Pięć faktów i mitów na temat PWA

12.07.2022 Angelika Siczek
5_faktow_i_mitow_o_PWA

Dzisiaj progresywne aplikacje internetowe, czyli PWA zyskują coraz większą popularność i coraz więcej firm chce je wykorzystywać w swoich projektach digitalowych. Jednakże z uwagi na to, że to dość nowa technologia, jest wiele mylnych opinii i przekonań na temat tego, czym PWA są, a czym nie są. W dzisiejszym wpisie zbieramy dwa fakty, dwa mity i jedną półprawdę na temat PWA. Mamy nadzieję, że ta krótka analiza pozwoli Ci zrozumieć, o co chodzi w tej technologii. 

Na początek krótka definicja. Progresywne aplikacje internetowe działają w 100% w sieci. Oznacza to, że wyglądają i zachowują się podobnie do zwykłych stron internetowych. Mogą być zatem wyświetlane i wykorzystywane na dowolnym urządzeniu, które posiada dostęp do internetu i korzysta z przeglądarki internetowej.

Dzisiaj PWA są coraz popularniejsze z oczywistych powodów. Dzięki nim firmy zyskują dostęp do stosunkowo taniej i prostej technologii pozwalającej im na wdrożenie nowego kanału marketingowo-sprzedażowego – aplikacji mobilnej. Potrzeba tylko jednego kodu, aby stworzyć aplikację na różne urządzenia, niezależnie czy chodzi o Androida, Windowsa czy iOS. Krótko mówiąc – dobre rozwiązanie dla firmy, która nie chce tworzyć dwóch oddzielnych aplikacji natywnych. Wstęp mamy za sobą, zobaczmy zatem, co powinieneś wiedzieć o PWA.

Fakt: Progressive Web App nie wymagają instalacji

To 100% prawda. PWA działają w sieci, więc potrzeba tylko przeglądarki internetowej, żeby z nich korzystać. Nie musisz otwierać sklepu z aplikacjami, niczego ściągać ani instalować. Otwierasz po prostu przeglądarkę i logujesz się przy użyciu swojego loginu lub numeru konta i hasła. Jeśli natomiast chcesz mieć skrót do PWA na ekranie telefonu, możesz go tam umieścić. Gdy klikniesz taki skrót, przekieruje Cię pod właściwy adres w sieci.

Fakt: Mają mniej opcji

To także prawda, PWA nie są doskonałe. Choć ta technologia jest dość elastyczna (działają w końcu na wszystkich urządzeniach), to ma ona pewne ograniczenia. Na przykład PWA nie mają dostępu do wielu funkcji w telefonie użytkownika, np. do kontaktów, Bluetootha, aparatu czy NFC. To oznacza, że firmy chcące wykorzystywać PWA muszą brać pod uwagę te ograniczenia i mieć pewność, że gotowy produkt będzie funkcjonalny nawet bez części opcji.

Półprawda: Są takie same jak strony internetowe

Tylko z perspektywy użytkownika. To fakt, mniej obyci z siecią użytkownicy nie zobaczą żadnych różnic między PWA a zwykłą stroną. Ale fakt, że te dwa narzędzia wyglądają i zachowują się podobnie, nie oznacza, że w istocie są podobne. Proces tworzenia PWA jest zupełnie inny niż w przypadku strony internetowej. Jest bardziej złożony i pochłania więcej czasu. W porównaniu z PWA strony internetowe są stosunkowo łatwe do stworzenia i publikacji online.

Mit: PWA są drogie

Na pewno są droższe od zwykłych stron internetowych, ale są znacznie tańsze w porównaniu do tzw. aplikacji natywnych (tworzonych wyłącznie na dany system operacyjny). Wynika to z tego, że PWA wymaga tylko jednego kodu, więc jeśli chcesz kierować swój produkt zarówno do użytkowników Androida, jak i iOS, nie musisz budować dwóch oddzielnych „appek”, tylko jedną. To również oznacza, że tworzenie PWA zajmuje mniej czasu.

Mit: Nie działają na iOS

Działają. Jest tu jednak ziarno prawdy. Okazuje się bowiem, że iOS nakłada pewne ograniczenia na PWA (w porównaniu z Androidem). Urządzenia z systemem Apple nie uruchamiają pewnego skryptu (zwanego Service Worker), gdy PWA są otwarte. Brak tego skryptu powoduje, że nie wszystkie funkcje dostępne na Androidzie są dostępne na iOS (tyczy się to np. notyfikacji push). Jednak ta sytuacja powoli się zmienia. Na początku 2021 roku Apple wypuściło iOS w wersji 11.3, która już wspiera PWA (choć nadal ma pewne ograniczenia). Sprawy jednak idą w dobrym kierunku.

Stwórz PWA z nami!

Jeśli uważasz, że Twoja firma mogłaby skorzystać z PWA, prawdopodobnie masz rację! Największą zaletą tej technologii jest wygoda. Wielu użytkowników niechętnie pobiera dziesiątki aplikacji na swoje telefony. PWA całkowicie eliminują ten problem. Takie aplikacje nie zajmują miejsca w telefonie i go nie spowalniają.

Jeśli szukasz zaufanego partnera IT, który pomoże Ci stworzyć PWA – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Czy wiedziałeś, że Global4Net to jeden z pierwszych software house Magento w Polsce, który wdrożył PWA do swojej oferty? Dzięki naszemu szerokiemu doświadczeniu pomożemy Ci stworzyć aplikację, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą podstroną poświęconą PWA. Dowiesz się z niej więcej o tej technologii i zobaczysz nasze wcześniejsze projekty. A co dalej? Skontaktuj się z nami i powiedz nam coś więcej o swoim pomyśle. My zajmiemy się resztą!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: