PIM vs. PXM – jakie są między nimi różnice? 

11.09.2023 Katarzyna Zajchowska

Firmy prowadzące sklepy internetowe muszą zadbać o odpowiednią prezentację swoich produktów. W idealnym scenariuszu, klienci „zakochują się” w Twojej ofercie i bez wahania składają zamówienie. Nie zawsze jest to możliwe, ale systemy PIM i PXM mogą to znacznie ułatwić. W tym wpisie pokażemy Ci, dlaczego warto zainteresować się tymi narzędziami. 

W pewnej mierze systemy PIM i PXM mają ze sobą wiele wspólnego – w obu wypadkach chodzi o odpowiednią prezentację produktów i oferty w najlepszy możliwy sposób. Ale PXM (product experience management, czyli zarządzanie doświadczeniami produktowymi) to szersze pojęcie, które obejmuje więcej elementów niż PIM (product information management, czyli zarządzanie informacjami o produkcie). 

Czym jest system PIM? 

Firmy e-commerce wykorzystują narzędzia PIM do gromadzenia, organizowania i zarządzania informacjami o swoich produktach. Dzięki temu utrzymują dokładne i spójne dane produktowe w różnych kanałach, co znacząco przyczynia się do poprawy efektywności, szczególnie jeśli chodzi o UX, marketing i sprzedaż. 

Wyobraź sobie taki scenariusz – prowadzisz e-commerce i masz w ofercie dziesiątki tysięcy produktów. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, pracujesz w modelu omnichannel – Twoja oferta jest dostępna w sklepie internetowym, aplikacji mobilnej, Google Shopping i na Allegro. W takim scenariuszu ręczne zarządzanie informacjami o produktach w Twojej ofercie jest praktycznie niemożliwe. Jednak dzięki dobremu systemowi PIM możesz ułatwić sobie pracę i łatwo aktualizować informacje o produktach w różnych kanałach i w ten sposób usprawnić działanie Twojego sklepu internetowego. 

System PIM (więcej na temat systemów PIM dowiesz się w tym miejscu) może korzystać z różnych źródeł danych, aby zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz do zarządzania swoimi produktami, a następnie „wysłać” te dane do wszystkich kanałów, z których korzystasz. Poniższa infografika dobrze podsumowuje, o co chodzi tak naprawdę chodzi w systemach PIM: 

Source: https://factory.dev/blog/product-information-management-guide 

Czym są systemy PXM? 

Skrót ten oznacza zarządzanie doświadczeniami produktowymi. Systemy PXM poszerzają możliwości standardowych narzędzi PIM i zapewniają użytkownikom więcej możliwości. Narzędzia PXM koncentrują się przede wszystkim na sprawnej organizacji i dystrybucji danych produktowych. Obejmują również emocjonalne, wizualne i kontekstowe aspekty Twojej oferty. Celem jest zachęcenie klientów do interakcji z Twoimi produktami i kształtowanie sposobu, w jaki postrzegają Twoją ofertę. 

Narzędzia PXM wykorzystują treści multimedialne, informacje kontekstowe i spersonalizowane komunikaty tak, aby stworzyć spójną ofertę, ale i markę. Dzięki dobremu narzędziu PXM możesz zwiększać zaangażowanie klientów i budować ich lojalność. Oczywiście, podobnie jak to ma miejsce w przypadku systemów PIM, narzędzia PXM pomagają osiągnąć jak najlepszą efektywność UX i wspierają działania marketingowe. 

Dlaczego potrzebujesz takich narzędzi? 

Prawdą jest, że korzystanie z systemów PIM/PXM pomaga w łatwiejszym i efektywniejszym prowadzeniu biznesu e-commerce. Dzięki tym narzędziom możesz: 

 • Dostarczać klientom spójne informacje o produktach: systemy te gwarantują, że informacje o produktach i ich specyfikacje są spójne i dokładne we wszystkich kanałach. 
 • Efektywnie zarządzać treścią: systemy PIM/PXM centralizują i organizują dane produktowe, ułatwiając zarządzanie i aktualizowanie ich danych. 
 • Oferować dobrą obsługę klienta: dzięki treściom multimedialnym, szczegółowym opisom produktowym i informacjom kontekstowym możesz poprawić doświadczenia swoich klientów. 
 • Szybciej wprowadzać produkty na rynek: mając wszystkie dane produktowe w jednym miejscu gotowe do dystrybucji w różnych kanałach, możesz rozpocząć sprzedaż i wprowadzać niezbędne zmiany znacznie szybciej niż byłoby to możliwe ręcznie. 
 • Zapewnić spójność między różnymi kanałami: Dzięki PXM/PIM nie musisz martwić się rozbieżnościami na temat informacji produktowych między różnymi kanałami sprzedażowymi. 

Pimcore: dobry przykład narzędzia PIM 

Pimcore to open-sourcowa platforma PIM, która umożliwia sprawne zarządzanie danymi produktowymi. To narzędzie oferuje szeroki zakres funkcji, które możesz wykorzystać do efektywnego zarządzania danymi produktowymi. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi i funkcjom drag-and-drop zarządzanie informacjami produktowymi jest łatwe i efektywne. 

Dodatkowo Pimcore bezproblemowo radzi sobie z zasobami cyfrowymi, takimi jak zdjęcia i filmy. Obejmuje to automatyczne publikowanie tych zasobów w różnych kanałach, a także integrację danych z systemami zewnętrznymi. Dzięki Pimcore możesz tak naprawdę stworzyć kompleksowe centrum operacyjne dla swoich treści e-commerce. Ponadto w ekosystemie tej platformy dostępnych jest wiele innych narzędzi, w tym: 

 • MDM (master data management) 
 • Master Data Management (MDM) 
 • Digital Asset Management (DAM) 
 • Customer Data Platform (CDP) 
 • Digital Experience Platform (DXP/CMS) 

Dzięki takiemu zestawowi możesz zarządzać nie tylko informacjami o produktowymi, ale i całą stroną internetową i innymi kanałami komunikacji. 

Akeneo PXM Studio: kompleksowa platforma PXM 

System Akeneo pomaga Ci obsługiwać i usprawniać procesy związane z informacjami produktowymi i to bez względu na to, jak duży jest Twój katalog produktów. Dobrze radzi sobie z różnymi kanałami sprzedaży i może płynnie łączyć się z innymi narzędziami i platformami (poprzez API). Dashboard jest także przejrzysty i intuicyjny. 

Dzięki Akeneo możesz wzbogacić i uatrakcyjnić swoje dane produktowe oraz uporządkować je w różne grupy i według różnych reguł. Możesz także ulepszyć opisy swoich produktów (zarówno z myślą o użytkownikach, jak i botach Google). Akeneo umożliwia dodawanie zdjęć i innych plików do informacji produktowych oraz tworzenie połączeń między różnymi produktami. Co więcej, możesz robić to wszystko w wielu językach i dla różnych kanałów sprzedaży. Po przygotowaniu wszystkich informacji produktowych możesz łatwo je przesłać do wszystkich miejsc, w których prowadzisz sprzedaż. Jest to możliwe, ponieważ narzędzia Akeneo pomagają tworzyć różne pliki danych i przesyłać je bezpośrednio do odpowiednich kanałów sprzedaży. 

Podsumowanie 

Jeśli chcesz odnieść sukces w tym e-commerce, które jest bardzo konkurencyjnym sektorem, musisz dopracować wszystkie elementy swojej oferty i zapewnić użytkownikom doświadczenia na najwyższym możliwym poziomie. Zarówno Pimcore, jak i Akeneo mogą Ci w tym pomóc. I mamy dobrą wiadomość – nasz zespół ma doświadczenie w pracy z oboma tymi narzędziami! I chętnie pomożemy Ci wdrożyć je w Twojej firmie. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: