Nowe funkcja Pimcore 6.6

24.09.2020 Angelika Siczek
mężczyzna zadowolony z nowych funkcji Pimcore 6.6

Z niemałą przyjemnością ogłaszamy, że nowa wersja Pimcore jest już dostępna na rynku! Wszystko to za sprawą zespołu Pimcore, zaangażowanej społeczności oraz entuzjastów tego narzędzia. Okazuje się, że aż 250 autorów kodu pomagało je rozwijać. Dlaczego to dla nas tak istotna nowina? Najnowsza wersja zawiera ponad 100 ulepszeń poprzednich funkcji i naprawione błędy, a co więcej to kolejna platforma do zarządzania danymi, działająca na zasadach open source, którą udało się jeszcze bardziej rozwinąć. To sukces nie tylko autorów Pimcore, ale i wszystkich programistów, którzy dziś mogą korzystać z rozwiązania.

Co się zmieniło, czyli nowe funkcje Pimcore 6.6

Wśród nowych funkcji nie sposób wyróżnić wszystkich, dlatego skupimy się jedynie na tych najbardziej istotnych i rzucających nam się w oczy.

Możliwość blokowania kolumn w siatce i zapisywania tego w jej konfiguracji

Po wprowadzeniu zmiany, dzięki której można teraz blokować kolumny w siatce i zapisywać to w konfiguracji samej siatki, możemy teraz w prostszy sposób zarządzań danymi – szczególnie kiedy, są  one umiejscowione w wielu kolumnach, a część z nich możemy zablokować. Funkcję tę włącza się za pomocą wyboru ustawienia „Włącz blokowanie siatki” w konfiguracji klasy obiektów danych. Co więcej, aby ustawienie było trwałe, możesz zapisać je w konfiguracji siatki. Funkcja ta jest dostępna dla zasobów Pimcore i obiektów danych.

Wsparcie dla wszystkich niestandardowych zapytań o media – DAM 

Potok transformacji miniatur Pimcore (The Pimcore thumbnail transformation pipeline) to potężne narzędzie, które automatycznie tworzy miniatury obrazów w odpowiednim rozmiarze i formacie dostosowanym do kanałów on-the-fly. W poprzedniej wersji Pimcore obsługiwane były jedynie zapytania dotyczące mediów o maksymalnej szerokości. Teraz można zdefiniować dowolne zapytanie o media. To naprawdę duże ułatwienie podczas prowadzenia prac!

Konfiguracja miniatur zasobów dla elementu zastępczego obrazu 1×1, gdy obraz nie jest wymagany

Co to oznacza? Że w Pimcore 6.6. można zdefiniować, by nie wyświetlać obrazu czy miniatury w przypadku niektórych zapytań o media. Dla przykładu – element zwiastuna nie powinien posiadać obrazu w widoku na urządzeniu mobilnym. Dzięki Pimcore ustawisz opcję taką, by nie wyświetlać obrazu dla niektórych zapytań o media, a zamiast tego pokazywać jedynie obraz 1×1 data-uri png8.

Nowe rozszerzenia miniaturek plików – tylko .jpg

Kolejnym ulepszeniem jest możliwość używania w miniaturkach plików tylko rozszerzenia .jpg zamiast pjpeg i jpeg. Zmiana ta rozwiązuje problemy z wykrywaniem MIME przez magazyny obiektów, takie jak Amazon S3 oraz przez inne sieci CDN i usługi. Pimcore 6.6 pozwala na całkowite nieużywanie standardowego rozszerzenia pliku. Co ważne, format PJPEG pozostaje, jedynie rozszerzenie zmienia się na .jpg.

Możliwość łączenia pasków postępu zadań w tle z poziomu interfejsu użytkownika

To nowa zmiana, która z pewnością ucieszy wielu użytkowników. Nowe paski postępu nie są już modalne i nie uniemożliwiają kontynuowania pracy podczas długotrwałych operacji. W nowej wersji znajdują się one w prawym dolnym rogu interfejsu użytkownika. W znaczny sposób ułatwia to śledzenie wszystkich trwających w tle zadań.

możliwość wprowadzania modyfikacji przez użytkownika w Pimcore 6.6

Możliwość wprowadzania modyfikacji przez użytkownika

Od teraz użytkownik może samodzielnie ustawić datę! Nie było na to miejsca w starszej wersji, gdzie, jeśli importowałeś dane do Pimcore za pomocą skryptu, administrator był ustawiany jako ich właściciel w każdej z wersji. Wprowadzone ulepszenie umożliwia zdefiniowanie użytkownika i wprowadzenie niestandardowej daty modyfikacji. Identyfikator użytkownika ustawiony na obiekcie za pomocą metody setUserModification jest zapisywany w tabeli obiektów w bazie danych podczas wywoływania funkcji save na obiekcie.

Obsługa indeksów złożonych dla obiektów danych

Złożone indeksy gwarantują ogromne korzyści w zakresie wykonywania zapytań do bazy danych. Każdy, kto z nich skorzysta, doceni to nowe rozwiązanie usprawniające pracę.

Wysoka wydajność różnych wersji z wieloma relacjami pomiędzy danymi

Dotąd zapisanie nowej wersji miało poważny wpływ na wydajność, gdy pomiędzy danymi istniało wiele relacji. Działo się tak, że w niektórych przypadkach edycja wsadowa 25 obiektów danych zajmowała nawet ponad 20 sekund. Dzięki wprowadzonemu ulepszeniu operacje te są dużo szybsze. Co więcej, poprawiają także wydajność i szybkość zapisywania nowej wersji.

Możliwość unikania zakleszczeń spowodowanych wieloma równoległymi operacjami – aktualizacjami i wstawieniami.

Kolejną innowacją w Pimcore 6.6 jest możliwość unikania zakleszczeń spowodowanych wieloma współbieżnymi operacjami wstawiania lub aktualizacji i znaczne przyspieszenie przechowywania wersji, ponieważ narzędzie działa błyskawicznie. Od zawsze wydajność była na pierwszym miejscu, dlatego też poświęcono tej opcji sporo czasu i uwagi.

Konfiguracja metody HTTP dla tras statycznych

Trasy statyczne są nieodłącznym elementem dla funkcji, w których potrzebne są dynamiczne adresy URL. Dzieje się tak w przypadku list produktów generowanej z listy obiektów Pimcore, kiedy chcemy stworzyć szczegółową stronę produktu. Pimcore 6.6 umożliwia teraz korzystanie z konfigurowalnych metod HTTP dla tras statycznych, podobnie jak ma to miejsce w trasach Symfony.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozszerzeń w Pimcore 6.6? Autorzy projektu oferują dostęp do wielu informacji w serwisie GitHub. Możesz również dołączyć do for społecznościowych, gdzie podzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z pracą z Pimcore, a także dowiesz się, jak radzą sobie inni użytkownicy. U nas również co jakiś czas znajdziesz nowości z tego zakresu, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego bloga!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: