Kompetencje potrzebne w IT okiem specjalistek z G4N

08.03.2021 Kornel Kosoń
woman covered in it code

IT wiecznie się zmienia. Używane technologie są konsekwentnie usprawnianie, a dzisiejsze standardy mogą utracić swój status wraz z nowymi łatkami. Aby nie wypaść z obiegu i zachować świeżość umiejętności i wiedzy należy je regularnie odświeżać. Z okazji Dnia Kobiet zapytaliśmy nasze specjalistki w Global4Net, jakie kompetencje i umiejętności są ważne w branży IT dla nowych i doświadczonych praktyków.

Gdzie zacząć szukać?

Aby dołączyć do jakiejkolwiek firmy, trzeba przejść przez proces rekrutacyjny. Jest to standardem dla każdej branży, chociaż normy i przebieg rekrutacji różnią się w zależności od sektora. W Global4Net rekrutacją zajmuje się Magda Paczyńska. Jak sama mówi na tym etapie najważniejsze jest przygotowanie.

Każdy pracodawca chce zobaczyć zaangażowanie ze strony aplikanta. Chodzi tu o podstawowe zorientowanie się na czym polega działalność danej firmy, a także realizowanych projektach czy zapoznanie się z używanymi technologiami.

Oprócz informacji podanych w ogłoszeniu pracy, warto także poszukać artykułów dotyczących tych zagadnień. Chcąc pracować w IT, musimy być zaznajomieni z trendami panującymi w branży. Zapoznanie się z artykułami dostępnymi na blogach e-Commercowych lub informatycznych nie kosztuje nas ani złotówki, a potrafi dostarczyć informacji, które sprawią, że nie będziemy postrzegani jako kompletni nowicjusze. Bardzo często firmy IT i software-housy mają swoje własne firmowe blogi, na których dodają treści o swoich technologiach i projektach. Dodawane tam informacje są sprawdzane przez profesjonalistów, którzy pracują nad opisywanymi rozwiązaniami na co dzień. Dlatego na początku naszej ścieżki do IT warto zacząć od zaznajomienia się z nimi.

Czego powinniśmy się uczyć w IT?

Po zapoznaniu się z kryteriami potrzebnymi do zaaplikowana na daną ofertę, należy przyswoić wiedzę o danych technologiach i rozpocząć naukę umiejętności wymaganych przez pracodawcę. Unikaj rozdrabniania się i skoncentruj swoje siły przerobowe na jednym głównym skillu, który uważasz za kluczowy i który jest wykorzystywany przez daną firmę. Reszta przyjdzie z czasem. Jak mówi Alicja Fassa, która w G4N jest liderką testerów oprogramowania:

W zgranym zespole na pewno nie pozostaniesz bez wsparcia, a doświadczenie przyjdzie z czasem.

Przy zastosowaniach technologicznych wykorzystywanych przez Global4Net, w tym Magento, używany jest język PHP. Odpowiada on za  stworzenie większości aplikacji w Internecie. Jest on wyjątkowo wydajny i cieszy się popularnością wśród firm softwarowych specjalizujących się we wdrażaniu rozwiązań biznesowych online. W G4N wykorzystujemy go do pracy w zastosowaniach e-Commerce. Posiada on wsparcie wielu frameworków, m. in. tego wykorzystywanego przez nas, czyli Symfony. Jest on znakomity zarówno dla początkujących jak i doświadczonych programistów ze względu na małe zapotrzebowanie zasobów, dostęp open-source a także wydajność i elastyczność we wdrażaniu.

Mimo, że klasyczną drogą byłoby studiowanie informatyki, branża IT jest pełna osób, które postanowiły się przebranżowić i nie mogły sobie pozwolić na kilka lat w uczelniach wyższych. W obecnych czasach Internet oferuje nam mnóstwo pomocy naukowych: od płatnych kursów, przez filmy szkoleniowe, na tutorialach kończąc.

W Global4Net posiadamy specjalnie stworzoną bibliotekę z materiałami szkoleniowymi i podręcznikami o językach programowania, w tym także o PHP.

Jeśli nie mamy pewności jaka ścieżka najbardziej odpowiada naszym zamiarom, warto poszukać opinii na forach, np. na Githubie lub poszukać dedykowanych artykułów na profesjonalnych blogach, takim jak nasz.

Nie samym kodem IT żyje

Programowanie to bez dwóch zdań kręgosłup firmy softwarowych. Ale IT to coś więcej niż niekończące się linijki enigmatycznego kodu. To również eksperci od HR-u, analizy biznesowej, a także User Experience i designu graficznego. W Global4Net jedną z nich jest Monika Chojnicka, graficzka odpowiedzialna za tworzenie i dostosowanie wizualnych elementów naszych projektów.

W tej sferze potrzebne są, nie znajomość programowania, a kreatywne usposobienie i zdolności artystyczne. Monika pracuje w programach Adobe Photoshop i XD, które są standardowymi narzędziami do pracy nad profesjonalnymi projektami w branży. Są to popularne programy, które dodatkowo są bardzo łatwe w nauce dla początkujących grafików. W internetowej społeczności nie brakuje materiałów do nauki ich obsługi, często w formie darmowych filmów szkoleniowych. Programy te są dość intuicyjne, jednak jak radzi Monika, dodatkowym ułatwieniem jest używanie tabletu graficznego.

Praca na tablecie to jedna z tych rzecz, których żałujemy, że nie robiliśmy od razu. Projektowanie na nim jest dużo praktyczniejsze i szybsze od standardowych rozwiązań.

Podczas, gdy Photoshop jest stosowany typowo do pracy czysto graficznej, Adobe XD pomaga również w tworzeniu infrastruktury doświadczeń sklepowych nakierowanych na konsumenta. Jest stosowany w pracy nad User Experience, który w e-Commerce jest właśnie tym kluczowym, wiecznie zmiennym standardem do którego trzeba się dostosować aby odnieść sukces. Pomaga tworzyć makiety funkcjonalne służące do projektowania stron internetowych dla e-biznesów. UX to obszerna dziedzina traktująca o tym jak przystosować się do potrzeb i oczekiwań klienta, o której napisaliśmy obszerny artykuł tutaj.

Miękkie kompetencje w IT

Mówiliśmy już o roli programowania w IT a także o innych technicznych specjalizacjach. Jednak często pomijanym obowiązkiem w pracy w tej branży jest kontakt z klientem. Na niewtajemniczonych robi to duże wrażenie, ale obraz firmy informatycznej jako azylu dla stereotypowego dewelopera-introwertyka jest kolejnym mitem. Jednak nadal zaskakuje on wielu nowych pracowników w tej branży. Wśród nich była także Monika:

“Spotkania z klientami były dla mnie czymś totalnie nowym. Musiałam przekładać terminologię specjalistyczną na język zrozumiały i atrakcyjny dla osoby niezaznajomionej z IT.”

two people shaking hands

Dlatego ważnym jest także opanowanie umiejętności tłumaczenia trudnych definicji na język biznesowy. W Global4Net zawsze poświęcamy dużo uwagi temu jak przedstawić klientowi informacje o takich rozwiązaniach jak PWA, czy PimCore. Te rozwiązania dotyczą przyspieszeniu i usprawnieniu pracy i korzystania z serwisów internetowych. PWA celuje w zwiększanie współczynnika konwersji sprzedaży. Bez instalacji aplikacji natywnych, użytkownik otrzymuje wszystkie ich zalety i trochę więcej, np. możliwość dostępu do części serwisu w trybie offline. Zadaniem specjalistów w G4N i w całej branży IT jest wytłumaczenie zalet produktu klientom tak, aby zrozumieli, że wypełnia on ich potrzeby.

Jakie nastawienie procentuje w IT?

Jaka postawa jest potrzebna do pracy w IT? Alicja Fassa i Monika Chojnicka z G4N uważają, że przede wszystkim „trzeba walczyć o swoje”. Alicja radzi:

Nie bój się angażować w projekty z obszarów, w których nie masz doświadczenia.

Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się łatwe. Proces doskonalenia się w branży IT nie odbywa się poprzez zamykanie się w sobie i samotną naukę. Twoje koleżanki i koledzy z pracy mogą być bardziej doświadczeni od ciebie i to właśnie do nich powinno zwracać się z pytaniami.

Pamiętaj jednak, że nie jesteś nowicjuszem! To twój talent i determinacja cię tutaj doprowadziły. Czas go pokazać w całej okazałości. Nie bój się przedstawiać swoich propozycji i pomysłów, jeśli wierzysz, że są warte wprowadzenia. Argumentuj czemu takie według ciebie są. Możesz odpuścić jakąś ideę, ale dopiero po rzetelnej dyskusji na temat jej użyteczności. To, że możesz być nowa w pracy, nie oznacza, że twój głos się nie liczy.

Nauka przez całą karierę

Sama odwaga nie wystarczy do zawojowania światem IT. Podobnie jak większość skomplikowanych dziedzin, IT wymaga ciągłego rozwoju. Z tym twierdzeniem zgadza się Magda, która podkreśla, że “zawsze należy się starać”.

Należy się rozwijać i inwestować w swój rozwój – branża IT nieustannie się zmienia, pędzi i nabiera nowych kształtów. Jeśli chcesz w niej funkcjonować musisz to robić razem z nią.

Dla pracowników w Global4Net przygotowywane są warsztaty wewnętrzne, prowadzone przez doświadczonych ekspertów. Dodatkowo, finansujemy zewnętrzne szkolenia. Wiemy, że rozwijający się pracownicy to rozwijająca się firma.

Przygotuj się na zmiany

Rozwój nie ogranicza się tylko do pojedynczych osób i firm, a jego niezmienną towarzyszką jest zmiana. Zmieniają się terminy oddania projektów, zmieniają się technologie, wykorzystywane w branży. Zmieniają się także pracownicy przypisani do poszczególnych projektów. Trzeba przywyknąć do tego, że w każdej chwili trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia co do modelu współpracy, albo nauczyć się obsługi nowego programu.

Środowisko jest dynamiczne. To co można uznać za stałe to zdecydowanie: brak nudy i ręce pełne pracy. – podkreśla Magda Paczyńska.

Do tak dynamicznego otoczenia potrzebne są odpowiednie narzędzia. W G4N do śledzenia wyników pracy i organizacji zadań jak i materiałów wykorzystujemy platformę Jira. Jest ona dostępna zarówno dla pracowników jak i dla naszych klientów. Korzystanie z niej umożliwia wgląd do wszystkich działań dokonywanych w projekcie w czasie rzeczywistym, co usprawnia komunikację międzydziałową i briefingi z klientami.

Sprawdzaj wszystko dwa razy. A potem sprawdź jeszcze raz.

Alicja odpowiedzialna za testowanie zastosowań w Global4Net uważa, że:

Nikt nie jest tak dokładny i skrupulatny jak kobieta – wykorzystaj to jako atut w pracy w testera.

Testowanie oprogramowania to gałąź, o której nie powinno się zapominać. Przed oddaniem projektu powinniśmy przeprowadzić testy całościowe i poszczególnych funkcji naszego wdrożenia. Dodatkowo, należy też sprawdzić, czy wyniki projektu odpowiadają założeniom analizy przedwdrożeniowej, to znaczy, czy wszystkie oryginalne cele projektowe zostały osiągnięte.

Od dobrze przeprowadzonego testu zależy nie tylko powodzenie w dostarczaniu usługi, ale również reputacja specjalisty i renoma software-house’u. Dlatego w G4N obok najnowszych technologii w parze idzie skrupulatność i dokładność przy testowaniu naszych rozwiązań. To właśnie takie połączenie prowadzi do sukcesu w branży IT.

Co przyniesie jutro?

Jak mówiliśmy na początku IT ciągle ewoluuje. Jednak pewne rzeczy są niezmienne, w tym możliwość polegania na ekspertyzie specjalistów z branży. Takich jak nasze pracowniczki w Global4Net. Z okazji Dnia Kobieta życzymy im i Wam, drogie czytelniczki, wszystkiego najlepszego i zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: