Najpopularniejsze platformy e-Commerce – co wybrać

26.09.2019 Angelika Siczek
zakupy robione przez popularne platformy e-commerce

Jeśli rozpoczynasz prowadzenie działalności e-commerce, wiesz, że pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest wybór platformy sprzedażowej. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy chcesz przeprowadzić migrację istniejącego już sklepu. W obu sytuacjach musisz zdecydować się na konkretny rodzaj platformy. Jednak na którą postawić? Każde rozwiązanie e-commerce ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak chcesz podjąć przemyślaną decyzję, poznaj najpopularniejsze rodzaje platform do handlu online.

Jakie są typy platform e-commerce?

Aby odpowiednio podzielić platformy, trzeba wybrać jakieś kryterium. Można więc przyjąć, że na rynku dostępne są cztery typy rozwiązań e-commerce. Wśród nich znajdziesz Platformy SaaS (Software as a Service), platformy Open-Source, platformy oparte na licencji i platformy dedykowane. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre z platform mogą należeć do kilku kategorii. Dla przykładu platforma Magento posiada zarówno wersję w chmurze (SaaS), jak i open source oraz opartą na licencji.

Każdy rodzaj pozwala Ci na zarządzanie swoimi produktami, umieszczenie ich w katalogu, prowadzenie sprzedaży i dokonywanie płatności, wysyłanie wiadomości do klientów i oferuje inne funkcje niezbędne do obsługi sklepu. Jednak istnieją pomiędzy nimi znaczne różnice. W zależności od Twoich celów biznesowych jedne mogą spełnić Twoje wymagania, a inne zupełnie nie nadawać się do Twojego typu działalności.

Software as a Service, czyli platformy SaaS

Decydując się na rozwiązanie typu SaaS, możesz wybierać spośród Sky-Shop, Shopify, Shoper, Codarius i IAI-Shop. Tego typu platformy są rozwiązaniem chmurowym. Dzięki temu nie musisz inwestować w serwery, ponieważ cała platforma jest utrzymywana w specjalnie stworzonej chmurze. Korzystanie z takiego narzędzia wymaga od Ciebie płacenia okresowego abonamentu. Może być on miesięczny lub roczny.

Platforma w chmurze to wygodne i szybkie rozwiązanie. Dzięki jej natychmiastowej sprawności w krótkim czasie możesz uruchomić swój nowy sklep i rozpocząć sprzedaż. W ograniczony sposób możesz wpływać na wygląd platformy. Do wykorzystania masz kilkadziesiąt różnych szablonów oraz różne moduły, które możesz ustawić na swojej stronie.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt wdrożenia platformy i wysoka dostępność, która oznacza, że sklep będzie czynny dla użytkowników przez większość czasu. Ponadto nie musisz inwestować w firmy, które wspomogą Cię w obsłudze platformy. Możesz robić to samodzielnie, konfigurując odpowiednie moduły.

Wadą takiego rodzaju platformy jest natomiast częściowe ograniczenie rozwoju sklepu. Jeśli np. potrzebujesz specyficznego dla swojej branży modułu, może okazać się, że jest on niedostępny lub niemożliwy do stworzenia. Może też zostać wyłączony ze względu na małe zainteresowanie nim. Z kolei, jeśli już stworzysz własne rozwiązanie w zakresie platformy, staje się ono dostępne dla innych użytkowników. Tym samym pozbawia Cię to przewagi nad konkurencją. Pojawia się też problem ograniczonej liczby dostępnych konfiguracji z zewnętrznymi systemami.

Zdarza się też, że w przypadku wystąpienia błędu w funkcjonowaniu platformy, pojawiają się problemy w kontakcie z serwisantami. Niekiedy okazuje się, że nie ma akurat dostępnych programistów lub musisz czekać w długiej kolejce na rozwiązanie swojego problemu. Ponadto, jeśli Twoja firma jest dużym przedsiębiorstwem, może okazać się, że platforma SaaS jest dla Ciebie za mało wydajna. W przypadku dużej liczby sprzedawanych produktów i sporej ilości składanych zamówień platforma może zwalniać. Nie możesz więc zbyt mocno jej skalować. Dlatego też takie rozwiązanie poleca się małym i średnim biznesom.

Platformy e-Commerce

Koszt korzystania z systemu SaaS

Rozwiązania SaaS różnią się między sobą cenami. Małe systemy możesz otrzymać już od 50zł miesięcznie. Większe i bardziej skalowalne platformy mogą kosztować nawet około 10 000zł za miesiąc. Dodatkowo w przypadku niektórych rozwiązań doliczane są dodatkowe koszty. Na przykład za dokonanie transakcji kartą płatniczą luz za stworzenie aukcji na Allegro.

Platformy Open-Source

Wśród platform open source znajdziesz dwojakie rozwiązania. Są tu systemy do sprzedawania produktów oraz CMS-y, które służyły do zarządzania treścią, jednak przekształcono je i przystosowano do prowadzenia sklepów e-commerce. W skład tego typu rozwiązań wchodzi Prestashop, Virtuemart, Woocommerce i Magento.

Jaka jest wspólna cecha platform open source? Dzięki nim możesz w dowolny sposób modyfikować swój sklep. Masz pełen dostęp do kodu źródłowego, który umożliwia Ci wprowadzanie technicznych zmian oraz nowych funkcji widocznych w sklepie. Możesz wybierać z ogromnej liczby modułów do każdego typu płatności, sposobu dostawy i narzędzi wspierających sprzedaż oraz samodzielnie je instalować. A także dostosować szatę graficzną do swojego gustu i zapotrzebowania branży.

Co jeszcze oferuje Ci oprogramowanie open source? Dzięki niemu możesz śledzić i automatycznie dostosowywać swoje ceny do konkurencji. Możesz też spersonalizować treści pokazywane swoim użytkownikom. W zależności od tego, czy są to nowi, czy powracający klienci. Plusem jest także brak konieczności ponoszenia miesięcznych, czy rocznych kosztów, ponieważ licencja jest darmowa. Do obsługi platformy możesz też zatrudnić wiele firm oferujących wdrożenia.

Czy tego typu rozwiązanie ma wady? Niestety tak. Warto pamiętać o tym, że każda modyfikacja przeprowadzana w sklepie wymaga specjalistycznej wiedzy. Albo będziesz musiał zatrudnić odpowiedni system programistyczny, albo skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Stworzenie niektórych modułów będzie wymagało ogromu pracy. Szczególnie integracje z ERP, programy lojalnościowe, systemy CRM i moduły księgowo-magazynowe.

Mimo że sama platforma jest darmowa, poniesiesz spore wydatki na hosting, jeśli będzie zależało Ci na szybkim działaniu sklepu. Mieszczą się one w zakresie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie, zależnie od wielkości Twojego biznesu. Jeżeli natomiast znajdziesz lukę w bezpieczeństwie swojej witryny, wszystkie inne serwisy korzystające z Twojej platformy będą narażone. Oczywiście tylko do momentu zainstalowania aktualizacji bezpieczeństwa.

Platformy oparte na licencji

Decydując się na platformę opartą na licencji, możesz wybierać spośród Magento Commerce, Hybris i SAP. Są to najbardziej złożone i rozbudowane platformy e-commerce. Z tego też powodu poniesiesz duże koszty wdrożenia i utrzymania. Mieszczą się one w granicach 75 do kilkuset tysięcy rocznie. Plus dodatkowe opłaty za usługi wdrożeniowe, które mimo, że są jednorazowym wydatkiem, potrafią znacznie nadszarpnąć budżet.

Kiedy warto zainwestować tak duże pieniądze w platformę sprzedażową? Przede wszystkim w przypadku prowadzenia dużej działalności. Tego typu rozwiązanie poradzi sobie z każdym biznesem, niezależnie od jego wielkości. Potrafi równolegle obsługiwać wielu klientów i zarządzać ogromną bazą produktów i informacji. W tym także umożliwia przechowywanie numerów kart kredytowych – będzie PCI Compliant. A co więcej, posiada wiele zaawansowanych narzędzi do promocji, które pomogą Ci w rozpromowaniu Twojego sklepu.

Co jeszcze sprawia, że warto postawić na platformę opartą na licencji? To przede wszystkim dowolność konfiguracji, nieograniczony rozwój i skalowalność systemów. Dzięki takiej możliwości możesz stale rozwijać i udoskonalać swój sklep. Masz przy tym całkowitą gwarancję bezpieczeństwa wszystkich danych. Także przez dostęp do aktualizacji bezpieczeństwa. Platforma zapewnia Ci również zaawansowaną segmentację klientów, profesjonalną obsługę B2B, wdrożenie strategii omnichannel oraz generowanie raportów.

Ważna jest również szybkość ładowania oraz dostępność serwisów opartych na licencji. Dostępność wynosi najczęściej 99,5%. Oznacza to, że zaledwie przez 4 godziny w ciągu miesiąca sklep może nie działać. Czas ten nie uwzględnia oczywiście planowanych przerw technicznych. Jeśli jednak nie odpowiada Ci taka dostępność, możesz znaleźć rozwiązanie, które zaoferuje Ci 99,95% lub nawet 99,98%. Wówczas przerwa w działaniu sklepu wyniesie odpowiednio 21 lub tylko 8 minut w miesiącu. Takie rozwiązanie zapobiega ponoszeniu strat. Dlatego, jeśli masz dużą firmę i nie możesz pozwolić sobie na długotrwałe przerwy w dostawie swoich usług, powinieneś skorzystać z takiego rozwiązania.

Jednak nawet tak dobre rozwiązanie ma swoje wady. Poza wspomnianymi wysokimi kosztami wdrożenia i utrzymywania platformy jest sam czas jej konfiguracji. Zazwyczaj wdrożenie trwa od 5 do 9 miesięcy i przebiega jedynie z udziałem specjalistycznej agenci internetowej lub zatrudnionej grupy programistów.

towary do wysyłki przez platformę e-commerce

Platformy dedykowane

To ostatni rodzaj platform przyjętych w założonym wcześniej kryterium podziału. Wśród nich znajdują się m.in. Ideo e-commerce, 2ClickShop i i-Systems. Platformy dedykowane mogą być tworzone od początku lub oparte na gotowych już rozwiązaniach CMS. Wiele sklepów, które w ten sposób powstają, posiadają po części wspólny kod. Sklepy mogą być również stworzone w drugi sposób. Wdrożenie jest wtedy w całości dedykowane (napisane od zera) i oparte jedynie na Frameworku.

Tego typu platformy e-commerce są stosunkowo drogie, a do tego często mogą wymagać stałego rozwijania systemu. Od instalowania aktualizacji bezpieczeństwa przez inne moduły. Wszystkie tego typu prace muszą być wykonywane przez firmę, która stworzyła całą platformę. Niezależnie więc od tego, jak prostą zmianę chcesz zrobić, musisz skorzystać z pomocy programistów. Najczęściej też, nawet jeśli nie jesteś zadowolony z przebiegu współpracy, ceny i zasad rozliczeń, nie masz możliwości zmiany agencji. Nikt przecież nie lubi poprawiać po kimś roboty, jeśli nie ma o niej dostatecznej wiedzy. Ponadto wszystkie zmiany są bardzo czasochłonne. Dlatego też nie każda firma chce zajmować się takim działaniem.

Platformy dedykowane nie mogą być testowane i nie da rady wprowadzić do nich ogólnych ulepszeń, ponieważ korzysta z nich jedynie jeden sklep, który sam dla siebie musi wypracować standardy. Jeśli więc w ich działaniu pojawią się nieprawidłowości, trzeba poszukiwać rozwiązania i nie można posłużyć się gotowym przepisem. Podobnie dzieje się w przypadku działań promocyjnych. Nie istnieją gotowe możliwości. Trzeba stworzyć je od samego początku. Ma to jednak swój plus. Dzięki takiemu działaniu zrobisz akcję promocyjną dokładnie taką, jak potrzebujesz. Niestety jej tworzenie pochłonie sporo czasu.

Na szczęście platformy dedykowane posiadają też swoje mocne strony. Nawet i takie, które pierwotnie wydawały się wadami. Należy do nich to, że są one unikatowe i inne platformy nie powielają ich rozwiązań. Dodatkowo, jeśli w bezpieczeństwie pojawią się luki, dane te nie zostaną rozpowszechnione i bez zbędnego rozgłosu będziesz mógł się z nimi uporać. Co więcej, dzięki tak szerokim możliwościom kreacyjnym, możesz stworzyć sklep e-commerce, który w 100% spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Jeśli wymyślisz skomplikowane funkcje, np. dotyczące zarządzania stanem magazynowym, możesz je stworzyć. Nic więc nie ogranicza Twoich pomysłów na zbudowanie platformy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze platformy e-commerce?

Ważne, aby rozwiązanie miało jak najwięcej wtyczek, które pasują do charakteru Twojego biznesu. Zrób listę najpotrzebniejszych funkcji, czyli tego, co jest niezbędne w Twoim sklepie. Powinny one dotyczyć klientów oraz osób odpowiedzialnych za obsługę zamówień. Potrzebujesz integracji z Allegro? Chcesz prowadzić program lojalnościowy? Zależy Ci na dobrej wyszukiwarce obecnej na stronie? Wszystkie tego typu parametry musisz uwzględnić przed dokonaniem wyboru. Następnie sprawdź, która platforma jest w stanie Ci je zaoferować.

Ważna jest także kwestia technicznej obsługi platformy. Jeśli wiesz, że nie będziesz robić tego samodzielnie, musisz skorzystać z pomocy innych osób. Przeprowadź więc reaserch dostępności agencji obsługujących wybrany rodzaj platformy. Sprawdź o nich opinie. Zobacz, ilu mają programistów, którzy w szybkim tempie będą w stanie zająć się Twoją platformą i pomóc Ci w przypadku wystąpienia nagłych problemów.

Jak podjąć ostateczną decyzję o wyborze platformy? Przeanalizuj rodzaj swojego biznesu, założone cele, a także funkcje, które są dla Ciebie najbardziej istotne. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, przekalkuluj budżet. Zobacz, czy już na samym początku opłaca Ci się inwestować duże pieniądze w platformę, czy lepiej zrobić to bardziej po kosztach. Jeśli z kolei planujesz rozwój obecnej działalności, wybierz platformę, która bez przeszkód umożliwi Ci to i sprosta zwiększonej obsłudze klientów.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: