Na co stawiać w e-commerce w 2020 roku?

28.05.2020 Angelika Siczek
mały wózek zakupowy i papierowe torby na białym stole na tle laptopa

E-commerce jest stale rozwijającą się gałęzią sprzedaży. Co roku przynosi sprzedawcom coraz lepsze wyniki. Dzieje się tak dzięki rozwojowi technologii odpowiedzialnej za obsługę klienta w internecie, ale również za sprawą prężnych i zmotywowanych przedsiębiorców, którzy dbają o swoje witryny. E-commerce nadal nie wyprzedza sprzedaży tradycyjnej, jednak stanowi dużą część handlu. W 2019 wakacyjna sprzedaż online osiągnęła 138 miliardów dolarów (Forrester, 2019 US Online Holiday Sales: Retailers, Buckle Up For A Strong Season). Ta liczba oznacza wzrost rok w rok o 12,7%. Aż 58% ruchu sieciowego w zakupach online pochodzi z urządzeń mobilnych, ale nadal tylko 36% sprzedaży finalizowanych jest na telefonach i tabletach (Adobe, 2019 Holiday Shopping Trends). W wyniku tempa zmian w e-commerce sprzedawcy nie zawsze mają okazje przygotować się na czas. Z tego względu warto śledzić najnowsze trendy, by być na bieżąco!

E-commerce w 2020 roku

Trendy w e-commerce

Przyszłość handlu elektronicznego nadeszła. Czego więc mogą spodziewać się sprzedawcy w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Partnerzy Magento zebrali swoje przemyślenia (Adobe, Future of eCommerce) wskazujące na trendy, których możemy oczekiwać w 2020 roku. Poznaj je już dziś!

Głównym kierunkiem działań jest zorientowane na klienta. To tzw. etyczny e-commerce, pełna integracja doświadczenia omnichannel, personalizacja zamówień oraz dogodny dla odbiorcy sposób dostawy. Trendy bazujące na technologii to Headless e-commerce, Progressive Web Apps dla urządzeń mobilnych, GIF-y w celu zwiększenia sprzedaży oraz wyszukiwanie wizualne. Z kolei wśród branżowych trendów znajdziemy NextGen B2B oraz markety e-commerce.

Etyczne trendy w e-commerce

We współczesnym świecie zdecydowanie rośnie świadomość konsumentów na temat wpływu ich konsumpcji na ekologię. W 2019 roku byliśmy świadkami ruchów protestacyjnych przeciw szkodliwym działaniom, które wpływają na pogłębianie zmiany klimatu. Kładzie się także naciski na rządy i branże, aby zapewnić odpowiednie rozwiązania ograniczające produkcję dwutlenku węgla, plastikowych opakowań, przeprowadzanie szkodliwych procesów rolniczych i aby zredukować liczbę odpadów.

W badaniach Nielsena (Nielsen, The Evolution of the Sustainability Mindset ) stwierdzono, że 81% ludzi uważa, że firmy powinny pomóc w poprawie stanu środowiska, a w oddzielnych badaniach dowiedziono, że 68% internetowych kupujących uważa, że czynnik ekologicznego powstania produktu jest ważny w podjęciu decyzji w zakupie. Te poglądy na temat odpowiedzialności korporacyjnej są podzielane na przestrzeni wielu pokoleń. Millenialsi, generacja Z i w największej ilości generacja X. Chociaż, starsze pokolenia, nie pozostając w tyle, również dostrzegają znaczenie ekologii.

Świadomość środowiska i etycznej produkcji przez konsumenta będzie rosnąć w roku 2020 i w kolejnych latach. Kupujący będą dążyć do zrozumienia rzeczywistych lub ukrytych wpływów i kosztów z e-commerce oraz z konsumpcji w ogóle.

Integracja doświadczenia omnichannel

Jeśli sprzedawcy patrzą na swoją strategię omnichannel tylko z punktu widzenia sprzedaży, pomijają ważny trend w e-commerce. Marketingowe oddziaływanie na klienta i obecność marki na rynku ma niezmiennie duży wpływ na wszystkie decyzje o zakupie. Jednak sprzedaż i marketing kanałów są od siebie coraz bardziej zależne. Wskazuje to więc na potrzebę konsekwentnego reklamowania i prezentowania produktu we wszystkich kanałach.

Według badań PwC (PwC, Experience is everything: Here’s how to get it right) 86% kupujących jest gotowych płacić więcej za lepszą obsługę. Sprzedawcy rozumieją wpływ złego doświadczenia produktowego na wyniki sprzedaży i starają się poprawić integrację swojej obsługę we wszystkich kanałach.

Personalizacja zakupów

Aby w pełni spersonalizować doświadczenia użytkownika w e-commerce, w przyszłości z pewnością będziemy korzystać z rozwiązań poznawczych. To dzięki nim można lepiej poznać zachowania klienta oraz zidentyfikować różne czynniki i cechy, które stworzą naprawdę zindywidualizowane doświadczenia podczas robienia zakupów online.

Podstawowa personalizacja, z którą mamy do czynienia obecnie, nie wytrzyma próby czasu. Jeśli kupcy będą chcieli dostarczyć odpowiednie i spersonalizowane doświadczenie dla każdego, będą musieli skorzystać ze sztucznej inteligencji (AI). To właśnie nowe rozwiązania AI są w stanie zapewnić pozytywne wrażenia w wielu kanałach sprzedaży, bazując na zgromadzonych o użytkowniku informacjach. Zagwarantują więc skrojone na miarę zakupy, dbając o pełną satysfakcję klienta. Dlatego też istotne dla sprzedawców będzie nie tylko kto, ale gdzie, kiedy i jak odwiedza ich sklep.

Wysyłka i transformacja dostawy

W 2020 roku z pewnością jeszcze kilka innowacji zmieni działalność w zakresie dostaw e-commerce. Firmy kurierskie stale szukają sposobów na poprawienie doręczania przesyłek dzięki informacjom uzyskanym przez AI. Za sprawą tego cały łańcuch dostawy ulega zmianie, wykorzystując sposoby wcześniej niemożliwe.

McKinsey przewiduje przyszłość, gdzie autonomiczne pojazdy będą mogły dostarczyć 80% paczek. Roboty samojezdne, które działają jak małe szafki, są już testowane i być może niedługo zagoszczą w naszej rzeczywistości. Istnieje szansa, że w ciągu najbliższych kilku lat zakupy przyjadą pod drzwi kupującego bez udziału żywej osoby.

Headless w e-commerce

Architektura Headless i mikrousługi zapewniają lepsze działanie i wydajność w porównaniu do systemów monolitycznych. Korzyści z nich płyną niemal natychmiast. Dzięki zdolności rozwijania aplikacji równolegle oraz dzięki izolowanym i skalowalnym mikroserwisom można szybko i wydajnie stworzyć zaawansowane witryny e-commerce, opierając się na Progressive Web Apps.

Do  wprowadzania zmian często nawet nie są potrzebni deweloperzy i można przeprowadzić prace samodzielnie. To duże uproszczenie szczególnie w kwestii rozwijania serwisu. Dawniej, jeśli zespół od UX zatwierdził zmiany w projekcie, które mogły zwiększyć sprzedaż, musiał czekać, aż jej wprowadzeniem zajmą się właśnie deweloperzy. Za sprawą Headless w e-commerce osoby odpowiedzialne za wizerunek i reklamę mają swobodę we wprowadzaniu zmian, są w stanie prowadzić testy i eksperymenty częściej oraz pozyskiwać lepsze informacje, które ostatecznie doprowadzą do zwiększenia konwersji.

Progressive Web Apps (PWA)

Sprzedaż mobilna to główny trend ostatnich lat. Progressive Web Apps to kolejny krok w ewolucji rozwiązań e-commerce, a jeszcze w roku 2020  może stać się standardem.

Poprzez PWA klienci mogą wchodzić w interakcje z markami, jak chcą i gdzie chcą w całkowicie swobodny sposób. Co więcej, dzięki PWA odwiedzający sklep widzą to samo na witrynie w komputerze i w telefonie. Tak spójna identyfikacja wizualna i technologiczna ułatwia decyzję o finalizacji zakupów i przekonuje klienta do lojalności względem marki.

W związku z rosnącą popularnością PWA ich koszt będzie maleć, czyniąc je bardziej dostępne dla większej liczby sprzedawców.

GIF-y w celu zwiększenia konwersji

Animacje takie jak GIF-y istnieją już od pierwszych dni internetu, ale dziś ich wykorzystanie rozszerza się z memów i rozrywki na najnowszy trend w e-commerce.

Użycie GIF-ów w e-commerce może dodać marce animuszu, poprawić UX i w efekcie zwiększyć współczynnik konwersji. Z pewnością pomoże dotrzeć także do grona użytkowników z pokolenia Z.

Wyszukiwanie wizualne w e-commerce

Dzisiejsi konsumenci, zwłaszcza w wieku od 18 do 20 lat, a także od 21 do 34 lat, wykazują rosnące zainteresowanie wykorzystaniem wyszukiwania wizualnego i rozpoznawania obrazów w celu odkrywania nowych marek i produktów. Do 2021 roku nowoczesne sklepy będą projektować swoje strony internetowe tak, a by móc wykorzystać wizualne wyszukiwanie. Okazuje się, że takie działanie może zwiększyć sprzedaż o nawet 30%. Z tego względu jest to jeden z największych trendów w e-commerce w obecnym roku!

W kontekście personalizacji witryn e-commerce wyszukiwanie wizualne daje ogromną okazję do zacieśnienia relacji z klientami przez ułatwienie znalezienia odpowiednich produktów, na których im zależy.

Wyszukiwanie głosowe jako kanał sprzedaży

Wiele osób twierdzi, że wciąż jesteśmy w początkowej fazie technologii głosowych, ale mimo to prawie trzy czwarte ludzi wolałoby używać jej jako metody wyszukiwania. Badanie (Digital Commerce 360, The state of voice shopping 2019) pokazuje, że 76% firm osiągnęło już wymierne korzyści z używania narzędzi głosowych i czatu. Stwierdzono również, że w przybliżeniu 20% konsumentów korzystających z inteligentnych technologii głosowych wykorzystuje je do zakupów. Szacuje się, że zainteresowanie głosowym wyszukiwaniem wzrośnie do 50% w ciągu następnych 12 miesięcy.

E-commerce B2B NextGen

Tylko 14% sklepów B2B jest zorientowanych na klienta. Dlaczego? Okazuje się, że wiele z nich nie stara się zrozumieć kupującego. Firmy B2B powinny rozważyć budowę kanału bezpośredniego, aby trafić do kupujących. To przyniosłoby im bezcenne informacje na temat swoich klientów i ich zachowań, które można by potem przenieść na inne platformy i kanały.

W roku 2020 cyfrowa transformacja sklepów B2B przesunie orientację z produktów na klienta. Zobaczymy więc wiele witryn e-commerce rozszerzających swoją sprzedaż przez wykorzystanie nowych możliwości technologicznych i poszerzenie grupy docelowej.

Markety B2B i sprzedaż B2C

Mówi się, że w tym roku rewolucja platform e-commerce osiągnie punkt krytyczny. Napędzana jest głównie przez nabywców poszukujących łatwego, znajomego i konkurencyjnego doświadczenia zakupowego. McKinsey przewiduje (McKinsey & Company, Insurance beyond digital: The rise of ecosystems and platforms), że w ciągu najbliższych pięciu lat platformy e-commerce mogą wygenerować więcej niż 30% globalnych korporacyjnych przychodów. I to nie tylko w przypadku sklepów B2C. Sprzedawcy B2B również powoli przychylają się do tego typu marketów, chcąc przekonać do siebie kontrahentów.

100 najlepszych internetowych marketów już zarabia 1,8 biliona dolarów każdego roku (Digital Commerce 360, Top 100 Online Marketplaces Database). Te firmy, które są na pierwszych miejscach w tym nowym cyfrowym ekosystemie, odczuwają podwójny wzrost przychodów w porównaniu do firm, które nie podejmują ryzyka. Mimo że nie zostaną one pionierami, wciąż mają okazję, aby osiągnąć sukces.

Przyszłość jest teraz

Wszystkie wymienione trendy znajdują się na różnych etapach rozwoju. Niektóre z nich są dopiero testowane przez pierwszych użytkowników. Inne z kolei są na dobrej drodze do znalezienia się w branżowym mainstreamie. Im szybciej firmy zdecydują się je implementować, tym szybciej staną się one naszą rzeczywistością. Jeśli zależy Ci na przyjęciu wizerunku nowoczesnej marki, wykorzystaj najnowsze trendy i postaw na rozwój swojego biznesu!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: