje internetowe (Progressive Web Apps – PWA). Rodzi się jednak pytanie, który rodzaj aplikacji będzie odpowiedni dla tego czy innego e-biznesu. Warto poznać ich charakterystykę, by w pełni zoptymalizować wydajność prowadzonego e-commerce`u.
Aplikacja natywna to taka, która tworzona jest pod kątem konkretnej platformy. Przede wszystkim takie aplikacje tworzone są pod iOS lub system Android. To oznacza, że użytkownik, by móc korzystać z takiej aplikacji, musi ją zainstalować na swoim urządzeniu korzystając ze sklepu Google Play lub App Store. Kod takiej aplikacji musi być tworzony od podstaw dla każdej platformy, dzięki czemu aplikacja będzie odpowiednio zoptymalizowana dla większości funkcji urządzenia, m.in. aparatu, mikrofonu, kontaktów czy różnego rodzaju plików.
Aplikacja natywna może okazać się dobrym rozwiązaniem jeśli będzie tworzona np. dla sklepu internetowego. Wprawdzie jest to rozwiązanie kosztowne, wymagające pisania kodu odrębnie dla każdej platformy, to jednak dla wielu e-biznesów natywna aplikacja może okazać się bardzo trafnym wyborem. Przed szereg wielu zalet wysuwa się wydajność tego rozwiązania. Aplikacje natywne mają bardzo dobre osiągi ze względu na bezproblemową integrację samej aplikacji z systemem operacyjnym hosta. Na duży plus zapisuje się w przypadku natywnych aplikacji ich funkcjonalność. Mają one dostęp do szeregu funkcji specyficznych dla systemu operacyjnego, dla którego są przeznaczone. Dostęp do wszelkich narzędzi oraz intefejsów API, jakie oferuje dana platforma to wielki atut, który przekłada się na potencjał tworzonego narzędzia. Może być ona bardzo złożona, a przy tym niezwykle stabilna, bezpieczna z zachowaniem bardzo dobrej wydajności.
Wyróżnić warto jeszcze takie korzyści jak wysoki poziom user experience, znany już użytkownikowi interfejs, czy też szybki dostęp do danych.
Progressive Web App ma za zadanie zagwarantować najwyższą jakość odbioru stron www bez względu na system operacyjny oraz jakość połączenia z siecią. Ich projektowanie przede wszystkim oparte jest na koncepcji „mobile first”. Co to oznacza? Najistotniejszy jest komfort pod kątem użytkowania aplikacji na telefonie. Strony PWA przypominające w pewnym zakresie aplikacje mobilne zapisywane są w pamięci urządzenia, co pozwala przeglądać taką stronę także wówczas, kiedy jesteśmy offline. To znaczna przewaga nad innymi rozwiązaniami, które bez dostępu do sieci po prostu nie będą działać. Aplikacje PWA wykorzystując więc swoistą „lukę czasową” wynikającą z braku dostępu do sieci, zyskuje przewagę nad innymi rozwiązaniami.
PWA jako aplikacja webowa, która napisana jest w kilku językach – JavaScript, CSS i HTML – rozbudowana jest o kilka atrybutów. Tzw. „PWA cheklist” obejmuje takie właściwości jak responsywność, czyli automatyczne dostosowywanie się do rozdzielczości danego urządzenia, a także niezależność od łączności, bezpieczeństwo (wynikające z protokołu TLS), regularna aktualizacja czy szybkość. Warto także wymienić takie cechy charakterystyczne jak powiadomienia typu Push, dzięki którym ścieżka zakupowa jest prostsza oraz umożliwiająca np. retargeting.
E-biznes uda się dzisiaj z powodzeniem prowadzić niezależnie od jego skali. Dostępne technologie umożliwiają wybór odpowiedniego rozwiązania nawet dla mniejszych podmiotów, które zyskają wiele korzyści wykorzystując potencjał PWA. To podstawowa technologia mobilna, która sprawdzi się w startujących e-biznesach. Ekonomiczność rozwiązania, które prezentuje wartości SEO pozwala przyciągać nowych klientów.
Jednak dla dużych graczy PWA niekoniecznie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Firmy, które szukają rozwiązań charakteryzujących się dużą wydajnością, możliwościami rozbudowy, w których tkwi potencjał do uzyskiwania wysokich współczynników konwersji powinny bliżej przyjrzeć się aplikacjom natywnym.
Napisz do nas