Magento vs Prestashop: przegląd platform

31.05.2022 Angelika Siczek
magento_prestashop_przeglad

Otwarcie sklepu wydaje się dosyć prostym przedsięwzięciem. Przecież sprowadza się jedynie do wyboru asortymentu, tego czy innego rozwiązania technologicznego i gotowe. Lakoniczne podejście może nas jednak mocno rozczarować. E-commerce to zjawisko bardzo szerokie obejmujące swoim zakresem wiele pojęć związanych z marketingiem online (SEO, Google Ads, Facebook Ads, content marketing, remarketing, marketing automation, sieci afiliacyjne, etc.), a przecież jest jeszcze ta strona odnosząca się stricte do działania samego sklepu internetowego. I ta kwestia wydaje się niezwykle ważna.

Co wybrać? Często wewnętrzny spór dotyczy tego czy wybrać platformę SaaS (Software as a Service) lub też rozwiązania open source. O ile gotowe, szablonowe sklepy są do niemal natychmiastowego użytku, o tyle te open source`owe wymagają odpowiedniej konfiguracji. Jednak te drugie dają pewną wolność, niezależność od dostawców „saasowych” rozwiązań. Przyjrzyjmy się więc tym rozwiązaniom, zerkając nieco głębiej w możliwości, jakie dają popularne platformy, takie jak Magento i Prestashop.

Jakie właściwości sprawiają, że Magento i Prestashop są do siebie podobne?

Zarówno Magento, jak i Prestashop są oprogramowaniami przeznaczonymi do samodzielnej instalacji na posiadanym hostingu. W przypadku rozwiązań opartych na otwartym źródle, w przeciwieństwie do modelu SaaS, musimy na własną rękę zadbać o dobry, stabilny hosting. Warto też zadbać o profesjonalne wsparcie, które oferują agencje interaktywne specjalizujące się w budowie e-sklepów na fundamencie open source`owych rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostaje także trzymanie ręki na pulsie w kontekście regularnej aktualizacji oprogramowania.

Warto też zwrócić uwagę na to, że Magento i Prestashop to technologie darmowe, którymi możemy dowolnie zarządzać. Jednak zauważmy, że musimy się orientować nie tylko w kwestiach związanych z serwerem, hostingiem, ale także w ogóle z działaniem sklepu www. Powinniśmy znać się na ergonomii zakupów dokonywanych w sieci, tym jak powinien przebiegać proces zakupowy, etc.

Na jakie różnice pomiędzy Magento a Prestashop warto zwrócić uwagę?

Skoro są to platformy open source to wydawałoby się, że tych różnic nie jest zbyt wiele. I jeśli weźmiemy pod uwagę koszty to rzeczywiście te będą podobne. Jeśli orientujemy się nawet w niewielkim stopniu w programowaniu to te platformy dają nam bardzo duże możliwości. Zwróćmy uwagę jednak na to, że w przypadku Prestashop`u musimy liczyć się z kosztami późniejszej eksploatacji tego rozwiązania. Rozwój e-sklepu niezależnie od kierunku będzie wymagał zastosowania tej czy innej wtyczki. A to już będzie generować wydatki. Jeśli chodzi o Magento to podstawowa wersja zawiera w sobie kompleksowy zestaw wtyczek, który zaspokoi większość potrzeb.

A jak z funkcjonalnością? Zarówno Prestashop, jak i Magento oferują dość sporo funkcji, które umożliwią zbudowanie profesjonalnego sklepu internetowego. Różnice wynikać będą np. z możliwości konfigurowania kart produktowych i nimi zarządzania. Szczególnie odnosi się to do warstwy logistycznej. W Prestashop bez wykupienia płatnych wtyczek nie da się zdefiniować niestandardowych kosztów wysyłki, które często są zależne od zmiennych parametrów zamawianych produktów (np. w branży meblarskiej).

Brak ograniczeń w Magento odnosi się także do wielu wersji językowych, a także walut. Co więcej, Magento umożliwia prowadzenie wielu sklepów z poziomu jednego panelu administracyjnego. Wspomnieć jeszcze należy o tym, że Magento umożliwia dokonywać integracji ze znanymi porównywarkami cen. Bardzo cenną cechą Magento jest także ta odnosząca się do obsługi wysyłki zautomatyzowanej wysyłki e-maili transakcyjnych, dostarcza także szczegółowych danych statystycznych, które informują o zachowaniach i preferencjach klientów.

Jest jeszcze jedna istotna różnica pomiędzy Magento a Prestashop. Ta pierwsza platforma utrzymuje bardzo dobrą szybkość ładowania się sklepu internetowego. Natomiast Prestashop, jeśli nie zostanie odpowiednio zoptymalizowany (tym bardziej jeśli będzie obciążony wieloma wtyczkami), może działać niewystarczająco szybko zarówno dla użytkowników, jak i googlebotów.

Zwróćmy też uwagę na skalowalność jednego i drugiego rozwiązania. Prestashop będzie całkiem dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów, jednak jeśli te znacznie się rozwiną będą oczekiwały właściwego działania platformy sprzedażowej. Odnosi się to przede wszystkim do wspominanej już prędkości. Prestashop podatne jest na wolniejsze działanie w porównaniu do Magento. Open source`owe Magento pozwala obsługiwać dziesiątki tysięcy użytkowników, dzięki czemu wyraźny rozwój sklepu nie będzie niczym zakłócony, nawet jeśli ruch wzrośnie niezwykle dynamicznie.

Zastanawiając się nad jednym czy drugim rozwiązaniem weźmy więc pod uwagę skalę naszego e-biznesu. Magento to rozwiązanie, które daje duże możliwości jeśli patrzymy dalej w przyszłość, natomiast Prestashop daje szansę na wystartowanie ze sprzedażą online szybko i z niewielkim budżetem, jednak z czasem może być to rozwiązanie niewystarczające.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: