Kim jest tester automatyzujący i jak nim zostać?

06.07.2022 Angelika Siczek
kim_jest_tester_automatyzujący

Każde oprogramowanie, zanim trafi na rynek, musi być przetestowane; to oczywiste. Jednak czasami manualne metody testowania oprogramowania są nieefektywne lub zbyt czasochłonne. W takich sytuacjach ratunkiem jest automatyzacja testów. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda automatyzacja testów w IT i jak zostać testerem automatyzującym.

Testy to ważna część procesu tworzenia nowego produktu. Pozwalają one developerom odkryć błędy i usterki, jeszcze zanim produkt trafi na rynek. Testując produkt, możesz też sprawdzić całą listę kwestii związanych z Twoim produktem cyfrowym – od użyteczności i intuicyjności aż po bezpieczeństwo. Ogólnie rzecz biorąc, testowanie ma za zadanie zweryfikować, czy produkt, nad którym pracujesz działa tak, jak powinien i czy spełnia swoją rolę. W podstawowej wersji testy odbywają się „na piechotę” – testerzy analizują aplikację i każdy jej element krok po kroku.

Automatyzacja testów to metoda, która wykorzystuje zautomatyzowane oprogramowanie i algorytmy do weryfikacji produktu digitalowego bez ludzkiego udziału (lub z niewielkim udziałem). W niektórych przypadkach można skorzystać z gotowych platform do testów oprogramowania, ale to nie zawsze jest możliwe. Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.

Co warto wiedzieć o automatyzacji testów?

Zautomatyzowane testy wykorzystują algorytmy i zakodowane sekwencje działań weryfikacyjnych. Na koniec otrzymujesz raport wskazujący, co zostało sprawdzone i z jakim skutkiem. Dzięki automatyzacji procedur testowych możesz skrócić czas potrzebny na stworzenie gotowego produktu, zmniejszyć ryzyko związane z ludzkimi błędami i oczywiście zautomatyzować monotonne i czasochłonne zadania. Takie oprogramowanie do zautomatyzowanych testów jest najczęściej dziełem developerów automatyzujących (automation developers).

KORZYŚCI ZAUTOMATYZOWANYCH TESTÓW

Pierwsza korzyść jest oczywista – zautomatyzowane testy są szybsze, co oznacza, że produkt jest gotowy w krótszym czasie. Co więcej, często automatyczne testy są też dokładniejsze, bowiem czynnik ludzki jest zminimalizowany. Dodatkowo automatyczne testy dają prawie natychmiastowy feedback, co zwiększa wydajność Twojego zespołu developerskiego.

JAK WYKORZYSTAĆ AUTOMATYZACJĘ TESTÓW?

Wszystko zaczyna się od ustalenia, jakie rodzaje testów są potrzebne. Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie każdy test da się w pełni zautomatyzować. Na przykład testy UX są najlepsze, gdy biorą pod uwagę potrzeby grupy docelowej – czynnik ludzki jest tutaj po prostu niezbędny. Załóżmy jednak, że Twoje testy da się zautomatyzować; co dalej? Potrzebujesz developerów automatyzujących, którzy będą w stanie stworzyć odpowiedni algorytm i przeprowadzić takie testy.

W pewnych sytuacjach można wykorzystać gotowe oprogramowanie do testowania aplikacji. Oto kilka przykładów takich programów: 

 • Appium (zautomatyzowane testy aplikacji mobilnych)
 • Katalon Studio (wieloplatformowe narzędzie do automatyzacji testów różnego rodzaju)
 • Cucumber (ta platforma skupia się na doświadczeniach użytkowników)
 • Selenium (umożliwia tworzenie automatycznych testów nawet bez znajomości kodowania)

 

Nie zawsze jednak gotowa platforma wystarczy. I tutaj zaczyna się rola testera automatyzującego.

Kim jest tester automatyzujący?

Testerzy automatyzujący pracują z developerami automatyzującymi i product developerami, aby tworzyć i wdrażać rozwiązania umożliwiające automatyzację testów. Tacy testerzy na ogół projektują i piszą scenariusze testów w początkowej fazie testowania. Czasami nadzorują też cały proces.

Jak zostać testerem automatyzującym?

Nie ma jednej określonej drogi do zostania testerem automatyzującym. Na ogół ścieżka zaczyna się od zostania „zwykłym” testerem. Musisz przecież wiedzieć, o co chodzi w testowaniu oprogramowania, jeśli masz w przyszłości automatyzować swoją pracę. 

Po drugie, testerzy automatyzujący pracują z kodem, więc to druga umiejętność, którą powinieneś posiąść. Pięć popularnych języków programistycznych wykorzystywanych w automatyzacji i testach oprogramowania to:

 • JavaScript
 • Java
 • Python
 • C#
 • PHP

 

Warto poznać choć jeden taki język. Inne kwestie, z którymi powinieneś się zapoznać, obejmują architekturę do testowania aplikacji, wykrywanie i usuwanie usterek (troubleshooting) i CI/CD. Reszta to po prostu praktyka. Zacznij jak najwcześniej i poznaj gotowe platformy do testowania oprogramowania – takie jak te wymienione powyżej. Pomogą Ci one zrozumieć, jak w praktyce działa automatyzacja testów. Możesz zacząć od testowania aplikacji i programów, z których już korzystasz. Im więcej będziesz wiedział o automatyzacji testów, tym skuteczniejszy będziesz w swojej pracy. W końcu będziesz w stanie samodzielnie przeprowadzać zautomatyzowane testy. Pamiętaj też, aby stale poszerzać wiedzę – obserwuj rynek i dowiaduj się, jakie są nowe metody i techniki testów oprogramowania. Software development to dynamiczna branża i rozwiązania, które są powszechne dzisiaj, jutro stają się przedawnione. Pamiętaj o tym. 

Mając takie praktyczne przygotowanie do pracy, będziesz atrakcyjnym kandydatem dla firm zajmujących się software development. Takie firmy są na ogół otwarte na nowe techniki testowania oprogramowania, które przyczyniają się do oszczędności czasowych i finansowych.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: