Korzyści z wykorzystania systemów PIM

25.04.2019 Angelika Siczek
świecący w ciemności napis PIM

Product Information Management (PIM), czyli system do zarządzania informacją produktową, chętnie wykorzystywany szczególnie w handlu elektronicznym, jest narzędziem zdecydowanie wzbogacającym każdy biznes. Nie tylko ułatwia zarządzanie informacją produktową, ale także pomaga budować pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów. Dzięki kompletnym danym, interesującym i wyczerpującym opisom, użytkownicy są usatysfakcjonowani kontaktem ze sklepem. Takie podejście do administrowania danymi pozwala na nawiązanie emocjonalnej więzi z użytkownikami. A przecież nie można kreować pozytywnego User Experience bez dobrego doświadczenia produktowego, na które niewątpliwie składają się właśnie wartościowe informacje o asortymencie sklepu.

Efektywność gwarantowana przez PIM przekłada się na Twoją pewność, że zawarte we wszystkich kanałach sprzedaży informacje są spójne, aktualne, przydatne dla użytkowników i spersonalizowane. Interfejs PIM pozwala Ci więc na tworzenie niezwykle pozytywnych doświadczeń w kontakcie z produktem. To tylko jedna z licznych korzyści, które wnosi do Twojego biznesu PIM. Co jeszcze zyskasz, wykorzystując go? Sprawdź najważniejsze korzyści, które ma do zaoferowania Product Information Management.

Zwiększenie sprzedaży, czyli zwiększenie zysków

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego klienci wolą robić zakupy u Twojej konkurencji? Przetrząsałeś strony w poszukiwaniu odpowiedzi? Jeśli tak to niezależnie od tego, czy ją znalazłeś, narzędzia PIM są właśnie dla Ciebie. Jedną z głównych zalet korzystania z nich jest to, że w bezpośredni sposób przyczyniają się do zwiększenia współczynnika konwersji. Oznacza to, że wyższej jakości i bardziej wyczerpujące dane o produkcie, składające się z różnorodnych istotnych informacji, po wejściu klienta na stronę, przekonują go do podjęcia akcji, a więc do dokonania zakupu.

Ponadto okazuje się, że wyczerpujące opisy informacyjne przyczyniają się do zmniejszenia ilości zwrotów. Klienci, otrzymując towar, dostają dokładnie to, czego się spodziewali. Nie są więc rozczarowani zakupem. To właśnie niekompletne i błędne informacje produktowe są najczęstszą przyczyna zwrotów towarów. A co za tym idzie ponoszeniem zbędnych kosztów. Product Information Management przyczynia się do zmniejszenia współczynnika zwrotów dzięki eliminacji ręcznych błędów pojawiających się w danych. Wskazuje Ci błędne i niekompletne informacje o produkcie, a także wdraża procesy walidacyjne, po to, by zapewnić, że za każdym razem dostarczysz dokładnych informacji o swoim asortymencie.

Jak jeszcze PIM przykłada się do wzrostu zysków przedsiębiorstwa? We współczesnym handlu B2B i B2C niezwykle ważne są nowoczesne rozwiązania. Wdrażanie nowych technologii, które dodatkowe będą spersonalizowane dla konkretnych grup odbiorców, stają się obowiązkiem. Pojawiające się chatboty, narzędzia voice-commerce, sztuczne inteligencje (AI), rzeczywistość rozszerzona (AR) oraz inteligentna personalizacja to wszystko udogodnienia, które wymagają danych strukturalnych. W tym miejscu z pomocą przychodzi PIM. Centralizuje on i strukturalizuje dane o produktach, które natychmiastowo staja się dostępne dla wspomnianych wyżej technologii. Jednocześnie procesy wdrażania nowych rozwiązań sprzedażowych i marketingowych są dzięki niemu znacznie uproszczone i nie wymagają nadmiernego zaangażowania.

Bardziej wydajny zespół

PIM potrafi wiele procesów przeprowadzić w nieangażujący człowieka sposób. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za tworzenie i utrzymywanie sprzedażowych opisów produktów mogą skupić się na innych działaniach niż ciągła aktualizacja treści dla różnych kanałów sprzedaży i ręczna obsługa każdej platformy oddzielnie. Product Information Management jest w stanie zautomatyzować do 80% zadania, które wcześniej trzeba było wykonywać ręcznie. W wyniku takiego działania zespół copywriterów lub specjalistów od marketingu może skupić się na innych działaniach, a nie stale tworzyć dynamiczne katalogi odpowiednio przystosowane do organizowanych eventów, akcji promocyjnych lub sezonowych wyprzedaży.

W jaki sposób PIM wykonuje pracę? Potrafi zautomatyzować import surowych danych produktowych z systemów źródłowych. Zajmuje się także eksportem rozszerzonych danych do każdego kanału ich prezentacji. Jedyne czym muszą zająć się copywriterzy to stworzenie unikalnych i perswazyjnych tekstów sprzedażowych. Co więcej, PIM potrafi także przekształcić chaotyczny proces wprowadzania nowych danych o produkcie dzięki wbudowanemu workflow. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za teksty w prosty sposób prowadzone są przez kolejne etapy. W znaczący sposób zwiększa to produktywność i umożliwia efektywniejszą współpracę pomiędzy zespołami, działami czy nawet regionami.

Większy asortyment

Dlaczego PIM umożliwia Ci na zwiększenie asortymentu, rozszerzenie kanałów i rynków sprzedaży? Ponieważ pozwala Twojemu zespołowi poświęcać mniej czasu na zarządzanie obecnymi na Twojej platformie produktami oraz zmniejsza ich wysiłki przy wprowadzaniu nowych. Dostępne produkty w łatwy i szybki sposób można podzielić na kategorie, którym automatycznie przypisują się odpowiednie atrybuty i opisy. Dzięki temu pracownicy mogą wykorzystywać możliwość masowej edycji i uzupełniania informacji o produktach oraz skorzystać z opcji automatycznego przypisania wartości do produktów, grup produktów lub ich kategorii.

System PIM zapewnia Twojej firmie sprawny marketing omnichannel. Ma to ogromne znaczenie przy dużej konkurencji w branży e-commerce. Jako przedsiębiorcy zależy Ci, aby być wszędzie tam, gdzie są Twoi klienci. Jednak nie zawsze jest to w pełni możliwe. Na szczęście dzięki PIM sprostasz nawet zupełnie różnym wymaganiom platform, dotyczącym informacji o produktach. Umożliwi Ci on szybki eksport zoptymalizowanych opisów produktowych do każdego kanału sprzedaży.

Nowe rynki sprawnie opanujesz razem z PIM, ponieważ zautomatyzowane i ustrukturyzowane dane produktowe, dzięki połączeniu z narzędziami tłumaczeniowymi, zostaną przełożone na inny język, którym posługują się Twoi potencjalni klienci w konkretnym regionie świata. Możesz więc przeglądać, zatwierdzać informacje o lokalnych produktach i publikować katalogi w zupełnie nowych miejscach, a wszystko to bez opuszczania PIM.

PIM a MDM

MDM (Master Data Management), czyli zarządzanie danymi podstawowymi jest rozwiązaniem informatycznym i działaniami podejmowanymi przez firmy po to, aby zapewnić wysokiej jakości, wiarygodne, aktualne i dostępne najważniejsze dane podstawowe (np. kartoteki produktów, pracowników, klientów i materiałów). Dane te są wykorzystywane w rozmaitych procesach biznesowych przez różne jednostki organizacyjne i systemy komputerowe w ramach jednej firmy. Rozwiązania IT wspierają zarządzanie w zakresie odnajdywania i kasowania duplikatów. Wprowadzają standaryzację i automatyzację, a także masowe stosowanie reguł walidacji. Celem MDM jest więc stworzenie spójnych i dokładnych informacji dostępnych dla wszystkich pracowników oraz dla każdego systemu w całym przedsiębiorstwie.

Product Information Management wchodzi w skład MDM. Jest określany jako jego podzbiór, który dostarcza rzetelne informacje produktowe i najczęściej jest wsparciem dla marketingu i merchandisingu. Jako że PIM jest rozwiązaniem biznesowym, a nie inicjatywą informatyczną ma prostszy i tańszy proces wdrożenia od ogólnoorganizacyjnego MDM.

PIM a PLM

PLM – Product Lifecycle Management to System Zarządzania Cyklem Życia Produktu. Wspiera on firmy w tworzeniu i rozwoju produktu od momentu powstania jego koncepcji, przez projektowanie i produkcję jego ostatecznego kształtu. Oprogramowanie PLM umożliwia firmom efektywne zarządzanie całym cyklem życia produktów, aż po ich utylizację.

Product Lifecycle Management koncentruje się przede wszystkim na danych wewnętrznych i nie zawiera zbyt wielu danych istotnych dla klientów. Jednak dzięki PIM można wyciągnąć z niego odpowiednie informacje o produktach i dzięki temu przegotować asortyment do kontaktu z użytkownikiem.

PIM a DAM

Digital Asset Management, w skrócie DAM, to system zarządzający danymi cyfrowymi. Umożliwia on składowanie, przechowywanie, odnajdywanie oraz udostępnianie danych. Jego działanie opiera się przede wszystkim na zarządzaniu cyfrowymi plikami multimedialnymi, czyli np. filmami wideo, zdjęciami i obrazami. System ten gwarantuje specjalistyczną wersję wyszukiwania i kontroli, która pozwala firmom maksymalnie wykorzystywać cyfrowe pliki.

Rozwiązania PIM także pozwalają na zarządzanie zasobami cyfrowymi, w tym filmami, obrazami czy plikami PDF, które dostarczają szczegółowych informacji o produkcie. Jaka jest więc różnica pomiędzy PIM a MDM? To drugie rozwiązanie zarządza znacznie szerszym zakresem cyfrowych zasobów, a ponadto wykorzystuje się go nie tylko do administrowania danymi produktowymi. DAM jest jednak dla firm systemem komplementarnym do PIM. Dostępne są liczne integracje, które łączą oba systemy.

Jaki PIM wybrać?

Czy warto więc wdrożyć PIM w swojej firmie? Zdecydowanie tak. Korzyści płynące z takiego działania są silnym argumentem przemawiającym za takim działaniem. Jeśli zależy Ci na sprawnej obsłudze swojego sklepu, a także wydajnym biznesie, skorzystaj z rozwiązań PIM. Możesz to zrobić wybierając platformę internetową open sourcową Pimcore, która jest oparta na oprogramowaniu do zarządzania danymi oraz User Experience. Jako jedyna platforma łączy w sobie gotowe funkcje PIM/MDM, CMS (czyli system do zarządzania treścią w Internecie), DAM i e-commerce. To oprogramowanie w formie skalowalnej aplikacji internetowej gotowej od razu do użycia.

Możesz również skorzystać z rozwiązania Akneo PIM, które zagwarantuje Ci przyjazny interfejs, usprawniający pracę. Sprawne narzędzia importu danych wraz z możliwym ich rozszerzaniem o nowe treści i inne parametry. A także usprawni pracę Twojego zespołu.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: