Pimcore 6.7 – nowości oraz ulepszenia

27.10.2020 Angelika Siczek
mężczyzna pokazujący statystyki - Pimcore 6.7

Twórcy programu ogłosili, że dzięki owocnej współpracy ich partnerów, programistów i zaangażowanej społeczności udało im się udostępnić nową wersję Pimcore 6.7. Oznacza to przeniesienie jednej z największych platform open source do zarządzania danymi i zarządzania doświadczeniami na jeszcze wyższy poziom niż wcześniej. Zobacz, co oznacza dla Ciebie ta aktualizacja i jakie zmiany, nowości i ulepszenia pojawiły się w wersji Pimcore 6.7.

Nowe funkcje Pimcore 6.7

Pośród nowych funkcji warto podkreślić te najważniejsze, dlatego przygotowaliśmy ich zestawienie. Wśród nich znajdziesz więc sześć najważniejszych nowości.  

1. Wyszukiwanie pól i obiektów

Jeśli Twoja strona posiada bardzo złożone układy, często trudno jest zlokalizować konkretne pole, którego akurat szukasz. Dzięki nowemu rozwiązaniu w Pimcore 6.7 – funkcji wyszukiwania pól w szybki sposób można znaleźć atrybuty i ich wartości nawet w złożonych definicjach klas. Opcję tę uruchamia się, włączając ją w definicji klasy. 

2. Areablock: możliwość ograniczenia niektórych elementów – bloków 

Czym dokładnie jest Areablock? To zestaw do tworzenia treści dla dokumentów oferowanych przez Pimcore w tym w wersji 6.7. W jego nowej wersji możesz ustawić indywidualne ograniczenia użycia pól na poziomie bloku. Dzięki temu możemy, np. ograniczyć ilość użycia danego elementu w obrębie bloku lub całej strony.

3. Miniatury z przezroczystym tłem

Do edycji zdjęć została dodana funkcja pozwalająca utworzyć plik JPEG z przezroczysty tłem.

4. Gotowe do użycia wsparcie dla synonimów fraz podczas wyszukiwania produktów w ramach E-commerce Framework

Nowa wersja Pimcore zapewnia teraz gotową od razu do użycia integrację synonimów w wyszukiwaniu produktów. Robi to, wykorzystując funkcję synonimów silnika wyszukiwania Elasticsearch. Źródłami synonimów mogą być proste pliki, zasoby Pimcore, obiekty danych Pimcore, tabele bazy danych oraz inne dowolne źródła. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu twórcy unowocześnili środowisko wyszukiwania w handlu cyfrowym.

5. Operator „Alias”

Operator Alias to nowy operator konfiguracji siatki umożliwiającej zmiany nazw kolumn w celu spełnienia konwencji nazewnictwa dla eksportów, bez potrzeby modyfikowania jakichkolwiek modeli danych.

6. Wdrożenie nowego dostawcy płatności – Hobex

Firma Hobex to austriacki dostawca kompleksowych usług z zakresu bezgotówkowych systemów płatniczych oraz rozwiązań e-Commerce. Dzięki niemu korzystanie z nowego narzędzia jest jeszcze prostsze niż dotąd.

dane na monitorze laptopa

Ulepszenia funkcji Pimcore 6.7

Oprócz zupełnie nowych możliwości autorzy rozwiązania postanowili popracować nad dostępnymi już w narzędziu opcjami. Efektem ich prac jest 8 ulepszeń, które prezentujemy poniżej. 

1. Elastyczne wyszukiwanie (Elasticsearch)

Nowy Pimcore 6.7 optymalizuje podstawowe możliwości Elasticsearch, zapewniając lepszą niż wcześniej wydajność. Zmiany obejmują przede wszystkim: 

 • Proces indeksowania – został on od podstaw zmieniony. Znacząco poprawiono wydajność zmniejszając ilość blokad na bazach danych oraz stosując procesy równoległe. Takie działania jeszcze bardziej usprawniają proces wyszukiwania. 
 • Usunięcie dodatkowej warstwy pamięci podręcznej makiet dla list produktów. Dzięki temu można teraz używać wyłącznie silnika Elasticsearch. W zdecydowany sposób zwiększa to wydajność, szczególnie wtedy, kiedy dodatkowa warstwa pamięci podręcznej nie została jeszcze całkowicie wypełniona. Co więcej, rozwiązanie to upraszcza także architekturę systemu. 
 • Zmiany mapowania Elasticsearch, w których wcześniej konieczne było ponowne zindeksowanie indeksów. Teraz, by to zrobić, system korzysta z wbudowanych funkcji Elasticsearch i w ten sposób skraca czas, z godzin do minut, ponownego indeksowania dużych indeksów wyszukiwania.
 • Kolejne ulepszenie dostępne w Pimcore 6.7 to gotowe wsparcie dla synonimów w oparciu o funkcję Elasticsearch.
 • Zwiększenie elastyczności Elasticsearch Sort.

2. Wyszukiwanie pełnotekstowe dla wybranych pól

Dotąd w wersjach Pimcore można było filtrować wybrane pole w panelu edycji obiektu tylko według prefiksu. Dla przykładu – jeśli w opcji Test i Mój Test wpisało się tekst w polu wejściowym, otrzymywało się tylko Sugerowany Test, a nie Mój Test. Po wprowadzeniu zmian szukany ciąg PR może znajdować się w dowolnym miejscu opcji, aby uzyskać oczekiwaną sugestię. 

3. Ulepszenia interfejsu API PHP obiektów danych 

Opcjonalne deklaracje PHP na wygenerowanych getterach i setterach (gettery i settery mogą być aktywowane na poziomie definicji klas).

Kolejną zmianą w Pimcore 6.7 jest naprawione zapisywanie nieopublikowanych ustawień w API z pustymi polami obowiązkowymi przez zwrócenie wyjątku.

4. Możliwość implementacji IsEqual dla wszystkich typów danych 

Twórcy nowej wersji Pimcore 6.7 dodali dodatkowy interfejs EqualComparisonInterface, aby zidentyfikować typy danych, które prawidłowo implementują isEqual. Celem tego jest to, by wszystkie typy danych implementowały isEqual w dłuższej perspektywie czasowej, a wszystkie typy danych, które nie implementują isEqual, prawidłowo generowały ostrzeżenie o wycofaniu. 

5. Opcja konfiguracji buforowania renderowanego fragmentu 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z pełnej pamięci podręcznej strony, czy nie wykorzystujesz w pełni jej potencjału, w wersji Pimcore 6.7 warto włączyć pamięć podręczną, jeśli fragment kodu ma być scachowany. Możesz również włączyć buforowanie fragmentów kodu, przez ustawienie w konfiguracji cache:true lub włączając pełne cachowanie strony.

6. Zdarzenia

 • Jeśli chcesz zmodyfikować wyeksportowane dane CSV lub XSLx dodaj zdarzenie pimcore.dataobject.postCsvItemExport.
 • Zdarzenie możesz dodać przed, po dodaniu, po aktualizacji lub po usunięciu powiadomień. Dla powiadomień oddano następujące zdarzenia: pre/post add/update/delete
 • W poprzednich wersjach zdarzenie pimcore.system.cache.clear było wywoływane tylko wtedy, gdy pamięć podręczna została wyczyszczona przez GUI. W wersji 6.7 zdarzenie jest również możliwe, gdy pamięć podręczna zostanie wyczyszczona za pomocą polecenia CLI pimcore: cache: clear.
 • Jeśli chcesz usunąć stronę, ale działanie to zakończy się niepowodzeniem, zdarzenie DocumentEvents :: POST_DELETE_FAILURE zostanie wywołane 3 razy.

7. Asynchroniczne generowanie miniatur

To unowocześnienie, które zdecydowanie skraca czas procesu generowania miniatur. Możesz więc stworzyć je, wykorzystując asynchroniczność konsoli Webmozarts. 

8. Możliwość oddzielenia karty edytora metadanych zasobów od rzeczywistej implementacji 

Ta wprowadzona w projekcie zmiana (refaktoryzacja) ułatwia rozszerzenie metadanych aktywów, np. z dodatkowymi typami danych.

Pimcore 6.7 – co dalej?

To już wszystkie najważniejsze zmiany, które znalazły się w Pimcore 6.7. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych opcjach i ulepszeniach, dużą porcję wiedzy znajdziesz w Akademii Pimcore oraz w spisie wszystkich zmian opublikowanych na GitHub.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: