Które usługi AWS są najlepsze dla Twojej firmy?

02.02.2022 Oliwia
które usługi aws są najlepsze dla twojej firmy

Amazon Web Services to ogromna platforma chmurowa, która dostarcza firmom niezbędne narzędzia i środki do przechowywania danych, zarządzania relacjami z klientami, wykorzystywania nowoczesnych technologii (takich jak Internet Rzeczy (Internet of Things – IOT) i uczenie maszynowe) i wielu innych elementów składających się na szeroko rozumiane cloud computing. W tym artykule pokażemy Ci pięć najbardziej wszechstronnych i użytecznych rozwiązań dostępnych w AWS.

AWS – co oferuje?

Kiedy spojrzymy na cały ekosystem AWS, może on przyprawić o zawrót głowy. Lista możliwych usług i zastosowań wydaje się nie mieć końca. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • Amazon EC2: Usługa zapewniająca moc obliczeniową za pośrednictwem serwerów wirtualnych.
 • Amazon S3: Skalowalna pamięć masowa z funkcjami tworzenia kopii zapasowych, analiz i archiwizacji danych.
 • Amazon RDS: Usługi do tworzenia i zarządzania bazami danych. 
 • Amazon Migration Hub: Wsparcie w przenoszeniu danych do chmury.
 • Amazon VPC: Usługa służąca do zarządzania siecią wirtualną.

Na tym nie koniec, bo mamy jeszcze Amazon DynamoDB, AWS Lambda, Amazon Lightsail, Amazon SageMaker i wiele innych rozwiązań. W zasadzie AWS przydaje się nie tylko do cloud computing, ale także do pracy z nowoczesnymi technologiami, takimi jak blockchain, IoT, uczenie maszynowe, sztuczna i rozszerzona rzeczywistość, technologie kwantowe i robotyka. 

Jednak jeśli Twoja przygoda z chmurą dopiero niedawno się rozpoczęła, nie potrzebujesz dostępu do wszystkich tych opcji. Dobrze to rozumiemy. Dlatego w tym artykule zebraliśmy najważniejsze i najbardziej użyteczne usługi dostępne w AWS. Korzystanie z nich szybko sprawi widoczną różnicę w jakości pracy. 

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2)

Dla wielu EC2 to podstawowa usługa AWS. Pozwala ona tworzyć VM, czyli wirtualne maszyny. Takie maszyny reprezentują serwery fizyczne i umożliwiają wdrażanie i uruchamianie różnych aplikacji. Dlaczego ta usługa jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że nie musisz kupować własnego sprzętu IT – możesz skorzystać z infrastruktury dostarczanej przez Amazona. Pamiętaj, że liczba maszyn wirtualnych, które możesz utworzyć, jest prawie nieograniczona, więc EC2 może Ci pomóc w dosłownie każdym zadaniu.

EC2 używa różnych typów serwerów wirtualnych (Amazon nazywa je instancjami) do uruchamiania aplikacji użytkowników. Najpopularniejsze typy instancji to:

 • General purpose: jak sama nazwa wskazuje, są one najbardziej wszechstronne. Są wyposażone w dużą liczbę rdzeni procesora i pamięć masową na żądanie.
 • GPU: ten skrót oznacza jednostki przetwarzania grafiki. Jeśli pracujesz z ciężkimi aplikacjami graficznymi lub interfejsami, to najlepszy wybór.
 • Memory-optimized: są przydatne, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do danych i wysokiej wydajności.
 • Micro: zazwyczaj tego typu serwery można używać w aplikacjach o niskiej przepustowości.

Amazon Simple Storage Service (S3)

Jedną z największych zalet chmury jest możliwość przechowywania dużych zbiorów danych w wydajnym i w pełni bezpiecznym środowisku. Amazon S3 to platforma, która zapewnia rozwiązania umożliwiające przenoszenie danych lokalnych do S3, przechowywania ich tam i uzyskiwania do nich dostępu w dowolnym momencie. 

S3 zapewnia użytkownikom najwyższe bezpieczeństwo i wydajność, a ponieważ wszystko jest przechowywane w chmurze – masz szybki dostęp do swoich zasobów cyfrowych z dowolnego miejsca na świecie.

amazon web services

źródło grafiki: https://aws.amazon.com/s3/

Amazon VPC

Ta usługa przydaje się, gdy chcesz odizolować swoją infrastrukturę IT i stworzyć prywatną chmurę, do której masz dostęp tylko Ty (i osoby, które upoważnisz). Dzięki VPC możesz zbudować prywatną sieć wirtualną, która zapewnia pełną kontrolę nad środowiskiem sieciowym, w tym nad rozmieszczeniem i przechowywaniem zasobów cyfrowych, łącznością i stosowanymi zabezpieczeniami. Ogólnie rzecz ujmując, ta sieć wirtualna działa prawie tak samo jak tradycyjna sieć lokalna, ale dzięki wirtualnej chmurze masz szybki i bezpieczny dostęp do wszystkich swoich zasobów i aplikacji oraz możesz cieszyć się pełną skalowalnością bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę IT.

AWS IAM

Jeśli planujesz przechowywać wrażliwe dane w AWS, ta usługa bardzo Ci się przyda. IAM to angielski akronim oznaczający  zarządzanie tożsamością i dostępem (ang. Identity and Access Management).  IAM zapewnia kontrolę dostępu do wszystkich usług AWS. Dzięki IAM możesz zdecydować, kto ma dostęp i do czego w Twoim chmurowym środowisku IT. Eliminuje to ryzyko włamania lub wykradzenia danych.

amazon web services

źródło grafiki: https://aws.amazon.com/iam/

Amazon CloudFront

To po prostu sieć CDN Amazona. Sieci te ułatwiają dostarczanie treści do użytkowników końcowych (odbieranych np. za pośrednictwem stron internetowych, aplikacji internetowych i mobilnych itp.). CDN składa się z sieci rozproszonych serwerów, które przechowują pliki, do których uzyskują dostęp użytkownicy końcowi Twoich usług. A ponieważ serwery te są rozproszone po całym świecie, są one uruchamiane w zależności od lokalizacji danego użytkownika (jeśli na stronę wchodzi klient z Niemiec, uruchomi się serwer zlokalizowany w Niemczech). 

Sieci CDN są szczególnie przydatne w przypadku złożonych witryn internetowych, które działają w kilku językach, lub są przeznaczone do użytku przez klientów z wielu krajów. CloudFront usprawnia dostęp do danych w chmurze. W rezultacie Twoi klienci lub użytkownicy cieszą się dużą wydajnością i szybkością ładowania Twojej witryny lub aplikacji.

amazon web services

źródło grafiki: https://aws.amazon.com/iam/

Dzisiaj ledwie dotknęliśmy tematu AWS i użyteczności tej platformy w Twoim biznesie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami już dzisiaj. Powiedz nam coś więcej o swojej pracy. Chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze usługi AWS dla Twojej firmy, a następnie zajmiemy się ich wdrożeniem.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: