Porównanie Laravel i Symfony — jaki framework wybrać?

14.11.2019 Angelika Siczek
jakie są różnice - Laravel vs Symfony

Programiści nie mają łatwego zadania. Przy tworzeniu zwykłej, wydawać by się mogło nieskomplikowanej aplikacji, pracować musi cały zespół osób. Powstanie finalnego produktu może odwlec się nawet o kilka miesięcy, głównie ze względu na stałe testowanie i usuwanie błędów. Czy istnieją narzędzia ułatwiające ten proces?

Czym jest framework?

Framework to inaczej szkielet aplikacji. Opisuje się go również jako narzędzie pomocy w pisaniu aplikacji. Zapewnia on rozwiązania dla wielu istniejących i często powtarzających się problemów. Wymusza pisanie aplikacji w określony sposób, co nie każdemu może pasować, ale w zamian oferuje gotowe rozwiązania w schematach i udogodnieniach. Oprócz tego umożliwia budowanie nowych funkcjonalności. A wszystko bez skupiania się na żmudnych elementach pracy programisty, czyli m.in. pisaniu wielu linijek kodu.

Framework w praktyce

Praca z frameworkiem polega w pewnym sensie na zdjęciu z Ciebie dodatkowego ciężaru. Dzieje się to przez zastosowanie istniejących już i przetestowanych rozwiązań, dzięki którym zyskujesz czas na lepsze dopracowanie aplikacji. To jednak niejedyne zalety wypływające z korzystania z frameworków. Tworzenie w aplikacji wszystkiego na własną rękę może sprawiać większą satysfakcję. Jednak warto pamiętać, że w przypadku problemów nikt nie będzie w stanie Ci pomóc. A co w sytuacji, gdy nad apką pracuje cały zespół? Wiele różnych, nawet interesujących pomysłów, niekoniecznie przełoży się na spójną i przede wszystkim funkcjonującą bezproblemowo całość. Z kolei dzięki frameworkom masz gwarancję wsparcia nad krytycznymi sekcjami aplikacji i ujednolicone środowisko.

Jaki framework wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb, a wybór może okazać się niełatwy. Jednak w większości sytuacji wszystko sprowadza się do różnic w technologii czy po prostu osobistych preferencji. Oprócz tego na decyzję wpływają oczywiście czynniki biznesowe. Aby ułatwić Ci wybór frameworka, przygotowaliśmy zestawienie. W porównaniu udział biorą Symfony i Laravel – dwa frameworki PHP.

Symfony to standardowy język PHP pisany na uniwersalnym kodzie. Oznacza to elastyczność, bo jego składnię można zmodyfikować do innego języka, np. do Java albo C# i zachować przy tym funkcjonalność. Każdy język programowania ma swoje cechy wyróżniające go od innych, często pozytywnie. Laravel wykorzystuje inne cechy PHP, tzw. metody magiczne i traitsy. Dzięki temu pisanie w tym języku jest łatwiejsze i mniej uciążliwe. Skraca czas pracy nad kolejnymi elementami ze względu na mniejszą ilość kodu do napisania.

jaki framework wybrać - analizowanie

Symfony – cechy charakterystyczne

Krótko mówiąc, Symfony lepiej pasuje do rozwoju aplikacji biznesowych i do długoterminowych oraz złożonych projektów. Jednak wymagać będzie dłuższej konfiguracji wstępnej, przez co inwestycja czasowa, a co za tym idzie – finansowa, może być wyższa. Jednak wybranie tej ścieżki może się opłacić, gdy projekt wymagać będzie wysokiego stopnia personalizacji oraz dalszego rozwoju po wydaniu aplikacji klientowi.

Framework Symfony 4 bazuje na prostocie. Wersja wprowadzona w 2017 roku została odchudzona z domyślnej biblioteki, szablonów silników oraz innych zależności, które z reguły i tak nie były wykorzystywane. Framework stał się więc paczką bazową bez dodatkowych modułów. Zachęca to do dodania tylko tych elementów, które naprawdę będą potrzebne.

Co więcej, konstrukcja Symfony oparta jest na bundlach, czyli paczkach plików. Instaluje się konkretne elementy, w zależności od potrzeb. Nie ważne, czy potrzebna jest funkcja koszyka dla sklepu internetowego, czy komponent translatora. Oba dodatki działać będą niezależnie i mogą być usunięte, przeniesione do innego projektu, a nawet nowego frameworka. Wtedy, jeśli istnieje potrzeba wprowadzania zmian i modyfikacji, edytować można część projektu, czyli konkretny element, a nie wprowadzać zmiany całościowe.

Jeśli te walory wykorzystane zostaną odpowiednio to prędkość aplikacji będzie lepsza niż na innych frameworkach. Cały system działać będzie tak szybko, jak suma jego składowych. W wyborze elementów budujących cały projekt masz duży wpływ na prędkość produktu finalnego.

Laravel – cechy charakterystyczne

Laravel jest oparty na komponentach Symfony i korzysta z niego jako własnego szkieletu. Posiada wiele swoich rozwiązań logicznych, co przekłada się na większe możliwości przy mniejszej ilości kodu. Z tego powodu pasuje on lepiej do mniejszych, ale wymagających szybkiej realizacji projektów.

Framework Laravel implementuje pewne rozwiązania, takie jak Eloquent ORM, już na początku. Dla dewelopera, który nie chce ustawiać tego własnoręcznie, to doskonałe rozwiązanie. Jednak oznacza to, że niektóre z oferowanych elementów będą nieprzydatne i część kodu okaże się niepotrzebna.

Metody magiczne stosuje się, aby przyspieszyć prace deweloperskie. Budowa Laravela polega na ukrywaniu niektórych elementów, aby programista nie musiał się nimi zajmować. Zyskuje się więcej funkcjonalności i mniej pisania. Ma to jednak swoje minusy. Błędy w kodzie są bardziej czasochłonne w diagnozie i trudniejsze w usuwaniu.

Na koniec, Laravel posiada system ułatwiający autoryzację. Każdy programista wie jakie znaczenie ma to dla ostatecznej jakości aplikacji. Jednak system ten trzeba skonfigurować pod kątem modeli i bazy danych przy migracji.

Wybór frameworka będzie silnie uzależniony od rodzaju projektu, przy który przyszło Ci pracować. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a od odpowiedniej decyzji może zależeć sukces w projekcie oraz czas jego ukończenia. Należy rozważyć wszystkie cechy charakterystyczne i zestawić je z czynnikami biznesowymi i finansowymi, a rozstrzygnięcie dylematu na pewno szybko się wyłoni.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: