Pimcore czy Akeneo – które narzędzie PIM powinieneś wybrać?

29.07.2022 Angelika Siczek
picmore czy akeneo co powinnienes wybrac

Osoby chcące usprawnić procesy zarządzania informacjami o produktach szybko natrafią na narzędzia PIM. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to aktualnie Pimcore oraz Akeneo – bezpłatne opcje dostępne w postaci open source, opierające się na Symfony Framework 4. Na tym podobieństwa między nimi zaczynają się kończyć, bowiem idea przyświecająca ich twórcom jest zupełnie inna. Sprawdź, czym różnią się Pimcore i Akeneo, a następnie wybierz rozwiązanie skrojone pod Twoje potrzeby.

Pimcore – czy postawić na ten PIM?

Osoby, których jest już ponad 80 tysięcy, pragnące posiadać rozszerzone rozwiązania do zarządzania informacjami, chętnie korzystają z całej gamy dodatkowych funkcjonalności i rozszerzeń Pimcore. Wśród użytkowników tego systemu wyróżnić można takich gigantów jak Burger King, Audi czy Ikeę.

Integracja i skalowalność

Pimcore posiada strukturę „connect anything”, która umożliwia gromadzenie dowolnych danych o każdej wielkości i dotyczących różnych branż. Poprzez API możliwa jest integracja z systemami CRM, ERP, ESB czy BI. Pimcore działa doskonale także z Magento, SAP oraz innymi tego typu rozwiązaniami.

Takie podejście powoduje także, że Pimcore jest bardzo łatwo skalowalny. Niewielkie blogi i artykuły bardzo łatwo można zamienić w usługę contentową. System MDM zapewnia kontrolę nad wszelkimi zasobami związanymi z opisem ofert, mediów i informacji o klientach, produktach czy dostawcach. Nawet przy dużej ilości użytkowników, program zachowuje swoją wysoką wydajność.

Najważniejsze funkcjonalności

W przypadku Pimcore można mówić o takich funkcjach jak:

 • centralny magazyn danych o produktach,
 • pełna kontrola nad jakością danych,
 • elastyczne podejście do modelowania danych,
 • duże możliwości  integracji,
 • efektywne zarządzanie pracą,
 • rozbudowane mechanizmy uprawnień,
 • skalowalność i wysoką wydajność nawet przy dużej ilości użytkowników.

 

Są to jedynie najważniejsze funkcjonalności tego oprogramowania. Pimcore jest mocno rozbudowanym systemem o ogromnych możliwościach w szerokim zakresie przetwarzania danych.

Koszty wprowadzania oprogramowania

Płatna wersja Pimcore Enterprise Edition to wydatek minimum 7 tysięcy Euro rocznie. Umożliwia ona pełen dostęp do SLA oraz LTS. Oznacza to pełne wsparcie i doradztwo w czasie użytkowania programu.

Zakup rozszerzonej wersji nie jest jednak konieczny, nawet w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Co istotne, w wersji darmowej dostępne jest mnóstwo funkcji i możliwości. Jednak rozbudowany system zarządzania może wymagać przeprowadzenia szkolenia wśród pracowników, aby mogli oni w optymalny sposób wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia.

Akeneo

Przez 10 lat obecności na rynku Akeneo wyrobiło sobie doskonałą renomę oraz pozycję lidera. Tysiące użytkowników, otwarta architektura oraz nowoczesne technologie informatyczne powodują, że jest to doskonały kandydat do zarządzania informacjami o produktach. Toteż korzysta z niego wiele znanych marek jak Sephora czy Auchan.

Integracja i skalowalność

Akeneo posiada własne integratory, umożliwiające export i import danych w formatach Excel lub CSV. Natomiast Java Massage, Queus czy Hotfolders nie są wspierane przez to oprogramowanie. Wynika to w dużej części z filozofii twórców, którzy chcieli stworzyć profesjonalny program skupiający się na zarządzaniu informacjami o produktach, bez dodatkowych funkcjonalności. Jednak dostępne są nakładki i rozszerzenia, które ułatwiają łączenie Akeneo z innymi rozwiązaniami dla sklepów.

W kwestii skalowalności oprogramowanie to wykorzystuje z rozwiązań EAV. Oznacza to mniejsze możliwości przy konfiguracji rodziny produktów. Dla jednego wariantu produktu stosować można jedynie dwa wyróżniki. Mimo to jednak skalowalność tego programu jest całkiem duża. Wydajność Akeneo utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie nawet przy dużej ilości użytkowników.

Najważniejsze funkcjonalności

W przypadku korzystania z Akeneo uzyskasz dostęp do takich możliwości jak:

 • zaawansowane możliwości zarządzania prawami,
 • przepływ pracy walidacji do kontroli jakości danych,
 • interfejs API Franklin Insights,
 • referencyjne podejście do tworzenia danych,
 • wzbogacanie informacyjne udostępnianych produktów,
 • organizację oraz klasyfikowanie produktów sprzedażowych.

 

Niestety, zdecydowana większość wymienionych funkcji dostępna jest jedynie w wersji płatnej Enterprise Edition.

Koszty wprowadzenia oprogramowania

Chcąc zaopatrzyć się w płatną wersję Akeneo Enterprise Edition musisz wydać 40 tysięcy Euro każdego roku. Jest to licencja na 10 użytkowników. Jest to jedyny sposób otrzymania pełnej funkcjonalności, bowiem wersja darmowa jest mocno ograniczona pod tym względem.

Pimcore czy Akeneo? Co jest lepszym wyborem?

Pimcore umożliwia szeroką integrację oraz ogromne możliwości w zakresie mocno wykraczającym poza zarządzanie danych o produktach. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w firmach rozwijających się i szukających idealnych rozwiązań dla siebie. Duże możliwości ułatwiają eksperymentowanie i próbowanie różnych rozwiązań.

Akeneo to profesjonalny program skupiający się przede wszystkim na zarządzaniu informacjami o produktach. Dlatego też pasuje do przedsiębiorstw, które mają ukształtowaną strukturę i potrzebują skutecznego narzędzia ukierunkowanego przede wszystkim na podstawową funkcjonalność.

Oba rozwiązania pozwalają na lepsze zarządzanie danymi o produktach, co przekłada się na lepszą kontrolę nad sklepem internetowym.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: