PIM a zarządzanie informacją produktową

02.04.2019 Angelika Siczek

Rosnące oczekiwania klientów, szybki rozwój rynku e-commerce, stale podążająca za trendami konkurencja, obecność w różnych kanałach przekazu i budowanie zaangażowania odbiorców. Wszystko to skutkuje tym, że jeśli chcesz zapewnić stabilizację swojej działalności, a także sprawiać, by była bardziej efektywna, musisz być na bieżąco z aktualnymi technologiami i nowościami w branży sprzedaży online. Jedną z nich są oprogramowania PIM. 

pim

W handlu elektronicznym istotną kwestią są informacje – na temat oferowanych produktów, możliwości płatności i opcji przesyłki itp. Ważne, abyś sprawnie potrafił nimi zarządzać. Jeśli wybierzesz odpowiednią metodę, połowę sukcesu będziesz już mieć w kieszeni.

Co to jest PIM?

PIM – ang. Product Information Management to zarządzanie informacją produktową. Jest modelem biznesowym i technologicznym zaprojektowanym tak, aby w sprawny i efektywny sposób z poziomu centralnej bazy danych zarządzać informacją o wszystkich produktach posiadanych w asortymencie sklepu. PIM pomaga skupić się na poszczególnych produktach istotnych dla efektywnej promocji i sprzedaży towarów w różnych kanałach komunikacji. System do zarządzania informacją produktową PIM jest centralną i interaktywną bazą wszystkich produktów. Jest ona niezbędna do skutecznego zarządzania, a  także łatwa do zintegrowania z zewnętrznymi systemami informatycznymi.

System PIM stworzono specjalnie dla firm trudniących się sprzedażą w sklepach online. Ponieważ to właśnie w nich istotne jest logiczne i sprawne zarządzanie asortymentem. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala na scentralizowanie danych używanych przez firmę oraz nadanie im jednolitego sposobu katalogowania i archiwizowania. Przechowywanie danych w jednym miejscu chroni przed powielaniem się ich w innych miejscach i gwarantuje utrzymanie spójności informacji.

Jak wygląda działanie systemu zarządzania informacją produktową? Sprawdź 9 kroków, które pokażą Ci, jak robić to najlepiej.

Krok 1: Wybierz odpowiednie narzędzie

Co składa się na pełną  informację produktową? To przede wszystkim opis, lista wyjątkowych cech, właściwości techniczne, dane na temat logistyki, filmy, zdjęcia, opisy kategorii, tagi oraz powiązane produkty. Nie zawsze korzysta się z nich wszystkich w jednakowym stopniu. Wszystko zależy od specyfiki branży oraz samego produktu. Najważniejsze jest, żeby klient otrzymał precyzyjne informacje, których w danej chwili oczekuje, i które są mu potrzebne do podjęcia decyzji odnośnie zakupu. Aby otrzymać spójną ofertę i mieć kontrolę nad danymi ich weryfikacją i ewentualną edycją, warto skorzystać ze sprawnego narzędzia PIM.

Krok 2: Wykorzystaj wszystkie dostępne dane

Aby wdrożyć system PIM musisz najpierw skonfigurować środowisko, zbudować model danych, a także wykonać potrzebne integracje. Nadrzędnym działaniem jest wprowadzenie do systemu wszystkich informacji na temat produktów. Podstawowe dane możesz zgromadzić ręcznie. Jednak korzystniej będzie, jeśli użyjesz dostępnych w Twojej firmie danych, np. z systemu ERP. Wśród nich znajdziesz identyfikator, nazwę wraz z opisem cech, a także aktualny stan magazynowy produktów. Jeśli natomiast chcesz mieć pewność, że dane są w 100% aktualne, użyj informacji z systemu kasowego POS.
  

Pamiętaj jednak, że dane, które zaimportujesz z wewnętrznych systemów firmy, najpewniej nie będą od razu nadawać się do komercyjnego wykorzystania. Najpierw będziesz musiał zmienić ich formę, sprawdzić wszystkie parametry techniczne, tak aby były poprawne i spełniały oczekiwania klientów.

Jeśli natomiast nie zdecydujesz się na skorzystanie z wewnętrznego systemu danych, możesz zaczerpnąć je z innych źródeł. Na przykład od dostawców, którzy często przekazują szczegółowe informacje na temat produktów. Pamiętaj jednak, że lepiej, aby posłużyły one za inspirację do stworzenia własnych opisów, niż do bezpośredniego skopiowania treści. Samodzielne działanie zaowocuje wyższą pozycją Twojego serwisu w wyszukiwarce Google. Możesz również skorzystać z usług zewnętrznych firm, które specjalizują się w dostarczaniu systemów klasyfikacji produktów, tworząc odpowiednie kategorie i opisy, a także wysokiej jakości zdjęcia asortymentu i wszelkiego rodzaju treści angażujące odbiorców.

Krok 3: Zaprezentuj dane w atrakcyjny sposób

Ważne jest wszystko, co widzi Twój potencjalny klient. Dlatego znaczną część uwagi poświęć opisom produktów i zdjęciom o wysokiej rozdzielczości. Pamiętaj, aby treści  były maksymalnie użyteczne i pisane językiem korzyści. Tak, by Twój odbiorca wiedział jakie problemy rozwiąże i co zyska, używając Twojego produktu. Uwypuklaj wszystkie zalety i chwal się certyfikatami jakości. Zamieść skróconą instrukcje obsługi, jeśli produkt może być trudny w użyciu. Zobacz, co na temat Twojego typu produktów mówią użytkownicy, jakich informacji poszukują i jakich im brakuje. Jeśli w opisach zamieścisz tego typu dane, przyczyni się to do wzrostu zainteresowania Twoją ofertą.

Krok 4: Wzbogać dane o wszystkie istotne informacje

Dodane do systemu PIM informacje często wymagają dodatkowych obróbki, dostosowania, ale przede wszystkim uaktualniania. Pamiętaj, aby wzbogacać je co jakiś czas np. o nowe właściwości produktu, wyjątkowe zdjęcia itp. System PIM wspiera wszystkie działania związane z edycją, poprawianiem jakości i wzbogacaniem danych. Warto więc z tego korzystać i poprawiać efekty swojej działalności.

Krok 5: Twórz osobne kategorie z danymi

Aby Twój klient nie miał problemu z nawigacją na stronie i w prosty sposób mógł odnaleźć poszukiwane produkty, stwórz dla nich osobne kategorie. Dzięki temu Tobie również łatwiej będzie zarządzać atrybutami konkretnych grup produktów i w przejrzysty sposób przeglądać cały asortyment. Stworzenie odrębnych kategorii ułatwi Ci dodawanie kolejnych produktów. Uporządkuje je i sprawi, że strona będzie łatwiejsza do pozycjonowania i zwiększania jej widoczności w wyszukiwarce internetowej.

Krok 6: Zaprezentuj relacje między produktami

Klienci przeglądając ofertę sklepu, często nie mają sprecyzowanych oczekiwań. Decyzję zakupową podejmują dopiero po zapoznaniu się z dostępnym asortymentem. To dobra okazja, abyś zaprezentował inne swoje produkty, pełniące np. podobną  funkcję do tego, który w danej chwili ogląda odbiorca. Możesz również wyświetlić mu produkty o wyższej cenie (up-selling), akcesoria powiązane z produktem wyjściowym (cross-selling), czy części zamienne. Możesz również poinformować swojego klienta o wymianie starej wersji produktu na nową lub, że przeglądany przez niego zestaw składa się z określonych części, sprzedawanych także oddzielnie.

Oprócz tego typu funkcji system PIM umożliwi Ci również powiązanie produktów z dodatkowymi zdjęciami opakowań, zdjęciami 360, filmikami video czy schematami technicznymi. Tego typu dane są najczęściej przechowywane w specjalnym module systemu PIM. Jest nim DAM, czyli Digital Assets Management. Moduł ten umożliwi Ci masowy import danych, ich automatyczne przyporządkowanie do poszczególnych kategorii produktów, a także dopasowanie formatu grafiki i video do danego kanału sprzedaży.

Krok 7: Sprawdź jakość i poprawność danych

Zarządzanie danymi produktowymi polega również na ich ciągłym uaktualnianiu i poprawianiu jakości. Dzięki systemowi PIM możesz automatycznie weryfikować poprawność danych. Czy np. zamieszczone na stronie informacje są poprawne, aktualne i zgodne z oferowanym modelem. Możesz także sprawdzić ich kompletność przed publikacją. Tworzyć kilka wersji prezentacji danych i następnie powracać nawet do tych z archiwum. Masz także możliwość wygenerowania raportu ze statystykami na temat jakości opisów produktów.

Korzystanie z tych wszystkich funkcji ułatwisz sobie, jeśli dane do pierwszego importu do systemu PIM poddasz wstępnej obróbce i zasilisz nimi poprawnie przygotowany wcześniej model danych. Może Ci w tym pomóc odpowiednio doświadczony ekspert.
  

Krok 8: Kontroluj dostęp do bazy danych

Doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest bezpieczeństwo posiadanych przez Ciebie danych. Z racji tego, kontrola dostępów do bazy i możliwość ich poprawiania  jest niezwykle istotna do utrzymania ich poprawności. Dlatego w systemach PIM zastosowano zabezpieczenie, które uniemożliwia edycję tych samych danych kilku użytkownikom jednocześnie. Ponadto system informuje o możliwej utracie wprowadzonych zmian.

Używając więc PIM łatwo przydzielisz dostępy odpowiednim osobom, a także określisz uprawnienia dla innych grup użytkowników. System ułatwi Ci  zarządzanie uprawnieniami do możliwości edycji danych na temat produktów (np. wybranych kategorii), ich atrybutów (część możliwa do edycji, a część ukryta lub dostępna tylko w podglądzie), wersji językowych i podstawowych akcji (np. usunięcia, zapisu zmian i publikacji).

Krok 9: Zautomatyzuj działania z PIM

Automatyzacja procesów związanych ze wzbogacaniem danych produktowych to bardzo duża zaleta systemu PIM. Poszczególne kroki w takim procesie, możesz przypisać konkretnym użytkownikom. A automatyczne sprawdzanie nie pozwoli im przejść do następnego kroku, bez wypełnienia określonych warunków. Dzięki workflow skontrolujesz każdą wprowadzoną zmianę, dowiesz się, kto ją zapoczątkował i kiedy zmienił konkretne dane.

Na co więc pozwoli Ci wdrożenie systemu PIM? Przede wszystkim ułatwi Ci zarządzanie wszystkimi informacjami o produktach. Usprawni także uzupełnianie danych, ich uaktualnianie i wszelkie inne modyfikacje. Zapewni Ci kontrolę nad jakością bazy danych, a także czuwanie nad jej bezpieczeństwem i ochroną. Czy system PIM jest dla Ciebie? Z pewnością tak, jeżeli zależy Ci na sprawnym obsługiwaniu Twojego sklepu online.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: