Optymalizacja SEO dla PWA

13.06.2019 Angelika Siczek
napis SEO

Co z perspektywy użytkownika jest jednym z najważniejszych wyznaczników pozytywnej oceny strony? Oprócz responsywności to przede wszystkim szybkość jej ładowania. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku urządzeń mobilnych, z których to coraz częściej korzystają użytkownicy podczas przeglądania np. sklepów online. Kiedy postawisz na Progressive Web Apps (PWA) masz gwarancję dobrego wyglądu strony i kreowania takich samych doświadczeń w korzystaniu ze strony niezależnie od urządzenia, z którego wchodzi Twój odbiorca. Jak jednak sprawić, aby Twoja witryna znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania i co zrobić, by była odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO, ale przede wszystkim – pod kątem działalności Googlebotów?

Szybkość strony

Ponieważ szybkie ładowanie strony w dużej mierze decyduje o tym, czy klient podejmie na niej działanie, czy opuści ją i uda się na szybszą stronę konkurencji, należy zadbać o to, aby witryna działała jak najszybciej. Jest to także jednym z czynników determinujących Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Googleboty, skanujące strony internetowe, biorą pod uwagę ich szybkość. Jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy widniał wysoko w liście pozycji w wyszukiwarce, potrzebujesz witryny, której optymalizacja będzie na wysokim poziomie. Taką cechę posiada PWA, które jest dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO.

Kolejnym ważnym atutem Progressive Web Apps jest jego wielokanałowość. Google bierze pod uwagę nie tylko kompatybilność pomiędzy wieloma urządzenia, ale również kompatybilność na różnych przeglądarkach, a nawet starszych wersjach przeglądarek. Jeśli Twoja witryna nie spełnia tych wymogów, powinna być zmodernizowana. Warto wtedy rozważyć przejście na PWA.

Naprawa błędów

W przypadku gdy korzystasz z PWA na JavaScript, należy pamiętać o naprawieniu błędów, przez które Googlebot może mieć problem z zaindeksowaniem Twojej strony. Problemem może być na przykład brak zamykającego tagu. W przypadku HTML przeglądarka sama naprawi ten błąd. Jednak w JavaScript błąd ten musi być usunięty ręcznie. Następnie Googlebot musi zostać uprzedzony o usuniętej usterce, np. poprzez cache-busting czy rewalidację.

Linki wewnętrzne

Googleboty są w stanie znaleźć linki do pełzania przez atrybuty danych. Jednak w przypadku JavaScriptu nie przejdą przez linki wewnętrzne. Metodą na uwidocznienie linków wewnętrznych dla mechanizmów indeksujących jest korzystanie standardowego kodu HTML <a href=””>. Jeśli dodasz ten kod do JavaScriptu, wpisany link zostanie wysłany do Googlebota po przeskanowaniu pierwszej strony. Ponieważ Googlebot nie działa jak użytkownik i nie przemieszcza się po witrynie poprzez klikanie i przewijanie, to jedyny sposób, aby uwidocznić robotom skanującym zawartość witryny.

optymalizacja SEO dla PWA

Tłumaczenie z JavaScript do ES5

Niektóre cechy JavaScriptu z ES5 są dostępne w przeglądarce Chrome, dlatego tez powinny być przez Google wykorzystywane. Istnieją narzędzia, takie jak Babel, które umożliwiają tłumaczenie kodów z jednego języka na drugi, czyli na przykład z JavaScript na ES5. Nie trzeba wtedy martwić się o kompatybilność z Googlebotem czy starszymi przeglądarkami. To się jednak może zmienić, kiedy Google zdecyduje się aktualizować swoje pełzacze do nowej wersji Chrome’a.

Optymalizowanie obrazów pod indeksowanie

Tak samo, jak hiperlinki w atrybutach danych są niewidoczne dla Google, obrazy dołączone do atrybutów nie będą przeskanowane przez Googleboty. Aby obrazy Twoich produktów wyświetlały się Google Obrazy, musisz użyć kodu HTML <img src=””>. Atrybut Srcset pozwala dopasowanie rozdzielczości obrazu do urządzenia, które je pobiera. Jeśli jednak obrazy pobierają się powoli, powinny być oznaczone tagiem <noscript>, aby Googlebot mógł do nich dotrzeć.

Optymalizacja witryny PWA w języku programowania JavaScript pod SEO posiada pewne wytyczne, które należy spełnić, aby Googlebot był w stanie zaindeksować Twoją stronę. Jeśli jednak zadbasz o zgodność w z tymi podstawowymi zasadami, nie pełzacze Google’a nie będą miały żadnego problemu z przejściem przez Twoją stronę.

Według specjalistów, proces optymalizacji jest prosty. Korzystając z odpowiednich narzędzi, takich jak Nuxt.js, Next.js czy Angular Universal, można poprawić szybkość ładowania witryny przez Server Side Rendering (SSR) nie pisząc nawet jednej linijki kodu. Oznacza to zoptymalizowaną pod SEO stronę gotową do użytku od samego początku. Dzięki rozbudowanej społeczności, dbającej o zasoby Open Source, PWA może zostać zmodyfikowane w ciągu kilku minut bez specjalistycznej wiedzy programisty. To duża oszczędność czasu, który możesz zainwestować w rozwój swojego sklepu internetowego, bez martwienia się o indeksowanie przez przeglądarki.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: