Phygital – nowy trend w (e)commerce 

31.07.2023 Katarzyna Zajchowska

Physical (fizyczny) i digital (cyfrowy) – te dwa angielskie słowa stanowią bazę dla terminu, o którym będziemy dzisiaj rozmawiać. Phygital to nowy trend zarówno w handlu online, jak i offline, a jego istotą jest połączenie obu tych światów w sklepach stacjonarnych. W tym poście chcemy pokazać Ci, jak wygląda phygital w praktyce i jakich korzyści możesz się spodziewać, wdrażając tę strategię. 

Choć phygital ma wiele wspólnego z omnichannel, to chodzi o coś innego, bowiem phygital koncentruje się głównie na sklepach stacjonarnych. Przyjrzyjmy się bliżej temu podejściu do handlu. 

Czym jest phygital? 

Krótko mówiąc, phygital opiera się na połączeniu świata fizycznego i cyfrowego przy pomocy różnych technologii cyfrowych, które są sprytnie połączone z fizycznym środowiskiem handlowym. Celem jest oczywiście oferowanie klientom jak najlepszych, zintegrowanych doświadczeń zakupowych. 

Prawdopodobnie zauważyłeś/aś już, że sklepy stacjonarne stają się coraz bardziej cyfrowe, także w Polsce. Na przykład spójrz na to zdjęcie: 

Źródło: https://biuroprasowe.eobuwie.pl/245526-kolejny-sklep-eobuwiepl-ze-strefa-modivo-we-wroclawiu

Czy na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to sklep z obuwiem i odzieżą? Niekoniecznie, prawda? Bardziej przypomina sklep z komputerami lub punkt operatora komórkowego. To doskonały przykład wdrażania phygital w Polsce. Sklep ten należy do polskiej sieci sklepów obuwniczych eobuwie.pl. W sklepach tej firmy selekcji produktów dokonuje się za pomocą tabletów. Ubrania i buty można przymierzyć w przymierzalniach, gdzie na klienta czekają już wybrane wcześniej na tablecie produkty. Do dyspozycji klientów jest też nowoczesne urządzenie esize.me. To skaner wykonujący skany 3D stóp klientów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie rozmiaru buta. 

To tylko jeden przykład, ale doświadczenia zakupowe w sklepach stacjonarnych mogą wiązać się z wykorzystaniem różnych technologii digitalowych, takich jak: 

 • wirtualna rzeczywistość (VR), 
 • rozszerzona rzeczywistość (AR) — zarówno VR, jak i AR świetnie nadają się do wirtualnych przymierzalni, 
 • ekrany interaktywne, 
 • aplikacje mobilne. 

Choć o phygital mówimy teraz stricte w kontekście handlowym, ten trend staje się coraz bardziej widoczny w wielu innych sektorach, m.in. w edukacji, rozrywce czy opiece zdrowotnej. 

Korzyści płynące ze stosowania phygital 

Można wymienić przynajmniej pięć dobrych powodów, dla których warto rozważyć wdrożenie phygital, jeśli oczywiście prowadzisz firmę handlową. Oto one: 

 • Lepsze doświadczenia klientów: phygital może zapewnić klientom bardziej efektywne i spersonalizowane interakcje zakupowe, wypełniając w ten sposób lukę między rozwiązaniami fizycznymi i cyfrowymi. Może to prowadzić do większego zaangażowania klientów, a w efekcie także do zwiększenia ich lojalności. 
 • Wygoda i dostępność: umożliwienie użytkownikom rozpoczęcia, a nawet zakończenia całego procesu zakupowego tylko lub głównie za pomocą technologii cyfrowych może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z mobilnością. Nietrudno wyobrazić sobie urządzenie, które skanuje osobę na wózku inwalidzkim i dobiera odpowiedni rozmiar produktu, którym zainteresowany jest dana osoba. I to wszystko to bez konieczności wstawania z wózka i w krótkim czasie! 
 • Odpowiadanie na potrzeby klientów: według niedawnych badań przeprowadzonych przez Talkdesk klienci chcą mieć możliwość korzystania z różnych kanałów (69% odpowiedzi) i oczekują szybkiego i skutecznego rozwiązywania ich problemów (84%). To właśnie oferuje phygital!
Źródło: https://www.talkdesk.com/resources/reports/the-customer-experience-cx-revolution-in-retail/ 
 • Wartościowe dane o klientach: wiadomo, że marketing oparty na danych jest najskuteczniejszy, ale zbieranie danych od i o klientach w świecie offline nie zawsze jest łatwe. Phygital daje Ci możliwość uzyskania cennych informacji dotyczących zachowań klientów i ich wyborów w sklepach stacjonarnych. Ta wiedza może być wykorzystana do ulepszenia Twoich kampanii marketingowych, a nawet przemyślenia rodzajów produktów dostępnych w sklepach stacjonarnych. 
 • Innowacja: kto nie lubi nowinek technologicznych? Ludzie je lubią i zwykle chcą zobaczyć, jak takie nowinki działają. Jeśli uczynisz swoje sklepy stacjonarne bardziej cyfrowymi, możesz spodziewać się, że więcej osób zajrzy do Twojego sklepu, choćby po to, aby zobaczyć, co oferujesz. A zainteresowanego klienta łatwiej zachęcić do zakupu. 

Jak wdrożyć phygital? 

Oczywiście nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Jednak niezależnie od odpowiedzi, wszystkie potrzebne rozwiązania technologiczne już są dostępne, a wiele z nich jest tak naprawdę bardzo popularnych, a co za tym idzie – łatwo dostępnych. 

Pomyśl na przykład o interaktywnych ekranach. To przecież nic innego jak duże tablety. Wystarczy dobre oprogramowanie, które umożliwi Twoim klientom zrobienie wszystkiego, co jest potrzebne do złożenia zamówienia. Takie oprogramowanie powinno oferować na przykład: 

 • przeglądanie produktów dostępnych w danym sklepie stacjonarnym, jak również w innych sklepach; 
 • zamawianie wybranych produktów z innego sklepu lub magazynu centralnego; 
 • wybór produktów w kolorach i rozmiarach, które dany klient chce przymierzyć; 
 • kupowanie wybranych produktów i płatność bez konieczności stania w kolejce. 

Jeśli natomiast chcesz wdrożyć jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, potrzebujesz profesjonalnego wsparcia. Urządzenia skanujące budowę ciała, a także rozmiar i kształt stóp Twoich klientów są już bardziej zaawansowane i często tworzone na zamówienie danej firmy. 

Zatem, aby wdrożyć phygital, skup się na tych pięciu krokach: 

 1. Zastanów się, jakie są możliwe rozwiązania digitalowe, które mogą ułatwić życie Twoim klientom. 
 1. Zobacz, jakie rozwiązania technologiczne są stosunkowo łatwo dostępne w Twoim sektorze. 
 1. Znajdź partnera technologicznego, który pomoże Ci wdrożyć phygital w Twoich sklepach od A do Z. 
 1. Rozpocznij wdrażanie tej strategii od jednego sklepu fizycznego. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a klienci będą zadowoleni z Twojej nowej oferty, możesz przejść do kolejnego kroku. 
 1. Wprowadź podobne rozwiązania w pozostałych sklepach swojej sieci. 

Kwestie do rozważenia 

Phygital, choć kuszący, wciąż wiąże się z pewnymi wyzwaniami i kwestiami, które musisz przemyśleć, zanim zaczniesz wdrażać wspomniane rozwiązania technologiczne. Po pierwsze, im bardziej zaawansowanych rozwiązań phygital potrzebujesz, tym większa inwestycja Cię czeka. Musisz pomyśleć o niezbędnej infrastrukturze IT i sprawnej integracji różnych technologii. W praktyce oznacza to niemałą rewolucję w Twoich sklepach stacjonarnych, które teraz stają się de facto małymi centrami danych. 

Po drugie, należy wziąć pod uwagę kwestię prywatności i bezpieczeństwa danych klientów. Jeśli chcesz wdrożyć phygital bezpiecznie i zgodnie z prawem, musisz zadbać o ochronę prywatności i bezpieczeństwo danych oraz przestrzegać zasad RODO. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ każde dobre środowisko phygital opiera się na zaufaniu klientów. 

Podsumowanie

Bez wątpienia phygital to ważny trend w handlu, zarówno tym stacjonarnym, jak i elektronicznym. Jeśli działasz w tym sektorze, pomyśl o digitalizacji swoich sklepów stacjonarnych. Jeśli zrobisz to we właściwy sposób, sprawisz, że Twój biznes będzie funkcjonować płynniej i bardziej efektywnie. I tu zaczyna się nasza rola. Jeśli potrzebujesz pomocy przy projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań phygital w swoim sklepie, skontaktuj się z nami! Nasz zespół chętnie porozmawia o Twoich pomysłach i sposobach ich realizacji! 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: