Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego software house’u?

27.06.2023 Katarzyna Zajchowska

Rozwój firmy, niezależnie od branży, najczęściej związany jest, z tym że wymaga ona odpowiedniego zaplecza technologicznego. Na pewnym etapie istnienia firmy może się okazać, że kolejnym krokiem w jej rozwoju konieczne będzie wypuszczenie na rynek autorskiej aplikacji, inna będzie wymagała przeprowadzenia pełnej integracji systemów informatycznych, kolejna nie poradzi sobie bez odpowiedniego wsparcia i doradztwa programistycznego. Jeśli tak jest zdecydowanie warto wziąć pod rozwagę podjęcie współpracy z software house’em. To właśnie tego rodzaju działalności tworzą programistyczne rozwiązania, które są odpowiednio dopasowane do profilu firmy z tej czy innej branży, poruszającej się w takim czy innym środowisku. Celem pracy Software House`u jest dostarczanie najwyższej jakości oprogramowań na zamówienie.

Software House – co to znaczy?

W Polsce to pojęcie już funkcjonuje od dłuższego czasu, jednak jeszcze się z nim do końca nie oswoiliśmy. Wraz z pojawieniem się sektora e-commerce, sklepów internetowych, rozwojem całej branży internetowej powstała rynkowa luka związana z tym, że brakowało wyspecjalizowanych agencji dostarczających specjalistycznych i bardzo zaawansowanych usług.

Zatem Software House jest ściśle wyspecjalizowaną agencją, której szeregi zasilają programiści, koderzy, czy developerzy potrafiący pisać programy spełniające indywidualne kryteria, ale także strony internetowe, e-sklepy, aplikacje webowe czy mobilne, znający różne języki programowania, etc. Jednak na dostarczeniu gotowego rozwiązania nie kończy się misja software house`u, który także odpowiada za zarządzanie tymi rozwiązaniami. Niby standardowe działania, ale należy mieć na uwadze, że dostarczane przez software house`y oprogramowanie to nie uniwersalne, szablonowe, sztampowe, powielane koncepty. Są to bardzo rozbudowane, innowacyjne, nowoczesne i na bieżąco aktualizowane programy.

Czym zajmuje się software house?

Programistyczne domy” zarówno przed indywidualnymi, jak i biznesowymi klientami otwierają drzwi do technologicznego eldorado. A mówiąc prościej firmy współpracując z software house`ami mają dostęp do doświadczonych programistów i całego developerskiego zespołu. Dostrzegając potencjał przedsiębiorstwa, software house ma stworzyć w pełni indywidualne rozwiązanie, przewidujące zapotrzebowanie tego klienta, dostosowując oprogramowanie z myślą o wymaganiach rynku, branży i celach biznesowych.

Jednak oprogramowanie to produkt finalny i cała współpraca z software house’em na tym się nie ogranicza. Usługi znacznie wykraczają poza napisanie indywidualnego rozwiązania i obejmują także analizę i testowanie wdrożonego produktu, doradztwo techniczne i technologiczne. Zatem oferta domów programistycznych jest kompleksowa.

Software house`y koncentrując się na dostarczaniu niepudełkowego oprogramowania oferują m.in. takie usługi jak:

 • tworzenie aplikacji mobilnych, webowych i desktopowych,
 • tworzenie oprogramowań dedykowanych,
 • integracja systemów informatycznych,
 • doradztwo IT,
 • outsourcing programistycznych,
 • systemy IoT (Internet of Things – internet rzeczy).

Jakie argumenty warto wziąć pod uwagę podczas wyboru software house`u?

We współpracy z software house’em najlepsze efekty można uzyskać wówczas, kiedy ta będzie przebiegać długofalowo. Zatem wybór “domu” najlepiej poprzedzić analizą potrzeb firmy. Warto dogłębnie przemyśleć wymagania, jakie stawia się przed projektem, jaką ma mieć on specyfikację, czy z oprogramowania będzie korzystać 10, czy 1000 osób, jaki mamy budżet i czas na realizację zadania. To pozwoli nam dostrzec także oczekiwania, jakie stawiamy przed software house’em. Natomiast weryfikując kompetencje samego „domu” powinniśmy zwrócić uwagę na jego doświadczenie, a także zakres usług oraz zrealizowane już projekty. Słusznym i logicznym ruchem będzie sprawdzenie, czy na doświadczenie firmy, z którą przyjdzie nam współpracować składają się np. wykonane projekty, które są tożsame z zapotrzebowaniem naszej firmy.

Bardzo dobrą praktyką jest także weryfikacja referencji. Opinie klientów to rzecz bezcenna, autentycznie prezentująca wartości firmy. Wprawdzie referencje często można sprawdzić na stronie internetowej “domu”, jednak nie ograniczajmy się jedynie do tego. Sprawdźmy też opinie w Google`u i różnego rodzaju portalach branżowych, takich jak np. Clutch.

Zwrócić także warto uwagę na takie kwestie jak sposób komunikacji, co często jest dość wrażliwą rzeczą, która może równie dobrze utrudniać, jak i ułatwiać odpowiednie porozumiewanie się. Nie bez znaczenia pozostają także to, z jakich technologii korzysta software house, i jaki jest jego zakres usług.

Znalezienie odpowiedniego software house`u, z którym uda się wypracować długofalową współpracę jest wprawdzie wymagające, ale zdecydowanie możliwe. Warto wziąć pod uwagę wymienione kwestie, dokładnie przeanalizować potrzeby rozwojowe firmy, by móc czerpać korzyści z nowoczesnych technologii, bez których realny rozwój, efektywne konkurowanie w swojej branży, czy e-sprzedaż będą na możliwie najwyższym poziomie.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: