Płatności odroczone – czym są i jak działają?

13.01.2023 Angelika Siczek
kobieta ktora robi zakupy online przed laptopem

E-commerce mimo tego, że z niezwykłą dynamiką rozwija się już od ponad dwóch dekad nie przestaje regularnie wprowadzać nowych rozwiązań, udogodnień, które ułatwiają, uatrakcyjniają i zachęcają do zakupów w sieci. Przełomowych wdrożeń było już sporo, ale wydaje się, że te najistotniejsze wiążą się z płatnościami. Dzisiaj zamówienie produktu czy usługi online sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć, które wykonamy w kilka sekund. Czujemy się też w pełni bezpieczni płacąc za pośrednictwem internetowych operatorów. Kolejną bardzo przychylną e-konsumentom dogodnością jest płatność odroczona, która już zdobyła spore grono zwolenników. Na czym ona polega, czy jest bezpieczna? Sprawdzamy.

Płatności odroczone – na czym polegają?

Nieoczekiwane i niepożądane sytuacje mogą często generować nieplanowane wydatki. Zepsuł się czajnik, żelazko, czy też konieczny jest zakup nowego zestawu opon zimowych? Koszty niekoniecznie muszą być duże ale możemy odczuć, że budżet domowy został nadszarpnięty. E-commerce`owi specjaliści, dostrzegając ten problem udostępnili tzw. odroczoną płatność. To szczególnie cenna możliwość, jeśli tylko bieżące zobowiązania finansowe nie pozwalają nam na wydanie kilkuset kolejnych złotych na niezbędny przedmiot. Co więcej, jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed kupieniem czegoś, czego nie jesteśmy pewni w 100%. Bez ponoszenia kosztów możemy zamówić produkt, a jeśli nie spełni on naszych oczekiwań odesłać go.

Odroczona płatność gwarantuje nam więc możliwość dokonania zakupu z przesuniętym terminem zapłaty, np. o 30 dni. Możemy też tę spłatę rozłożyć na kilka mniejszych rat. Zauważmy kolejną korzyść tego rozwiązania – jest ono zupełnie darmowe, jeśli tylko zdecydujemy się na spłatę zamówienia w przeciągu 30 dni. Rozłożenie płatności na raty może już generować niewielkie dodatkowe opłaty. Płatność odroczona jawi się więc jako bardzo ciekawa alternatywa dla krótkookresowego kredytu gotówkowego.

Jakie są najpopularniejsze systemy umożliwiające płatność odroczoną?

Płatność odroczoną nadal można traktować jako novum w e-commerce`owym krajobrazie. Na świecie tego rodzaju płatność zyskała jednak już sporą popularność. Jak się okazuje w Austrii i w Niemczech nawet 30% zakupów online realizowanych jest przy użyciu płatności odroczonej. W Polsce trend powinien się nasilać, tym bardziej że znani operatorzy płatności, tacy jak PayU, Przelewy24 czy Dotpay, udostępnili już tę możliwość. A pojawiają się także nowsi gracze w postaci PayPo, czy systemu Klarna którym to warto się nieco bliżej przyjrzeć.

PayPo oraz Klarna – co to takiego i jak działa ?

Zarówno płatności odroczone PayPo jak i Klarna są systemami, które umożliwiają złożenie zamówienia i opłacenie go później.. Jeśli tylko sklep internetowy umożliwia taką płatność wystarczy wybrać taką opcję w trakcie procesu zakupowego. Obie platformy działają na podobnych zasadach. Oferują bezpieczną płatność w trybie odroczonym. Na opłacenie zakupu mamy nawet 30 dni. Do tego czasu to operator reguluje za nas płatność. Zarówno Klarna, jak i PayPo umożliwiają także rozłożenie płatności na wygodne, mniejsze raty, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia ten sposób płatności.

Jeśli jednak wybierzemy płatność rozłożoną na raty musimy liczyć się z tym, że całkowita kwota zakupu będzie powiększona o odsetki. Klarna na tym polu wypracowała jednak przewagę, a to dlatego, że nie pobiera odsetek, jeśli tylko raty będą opłacane w terminie.

Miejmy na uwadze też to, że z uregulowaniem zamówienia nie musimy czekać przykładowych 30 dni. Możemy to zrobić wcześniej, jeśli tylko w budżecie pojawią się oczekiwane środki. Płatności odroczone zdążyły już wdrożyć bardzo znane marki, takie jak ASOS, Tommee Tippee, RayBan, Giant, Muji czy H&M. Klarna pełną listę sklepów prezentuje zresztą na swojej stronie internetowej.

Czy płatność odroczona PayPo oraz Klarna są bezpieczne?

Spoglądając na najbardziej znane systemy to w zasadzie nie mamy się czego obawiać. Nie inaczej jest z płatnościami odroczonymi w Klarna, które bardzo dba o bezpieczeństwo naszych danych czy też finansów. Jest to marka, która funkcjonuje już od kilkunastu lat oferując płatności online na całym świecie. Można jednak zakładać, że nie będzie ona w Polsce powszechnie stosowana. Klarna to transakcje realizowane przez SOFORT Banking, co może oznaczać, że będzie związana z brandami międzynarodowymi.

A co z PayPo? Darmowość usług związanych z odroczoną płatnością może u wielu osób budzić co do nich wątpliwości. Jednak zauważmy, że tego rodzaju forma opłacania zamówień przeszła już swoje testy na rynkach międzynarodowych i jest w pełni bezpieczna. PayPo także gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o tym, że jeśli zamówiony towar nam się nie spodoba i go zwrócimy nie zapłacimy za niego. Trudno o większe bezpieczeństwo naszych finansów.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: