Najważniejsze trzy priorytety w mobilnej strategii B2B

14.08.2018 Angelika Siczek

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, niezależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo. Aby utrzymać się na rynku firmy B2B muszą poddać się cyfrowej transformacji. Jeżeli nie oferujesz lepszego interfejsu internetowego, mobilnego czy konwersacyjnego Twoi klienci poszukają dostawcy który to robi.

Trzy piorytety w mobilnej strategii B2B

Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo znajduje się na początku swojej podróży związanej z ecommerce formułowanie dyrektyw strategicznych, dyskutowanie o konfliktach kanałów czy też definiowanie sposobów zwiększania operacji biznesowych B2B za pomocą technologii jest na porządku dziennym. Możesz też podążać ścieżką do cyfrowej dojrzałości, odkrywać rynkowe kanały sprzedaży lub odkrywać, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc twoje wysiłki. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się przedsiębiorstwo w drodze do dojrzałości cyfrowej, strategia mobilna jest niezbędna, aby wyprzedzić konkurencję.

Tendencje na rynku ecommerce w B2B

– Forrester szacuje, że e-handel B2B osiągnie 1,2 biliona USD i stanowi 13,1% całej sprzedaży B2B w USA do 2021 r.

– Pod koniec 2017 roku Forrester spodziewa się, że eCommerce osiągnie wartość 889 miliardów USD i stanowi 11% całkowitej sprzedaży B2B w USA.

– Co więcej, w tym roku 80% ankietowanych producentów zwiększy wydatki na działalność e-commerce B2B, a 38% zwiększy wydatki o 25% lub więcej, wynika z nowej ankiety przeprowadzonej przez B2BecNews.

Dlaczego cyfrowa strategia mobilna w ecommerce jest tak ważna?

Charakter platform B2B zmienił się, kupujący przeistoczyli się w agentów zakupowych oraz nabywców korporacyjnych. Kupującym B2B zależy na szybkim załatwieniu transakcji bez konieczności wykonywania połączeń telefonicznych w celu złożenia zamówienia lub uzyskania oferty. W trakcie zakupów korzystają nie tylko z telefonów lecz również smartfonów i tabletów. Dostarczenie bezproblemowych mobilnych doświadczeń ma zatem kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju.

Osoba kupująca B2B wykorzystująca kanał handlu mobilnego jest idealnym klientem, ponieważ w przeważającej większości:

– jest bardzo zaangażowana w Twoją markę,

– wydaje wysokie kwoty na zakupy,

– powtarza zakupy regularnie.

E-Commerce mobilny to naturalny rozwój

Wiele organizacji B2B postrzega przestawienie się na handel mobilny jako skomplikowany proces zarówno dla biznesu, jak i technologii, ponieważ istnieje wiele podejść i opcji. To prawda, ale podzielone na etapy i współpracujące z każdym filarem organizacji, może być płynnym przejściem. Kluczem nie jest emulowanie środowiska B2C, a nawet tworzenie czegoś zupełnie nowego, ale utrzymanie specyfiki procesu B2B przy jednoczesnym połączeniu procesów i rozwiązań B2C. Cyfrowa transformacja nie jest pojedynczym wydarzeniem; to ciągły proces dojrzewania, który pozwala tworzyć nowe, innowacyjne modele, takie jak handel mobilny lub rozszerzanie oferty handlowej. Ciągłe innowacje i optymalizacja są stałymi czynnikami.

Priorytety handlu mobilnego

Rozmawiając z kilkoma menedżerami B2B w różnych branżach, powtarzają te same wnioski: „Automatyzacja procesów sprzedaży i wykorzystywanie telefonów komórkowych w pewnym stopniu jest kluczową częścią naszej ogólnej strategii biznesowej, ponieważ ułatwia przedstawicielom handlowym rozwinięcie sprzedaży, a klienci kupują więcej”. Wszyscy ci dyrektorzy pracują w firmach, które znajdują się na różnych etapach dojrzałości cyfrowej; jeden z niresponsywną witryną handlową dla klientów w początkowej fazie, aby kolejno przejść na system responsywny, inne z aplikacją do sprzedaży w terenie, wykorzystując ją w procesie zamawiania, a jeszcze inne z wykorzystaniem w pełni responsywnej strony dla swoich klientów i przedstawicieli handlowych. Przyczyny utworzenia aplikacji mobilnej lub responsywnej strony internetowej, a może i obu, zależą od cyfrowej dojrzałości firmy i jej planu. Jednak trzy priorytety pozostają stałe we wszystkich strategiach mobilnych tych dyrektorów:

1. Zapewnij szybkie i bezbłędne doświadczenia użytkowników

Zacznij od myślenia o swoich urządzeniach mobilnych przed komputerem, ponieważ komórka to miejsce, w którym znajduje się większość Twoich klientów. Zarówno witryny na komputery stacjonarne, jak i mobilne powinny korzystać z elastycznego projektu, który minimalizuje liczbę kliknięć do dowolnej ścieżki dla wszystkich potencjalnych użytkowników. Na przykład klient, który siedzi na spotkaniu, może szybko kliknąć, aby sprawdzić stan obecnego zamówienia lub złożyć zamówienie na powtórkę tego samego produktu sprzed dwóch miesięcy. Możesz też rozważyć podróż, jaką zajmuje się przedstawiciel handlowy, aby założyć nowe konto, uzyskać zatwierdzenie kredytu, a następnie pokazać im produkty z wyprzedaży.

2. Utwórz treść spersonalizowaną

Pomyśl o swojej witrynie mobilnej lub aplikacji jako bezpośrednim połączeniu z klientem, ponieważ połączenia i wiadomości e-mail stają się rzadsze. Możesz otworzyć zupełnie nową cyfrową strategię marketingową, myśląc w ten sposób. Jeśli na przykład masz aplikację, możesz skorzystać z opcji wysyłania powiadomień push. W responsywnych witrynach handlu mobilnego, gdy klient się loguje, pokazuj mu inteligentne opcje sprzedaży detalicznej na podstawie wcześniejszych zakupów. Zanurz się jeszcze głębiej i zrozum nie tylko firmę, którą obsługujesz, ale jeśli obsługujesz wielu klientów w tej firmie, twórz doświadczenia dostosowane do ich wymagań.

3. Przejrzysta integracja procesów

Twoja platforma handlowa nie może działać w odosobnieniu. Możliwość integracji z systemami takimi jak księgowość, ERP, OMS i CRM w celu zautomatyzowania synchronizowania informacji, takich jak zamówienia, klienci, ceny i zasoby między systemami, zminimalizuje ryzyko błędów, zwiększy skalowalność i automatycznie wprowadzi wszystkie dane. Zapewniając łatwą integrację platformy handlowej z istniejącymi systemami zaplecza dzięki rozbudowanym interfejsom API i gotowym rozszerzeniom, zaoszczędzisz wielu kłopotów i przyspieszysz sprzedaż mobilną lub czas aplikacji na rynku.

Twoja strategia handlu mobilnego odgrywa ważną rolę w pomyślnym rozwoju Twojej cyfrowej podróży, abyś mógł osiągnąć sukces, do którego dąży twoja firma. Ponad 50% wyszukiwań w wyszukiwarkach B2B odbywa się dziś na smartfonach, więc możliwość wyznaczenia kursu do osiągnięcia przewagi taktycznej, złagodzenie ryzyka konfliktu kanałów i zrozumienie pojawiających się trendów w telefonii komórkowej takich jak PWA to podstawa do cyfrowego dojrzewania i przewagi konkurencyjnej.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: