Najważniejsze trendy e-commerce w roku 2020

19.05.2020 Angelika Siczek
karta płatnicza i osoba pisząca na klawiaturze laptopa

Dawniej rozszerzona rzeczywistość (AR) i sztuczna inteligencja (AI) były nieosiągalne, jako technologie użyteczne, bo były zbyt futurystyczne i niedostatecznie rozwinięte. Ale ten czas już minął. Technologia się zmieniła i teraz widzimy, jak jej wpływ przesuwa nas w kierunku płynnych, szybkich, wciągających i spersonalizowanych doświadczeń.

Trendy, które zauważyć można w handlu cyfrowym w 2020 roku, mogą wywrzeć bezpośredni wpływ na Twój biznes e-commerce. Pamiętaj jednak, że konkurencja również ma do nich dostęp, więc stracisz, jeśli nie zdecydujesz się ich przyjąć. Dla tych, którzy są ciekawi tych trendów w swoich strategiach zaangażowania klientów, zgromadziliśmy 5 propozycji, które z pewnością będą interesujące w kontekście implementacji w sklepie internetowym. Poznaj je!

Implementacja Headless Commerce

Bez wchodzenia w techniczne szczegóły Headless Commerce występuje wtedy, gdy frontend i backend e-commerce są oddzielone. Oznacza to, że istnieją niezależnie od siebie. Tradycyjny e-commerce jest znacznie bardziej statyczny i mniej aktywny niż Headless. Jednak firmy, które chcą konkurować na dzisiejszym rynku za pomocą tradycyjnych rozwiązań e-commerce, mogą mieć trudności z zaspokojeniem wymagań klientów.

Wraz z postępem witryny, która staje się coraz bardziej niezawodna i dynamiczna, zakupy w większej liczbie kanałów są coraz trudniejsze w tradycyjnie monolitycznych architekturach i wszystkich związanych z nimi współzależnościach. Według Jasona Woosleya, wiceprezesa ds. Platformy handlowej i produktów w firmie Adobe, sposobem konkurowania tych witryn na dzisiejszym rynku jest implementacja Headless. Jeśli już zainwestowałeś w treść, to teraz musisz sprawić, by zawartość była dostępna do kupienia. Najłatwiejszym sposobem na to jest wdrożenie Headless.

Zalety wdrożenia Headless Commerce

Przejście na Headless Commerce umożliwia Twojej firmie dostęp do treści, które można kupować w czasie rzeczywistym. Daje również możliwość rozbudowy witryny, dzięki czemu jest ona elastyczna i zapewnia spersonalizowane wrażenie. „W 2020 r. wywierana jest presja, aby wszystko było dostępne do kupienia natychmiast”, twierdzi Woosley. „Każde doświadczenie, które zapewnisz klientowi, powinno być możliwe do zrealizowania i za każdym razem, gdy prezentowałeś tę nową sukienkę, ten wspaniały nowy dron lub nowe zabawki i udało Ci się zainteresować kupującego – musisz być w stanie w tym momencie przedstawić mu możliwość zakupu”.

Headless Commerce będzie najlepszym sposobem dla firm na poprawę jakości obsługi sklepów wielokanałowych. Organizacja promocji i treści będzie szybsza i łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieje wiele możliwości rozbudowy omnichannel, a także kanału mobilnego i zwiększenia współczynnika konwersji dzięki Headless.

światowe trendy w e-commerce

Udostępnij swój asortyment w całości od zaraz

Personalizacja produktów, usług i treści handlu elektronicznego to praktyka, którą obecnie wdraża wiele stron internetowych e-commerce B2C i B2B. „Personalizacja jest ważna dla klientów, ponieważ firma podjęła proces, który może być żmudny i uprościła go na potrzeby klientów”, twierdzi Vish Ganapathy, dyrektor zarządzający i lider Global Retail Technology w Accenture. „Klienci nie tylko są zadowoleni z wyników, ale przy każdej interakcji z klientem marka zyskuje wgląd w to, jak ulepszyć swój produkt i techniki marketingu ukierunkowanego”.

W przypadku sprzedaży B2B personalizacja pomoże przyciągnąć zainteresowanie klienta, a także zapewni dodatkowe informacje na temat poczynań klienta na stronie. Jednak w 2020 r. Tworzenie spersonalizowanych doświadczeń musi opierać się nie tylko na danych demograficznych i behawioralnych. Podejście może być też trafne, spersonalizowane i kontekstowe.

Jak zbudować zaufanie klienta?

Przekonanie klienta do marki to efekt personalizacji na poziomie indywidualnym. Polega on na stworzeniu satysfakcjonującego doświadczenia dla konsumenta. Aby to zrobić, należy ustalić, kim jest odwiedzający i czego potrzebuje. Poleganie na ofertach i reklamach nie wystarczy, aby zwiększyć zaangażowanie klientów. Ponad 74% konsumentów online jest zniechęcona do zakupów, gdy oferty, reklamy lub promocje nie mają nic wspólnego z ich zainteresowaniami. Wszystko, co prezentowane jest klientom przeglądającym sklep, musi być dostosowane i unikalne dla zainteresowań konkretnego odwiedzającego.

Gwarancja bezpieczeństwa zakupów w sieci

Jednak zabezpieczanie informacji w celu zapewnienia spersonalizowanej treści może być trudne. Musisz bardzo uważać na to, jak serwujesz te treści, nie powodując dyskomfortu dla klientów. „Istnieje wyraźna granica między mądrym, bystrym i opanowanym, a natrętnym i odstręczającym” – mówi Ganapathy.

„Klienci znacznie częściej dokonują transakcji, gdy wyświetlasz odpowiednią treść. Kiedy robi się zbyt nachalnie? Kiedy mówisz: Hej, wiem, że jesteś w hotelu Radisson, pokój 302, i mogę Ci to dostarczyć w ciągu 10 minut” mówi Woosley. Tutaj musisz wytyczyć granicę.

Sztuka polega na zapewnieniu klientom odpowiednich, spersonalizowanych doświadczeń zakupowych, które uznają za ekscytujące i niebanalne. Można to osiągnąć dzięki odpowiedniej kombinacji precyzyjnie dobranych danych dostarczonych do klienta we właściwym czasie.

Połączenie sprzedaży online z nowoczesną treścią

W 2020 r. największy nacisk kładziony będzie na spersonalizowane treści. Jeśli firmy pójdą z duchem czasu i wykorzystają technologię w odpowiedni sposób, zyskają na tym nie tylko większą sprzedaż, ale również lojalnych klientów. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi są trafne treści.

Jak tworzyć treści na stronę e-commerce

Każda utworzona treść musi łączyć się z handlem cyfrowym i zakupami. Treści zredagowane muszą być pod kątem tylko i wyłącznie klienta. Zanim zaczną oni kupować Twoje produkty, konsumują Twoje treści. Korzystają z tego, co się im dostarczy.

Zapewnienie klientom możliwości konsumowania treści na każdym etapie zakupu jest częścią długoterminowego zaangażowania klientów. Treści muszą interaktywne i powiązane ze sobą oraz z zakupami. Dzięki dzisiejszemu dostępowi do danych na temat klienta i możliwości zrozumienia preferencji i oczekiwań kupujących, zmiana podejścia do Content Marketingu musi zostać uwzględniona w planie marketingowym na 2020 rok.

Implementacja poszerzonej rzeczywistości w aplikacji e-commerce

AR (Augmented Reality) istnieje od lat. Być może nawet używasz jej codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli Twój samochód posiada kamerę cofania z asystentem parkowania, używasz AR. Jeśli wysyłasz zdjęcia z filtrem na twarz, również używasz AR. Chociaż niektóre zastosowania tej technologii są często niedoceniane, firmy już zmieniają obraz handlu za pomocą AR. Wiele z nich z powodzeniem wdrożyło ją w swoich aplikacjach e-commerce.

Przykłady użycia rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce

Coraz więcej firm korzysta już z AR w celu wzbogacenia obsługi klienta. Neiman Marcus korzysta z MemoMi, czyli wielowarstwowego, wyrafinowanego silnika AR i silnika sztucznej inteligencji, który zapewnia wrażenia rzeczywistości rozszerzonej. Houzz, firma handlująca produktami wyposażenia domu, odniosła również duży sukces dzięki aplikacji mobilnej „View in My Room”. „Wizualizacja wymaga zaangażowania, a to okazało się zwiększać sprzedaż”, mówi Ganapathy. „Ponad 2 miliony klientów korzysta z aplikacji View in My Room, a Houzz stwierdził, że jej użytkownicy są 11 razy bardziej skłonni do zakupu niż ci, którzy jej nie użyli”.

Choć pierwsze zastosowania AR odniosły sukces, postęp rzeczywistości rozszerzonej wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Funkcje uczenia maszynowego i poleceń głosowych muszą bezproblemowo ze sobą współpracować, aby stworzyć podejście wielosensoryczne. W 2020 roku zarówno AR, jak i AI będą ze sobą płynniej współpracować, ponieważ coraz więcej firm zacznie integrować te technologie ze swoimi platformami e-commerce.

Progressive Web Apps i jego zalety

W 2019 roku zaobserwowaliśmy zwiększoną ilość wdrożeń Progressive Web Apps (PWA), a trend ten jeszcze zyska na popularności w 2020 r. Gartner przewiduje, że do przyszłego roku PWA zastąpią 50% aplikacji mobilnych do robienia zakupów.

Czy Progressive Web Apps jest przydatne?

Co odróżnia PWA od tradycyjnych aplikacji? Według Woosleya PWA to kolejny krok w ewolucji technologii internetowych. „Przeszliśmy już ze statycznych stron internetowych na strony komputerowe, a następnie na responsywne strony mobilne. PWA to kolejny etap ewolucji”. Według niego PWA ze swoimi walorami nie tylko może zastąpić aplikację, ale posiada takie zalety, że korzystanie z aplikacji stanie bezcelowe.

PWA zostały już z powodzeniem przyjęte w różnych dużych firmach, takich Twitter i Starbucks. Mogą one teraz wykorzystywać swoje strony, aby oferować klientom natychmiastowy dostęp do swoich usług lub powiadamiać ich przez push, nawet jeśli ich klienci są offline. „Po wejściu na Starbucks.com można umieścić ich ikonę na ekranie głównym i używać jej dokładnie tak samo, jak aplikacji mobilnej Starbuck. Nie widać różnicy, a moim zdaniem jest nawet szybszy” powiedział Woosley.

Zalety Progressive Web Apps

Szybkość jest kluczową częścią doświadczenia klienta. Dobrze skonstruowane PWA oferuje firmom możliwość dostarczenia informacji do obszarów o słabym zasięgu internetowym. „[PWA] Najlepiej sprawdza się w rozwijających się gospodarkach, takich jak Afryka i Indie, w których zasięg sieci komórkowej może być na poziomie 3G lub gorzej. W przypadku tradycyjnych stron internetowych lub aplikacji mobilnych trzeba skompresować wszystkie informacje, aby je przesłać. PWA dostarcza tylko te zasoby, które są potrzebne. Dzięki temu są znacznie lepszym rozwiązaniem w krajach o niskiej przepustowości transferu”.

Na jakich platformach działa PWA?

Szybka, responsywna i zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych witryna jest ważna, ale prawidłowe jej zbudowanie może być czasochłonne. Trzeba upewnić się, że klienci mogą przeglądać Twoje informacje bez względu na to, jakiej platformy używają. W przypadku PWA nie stanowi to problemu. „Nie musisz kodować na iOS. Nie musisz kodować dla Androida. Wystarczy zbudować go raz i wdrożyć na wszystkie platformy jednocześnie” wyjaśnia Woosley z Adobe. „Każdy nowy projekt w 2020 r. powinien być oparty na technologii PWA. Nie ma już powodu budować tradycyjnych stron internetowych. Trochę to potrwa, mali gracze implementują tę technologię, ale już teraz widać, że wszystkie nowe projekty, to projekty PWA. ”

Dobrą praktyką biznesową jest trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, jakie trendy pojawiają się w branży. Nawet jeśli masz tylko małą witrynę e-commerce B2B i nie możesz wdrożyć najnowocześniejszych technologii w swoich codziennych operacjach, musisz o nich pamiętać. Od personalizacji do PWA – te trendy w roku 2020 będą miały bezpośredni wpływ na to, jak robisz zakupy w sieci oraz jak sprzedajesz swoje produkty online.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: