Jak znaleźć właściwego Partnera Technologicznego dla Twojego startupu?

02.07.2018 Angelika Siczek
partner technologiczny dla startupu

Jeżeli chcesz założyć startup, ale nie masz wiedzy technologicznej możesz znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz potrzebował rozejrzeć się za partnerem działającym w obszarze nowych technologii, który wspomoże rozwój Twojego startupu. Jest to wykonalne, choćby założyciele AirBnB stworzyli firmę wartą miliardy dolarów, bez umiejętności kodowania.

Ryzyko przy zakładaniu startupu

Programowanie oraz umiejętności techniczne są obecnie wyceniane na rynku bardzo wysoko, a dobrzy ludzie bardzo poszukiwani. Jeżeli myślisz o wynajęciu własnego zespołu rywalizujesz nie tylko z innymi startupami, ale także z dużymi międzynarodowymi firmami technologicznymi, Google, Nokia, HP, to tylko kilka najbardziej banalnych przykładów z samego Wrocławia. Na początkowych etapach projektu nie masz zbyt wiele do zaoferowania potencjalnemu CTO (dyrektor technologiczny) lub współzałożycielowi posiadającemu techniczne umiejętności, którzy jeżeli są dobrzy mogą być zatrudnieni na naprawdę atrakcyjnych stanowiskach. Udziały oczywiście mogą być zachętą, jednak na początku 50% z niczego to wciąż nic.

Z drugiej strony zbyt długa praca bez partnera o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach może prowadzić do niewłaściwych wyborów, które będą się odbijały na działalności przez lata. Uzyskanie taniego prototypu to jedno, ale jeżeli nie możesz go skalować ani wersjonować stracisz tylko czas i pieniądze ponownie wykonując pracę, za którą już zapłaciłeś.

Najważniejszy we wdrażaniu startupu jest wyczucie czasu. Jeżeli zdajesz sobie sprawę, w której fazie cyklu rozwojowego się znajdujesz możesz podjąć decyzje, które pomogą Ci przebrnąć kolejne etapy, a w długiej perspektywie być bardzo opłacalne.

Jak właściwie założyć startup?

Właściwy początek

Jeżeli próbujesz przejść z etapu pomysłu do czegoś bardziej namacalnego, co wygeneruje trochę pieniędzy od potencjalnych inwestorów powinieneś stworzyć MVP (minimum viable product). Jak sama nazwa wskazuje Twoim zadaniem jest stworzenie absolutnie najprostszej możliwej implementacji swojego pomysłu. Musisz mieć coś naprawdę użytecznego, co pokaże jak działa Twój pomysł i dlaczego ktoś miałby go kupić.

Na tym etapie prawdopodobnie będzie Ci zależało na zminimalizowaniu kosztów, co oznacza że nie koniecznie chcesz zatrudnić osoby, które będą pracowały na miejscu w firmie. Zanim zajmiesz się płaceniem wynagrodzeń, benefitów, sprawami związanymi z ZUS musisz wiedzieć, czy Twój pomysł działa, czy musisz ponownie zastanowić się nad przyjętą koncepcją. Oznacza to konieczność poszukiwania zespołu zewnętrznego, który stworzy coś, z czym w przyszłości będzie można pracować.

Gdy zaczynasz kuszącym jest, aby tworzyć tak tanio, jak to tylko możliwe, aby zrealizować pomysł. Na przykład wynajęcie firmy w Indiach, która zajmie się wdrożeniem. Niestety na dłuższą metę takie podejście może się szybko zemścić. Aplikacja, której szkielet będzie nie wydajny i nie skalowalny bardzo szybko może przestać funkcjonować, gdy zacznie obsługiwać rzeczywisty ruch, a słaby kod wygeneruje bardzo wysokie koszty rozwoju i utrzymania aplikacji.

Startupy muszą inwestować w dobre rady

Jako osoba nietechniczna pracująca w firmie opierającej się na technologii musisz rozumieć znaczenie inwestowania w dobre porady. Możesz na przykład poszukać na Linkedin najbardziej zaawansowaną osobę techniczną, doświadczonego i szanowanego CTO, który za niewielką część udziałów zostanie Twoim doradcą. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć trudne technicznie zagadnienia oraz otworzy sieć referencji technicznych, które będziesz mógł wykorzystać w swoim pomyśle.

Czy wiesz jak działa API REST, jak wykorzystać SASS czy LESS w budowaniu frontendu, jak optymalizować serwis przy użyciu technologii takich jak REDIS czy Varnish. Jeżeli nie to wiedz że potrzebny Ci plan technologiczny. Jeżeli nie wiesz jak dużo nie wiesz możesz znaleźć się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Jest to główny powód, dla którego chcesz zbudować swój projekt MVP w tak okrojonym stopniu jak to możliwe, dzięki czemu jego późniejsze przerobienie nie będzie specjalnie bolesne. Darmowe porady to nie koniecznie dobre rady, dlatego powinieneś dowiedzieć się jak zainwestować w wysokiej jakości wskazówki.

dobre rady tdla atartupu

Osiągnięcie kolejnego etapu

Nawet jeżeli uda Ci się przejść etap MVP wciąż musisz uważać, kogo zabierasz na pokład, a co ważniejsze ile masz pieniędzy w banku. Na tym etapie masz już inwestora i możesz zatrudnić CTO dla swojego projektu, jeżeli jest to przyjaciel lub ktoś kto mocno wierzy w Twój projekt, jednak najlepiej jest poszukać zewnętrznego zespołu. Są firmy konsultingowe, które zajmują się researchem i rekrutacją odpowiednich firm IT.

Dopóki nie masz czegoś co przynosi stały zastrzyk gotówki wszelkie stałe koszty powinieneś trzymać na możliwie najniższym poziomie. Elastyczność zdecyduje o Twoim sukcesie lub porażce. Praca z już istniejącym zespołem oznacza, że nie musisz marnować czasu na szukanie odpowiednich  ludzi, a następnie martwić się, jak będą pracować.

Jeśli masz ludzi z polecenia i wiesz że jesteś w stanie zarządzać niewielkim zespołem ludzi freelancerzy to kolejna możliwość zatrudniania, z której możesz skorzystać, aby utrzymać stałe koszty na niskim poziomie. Ta opcja może działać całkiem dobrze,  pod warunkiem że masz kogoś kto będzie w stanie zweryfikować pracę freelancera. Oczywiście możesz wynająć kogoś kto właśnie nauczył się kodować za 50zł/h, ale prawdopodobnie nie możesz sobie pozwolić na posiadanie kolejnej osoby, która przyjdzie i wykona całą pracę na nowo, gdyż pierwsza nie wiedziała co robi. Czasem większa inwestycja na początku oszczędza czas i pieniądze na dłuższą metę.

Wdrożenie zespołu technicznego

Kiedy już masz produkt, który działa i przynosi pieniądze możesz zacząć myśleć o zatrudnieniu własnego zespołu technicznego prowadzonego przez dyrektora ds. Technicznych. Jesteś już na etapie w którym Twoja koncepcja wykazała potencjał, prawdopodobnie masz też wyraźniejszy obraz tego gdzie chcesz iść dalej i co musi się stać, aby Twój produkt się rozwijał.

Jeśli masz już ludzi pracujących z Tobą jako freelancerzy możesz korzystać z efektu Ikea – naszego nastawienia, by kochać własne kreacje. Twoim atutem jest również to, iż wiesz jak współpracujesz z osobami z zewnątrz, przy zachowaniu niskiego ryzyka. Jeżeli pracujesz z firmą trzecią może być w stanie wypożyczyć kilka osób dedykowanie, w zamian za odpowiednią opłatą. W ten sposób znów zbudujesz najlepiej działającą relację, rozwijającą Twój biznes.

Co możesz zrobić dalej?

Budowanie startupu technologicznego bez technicznych umiejętności może być wymagające. Nie wiesz czego nie wiesz, technologia bardzo szybko się zmienia, a konkurentów przybywa z miesiąca na miesiąc. W tym samym czasie dobrzy programiści z umiejętnościami technicznymi są na wagę złota dla Ciebie i Twojej konkurencji. Jeżeli szukasz partnera technologicznego pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Zainwestuj w dobrą radę i skorzystaj z rekomendacji do znalezienia właściwej jakości osób oraz firm.
 • Zacznij od minimum i zbuduj minimalną działającą wersję, tzw. MVP, aby pokazać, że Twój pomysł działa.
 • Kiedy skalujesz biznes do rozmiarów, w których zaczyna sprzedawać staraj się utrzymywać koszty na niskim poziomie, współpracuj z developerami i firmami zewnętrznymi, dopóki nie uzyskasz stałego źródła przychodów.
 • Powołaj CTO tylko wtedy gdy rzeczywiście ma to sens i wykorzystaj relacje aby zbudować odpowiedni zespół.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: