Optymalizacja konwersji w sklepie internetowym – najlepsze sposoby

20.06.2019 Angelika Siczek

Co jest najważniejsze dla każdego sklepu online? To przede wszystkim sprzedaż asortymentu i wzrost zysków. Każdemu sprzedawcy zależy, aby poprzez zwiększanie widoczności strony, zwiększać także ruch na niej, który finalnie przełoży się na konwersje w postaci robienia zakupów przez klientów. Jak dokonać optymalizacji konwersji w sklepie internetowym, by gwarantowała oczekiwane rezultaty? Sprawdź, jakie metody warto zastosować w swojej działalności i poznaj najlepsze praktyki w optymalizacji współczynnika konwersji w handlu elektronicznym w 2019 roku.

Trendy w optymalizacji konwersji w sklepie internetowym

Inteligentne przetwarzanie płatności

 Jedną z najpopularniejszych metod podniesienia współczynnik konwersji jest tzw. inteligentne przetwarzanie płatności (Smarter payment processing). Odnotowano, że w 2019 roku nastąpi jeszcze większy wzrost liczby płatności online wśród kupujących w stosunku do ubiegłego roku. Skąd taki trend? Okazuje się, że konsumenci coraz częściej wybierają uproszczone metody płatności, w których nie trzeba nawet logować się na swoje konto bankowe. Ponadto zauważono, że klienci lubią decydować o różnych możliwościach płacenia za towar. Dlatego też coraz częściej pojawiają się nowoczesne metody uiszczania zapłaty takie jak portfele cyfrowe, płatność kryptowalutami, przyciski inteligentnych płatności i inne innowacyjne rozwiązania. Wygodne i szybkie metody płatności w tym PayPal, Google Pay, Apple Pay itp. zastępują długie formularze kart kredytowych i rozliczeniowych, dzięki temu zwiększając chęć do robienia zakupów i tym samym przekładając się na wyższy współczynnik konwersji.

 
Klient w sieci lubi obierać prostą drogę do celu. Bez zbędnych kliknięć i wypełniania rubryczek. Sprzedawcy, którzy uproszczą i skrócą proces dokonywania zakupów, z pewnością przyciągną do siebie nowych użytkowników. Dobrym przykładem takiego sukcesywnego działania jest właśnie firma PayPal, która maksymalnie uprościła dokonywanie płatności. Coraz większa liczba klientów poszukuje również bezpiecznych rozwiązań płatnościowych. Należy do nich posługiwanie się kryptowalutami. Dlatego też handlowcy online powinni bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu i rozważyć wprowadzenie możliwości zapłaty właśnie przy pomocy kryptowaluty. Zwiększy to zarówno bezpieczeństwo oraz lojalność klientów, jak i przełoży się na wzrost współczynnika konwersji.

Personalizacja rozwiązań zakupowych

Konkurencja w e-commerce rośnie w zawrotnym tempie i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić w przeciągu następnych lat. Z tego powodu coraz więcej firm poszukuje nowych technologii, które zapewnią spersonalizowane możliwości i doświadczenia zakupowe swoim klientom, tak aby być stale o krok przed swoim konkurentami. Sprzedawcy zdają sobie sprawę, że jeśli nie spełnią wymagań i nie zachwycą czymś swoich konsumentów, szybko ich stracą. Jak więc sprawić, by klient poczuł się w Twoim sklepie online wyjątkowo? Zastosuj 3 poniższe rozwiązania.

1) Postaw na rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość – żaden klient nie chce kupować „kota w worku”. Zanim zdecyduje się na dany produkt, chce zobaczyć, jak on wygląda, działa lub funkcjonuje w swoim naturalnym środowisku. Aby ułatwić mu tego typu przetestowanie produktu, warto zainwestować w rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (AR/VR). Udostępniając tego typu opcję na stronie, oferujesz swoim klientom dokładnie to, czego oczekują – mogą uzyskać więcej informacji o produkcie, zdobyć do niego zaufanie i dzięki temu chętniej go kupić.

2) Sztuczna inteligencja (AI) – światowe marki już od jakiegoś czasu korzystają z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. To doskonały sposób na zwiększenie doświadczeń konsumentów w kontakcie z Twoją marką. Możesz wykorzystać AI np. w formie Chatbota, który w czasie rzeczywistym udzieli odpowiedzi na najczęściej nurtujące klientów pytania, pomoże im w wyborze konkretnego asortymentu, a także zadba o ulepszoną i spersonalizowaną obsługę.

3) Zaktualizuj możliwości swojej platformy e-commerce – podstawową sprawą w przypadku zwiększania konwersji jest dbanie o bieżące aktualizacje platformy zakupowej. Najnowsze funkcje służą zwiększaniu konwersji, np. dzięki inteligentnym przyciskom płatności, szybszemu procesowi kasowania produktów, czy personalizacji zamówienia.

Handel z asystentem głosowym (Voice Commerce)

Sprzedaż z głosowym asystentem nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak na rynku istnieją podmioty, które już z niej korzystają. Analizy przekonują, że do końca 2020 roku aż około 50% wyszukiwań będzie opartych na systemie voice-commerce. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

 Asystent głosowy to technologia, która może sprawdzić się w handlu e-commerce i prawdopodobnie zwiększyć liczbę konwersji, dzięki podpowiedziom dotyczącym procesu zakupowego. Co może się zmienić poprzez głosową optymalizacją konwersji? Sklep może znaleźć się w aplikacjach głosowych, z których chętnie korzystają użytkownicy. Będzie też można wdrożyć odpowiednią głosową strategię SEO, określić najbardziej popularne elementy wśród użytkowników preferujących voice-commerce, a nawet zainwestować we własną aplikację głosową dla swojego sklepu, która umożliwi głosowe dokonywanie zakupów.

 Jeśli więc zastanawiasz się nad najbardziej nowoczesnym i mało popularnym rozwiązaniem, może warto wcielić się w rolę pioniera i skorzystać z głosowego asystenta?

Wymienione sposoby optymalizacji konwersji w klepie internetowym to tylko część czynności, które można wykonać, aby zwiększyć sprzedaż. Warto jednak zacząć od małych kroków i stale wdrażać zmiany oraz innowacje. Jednak przede wszystkim należy podążać za zmieniającymi się trendami. Tylko pozostawanie na bieżąco z nowinkami technologicznymi i baczna obserwacja użytkowników, umożliwi Ci wyprzedzenie konkurencji i zwiększenie sprzedaży.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: