Poznaj najpopularniejsze platformy e-Commerce w Polsce!

19.03.2021 Kornel Kosoń
popularne platformy e-commerce

Zastanawiasz się nad stworzeniem własnego sklepu online? Masz dość sprzedaży za pośrednictwem innych serwisów? A może chcesz częściowo przenieść swój biznes do sieci? Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś „TAK”, oznacza to, że trafiłeś w odpowiednie miejsce! Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce i wszystko co należy o nich wiedzieć. 

Platformy e-Commerce – czym są?

Zacznijmy od definicji, aby dokładnie zrozumieć, do czego służy platforma e-Commerce. Jak nazwa wskazuje, jest to miejsce w sieci, umożliwiające prowadzenie sprzedaży online. To oprogramowanie, za którego pomocą jesteś w stanie od podstaw stworzyć stronę internetową będącą e-sklepem. W tym celu platforma oferuje Ci odpowiednie narzędzia – od możliwości wybrania layoutu i nawigacji, przez skonfigurowanie potrzebnych opcji (np. koszyka zakupowego, płatności, sposobów wysyłki itp.), po zarządzanie gotową stroną z panelu administratora i prowadzenie działań marketingowych. Dzięki temu w sprawny sposób możesz rozpocząć sprzedaż własnych produktów internecie i dbać o napływ nowych klientów.

Platformy e-Commerce – jakie są ich rodzaje?

Na rynku dostępnych jest kilka typów platform sprzedażowych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko działaniem i wyglądem, ale także sposobem korzystania z nich. Część oferuje uruchomienie funkcjonującego sklepu tuż po zainstalowaniu i skonfigurowaniu oprogramowania na serwerze. Inne dostępne są w formie usługi abonamentowej. Jeszcze inne proponowane w postaci rozwiązania w chmurze na serwerze firmy wydającej oprogramowanie. Należy pamiętać, że różne platformy dedykowane są odmiennym kontrahentom. Inne rozwiązanie będzie satysfakcjonujące dla niewielkiego sklepu rozpoczynającego swoją działalność a inne w przypadku giganta generującego milionowe zyski i posiadającego ogromną bazę produktów. Pod uwagę warto wziąć również podejście firmy do działań biznesowych, ponieważ to ono może mieć ostateczny wpływ na wybór sposobu finansowania korzystania z platformy.

Z czego można wybierać? W Polsce dostępne są przede wszystkim cztery rodzaje platform e-commerce: open-source, Software as a Service (SaaS), platformy oparte na płatnej licencji oraz szyte na miarę platformy dedykowane. Dowiedz się, jakie istnieją pomiędzy nimi różnice!

Platformy typu open-source

To darmowe platformy oferujące dużą elastyczność w kwestii konfiguracji sklepu. Nie musisz płacić za ich użytkowanie, choć masz możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnych agencji, zajmujących się ich obsługą. Platformy open-source pozwalają na wprowadzanie dowolnych modyfikacji za sprawą pełnego dostępu do kodu źródłowego. Wprawny deweloper bez trudu może więc dostosować sklep do z góry ustalonych potrzeb, np. związanych z wyglądem, nawigacją strony, czy planem marketingowym. Dodatkowo sprawę ułatwia dostęp do oferowanych w tym modelu modułów i rozszerzeń. Z pewnością znajdziesz wśród nich sposoby płatności atrakcyjne dla Twoich klientów, metody dostawy i inne pożądane funkcje.

Niestety oprócz zalet rozwiązanie to ma także swoje wady. Po pierwsze będziesz musiał ponieść koszty związane z hostingiem. Po drugie bez specjalistycznej wiedzy najpewniej samodzielnie nie poradzisz sobie ze stworzeniem sklepu oraz z przeprowadzeniem integracji z innymi programami, z których korzystasz, np. z systemem magazynowym czy programem księgowym i będziesz potrzebować pomocy profesjonalistów.

Platformy Software as a Service (SaaS)

Platformy SaaS to inaczej platformy abonamentowe. Oznacza to, że są dostępne za cykliczną opłatą zależną od wyboru dostawcy. Korzystając z tego typu gotowego rozwiązania, można w szybkim czasie stworzyć w pełni funkcjonujący sklep internetowy ze wszystkimi udogodnieniami. Należy jednak pamiętać, że pole modyfikacji jest tutaj bardziej ograniczone niż, np. w przypadku rozwiązań open-source. Najczęściej otrzymuje się pakiet, w którym można wybrać najbardziej odpowiadający swoim potrzebom szablon sklepu, wykorzystać właściwą liczbę podstron i zintegrować platformę z zewnętrznymi narzędziami potrzebnymi, chociażby do obsługi płatności. Trzeba jednak podkreślić, że wybierać można tylko z dostępnych w danym rozwiązaniu opcji. Samodzielne podpinanie innych systemów nie jest zazwyczaj możliwe.

Z tego powodu platformy SaaS dobrze sprawdzają się przy małych i średnich sklepach, które nie potrzebują specjalnej personalizacji i nietypowych rozwiązań. Jeśli więc Twoja firma posiada szeroki asortyment, lepiej zdecyduj się na innego rodzaju platformę e-Commerce. Natomiast, gdy zależy Ci na szybkim wdrożeniu sklepu wyposażonego we wszystkie niezbędne funkcje, takie rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.

Platformy oparte na płatnej licencji

To bardzo złożony typ platformy, przeznaczony przede wszystkim dla wielkich przedsiębiorstw potrzebujących mocno rozbudowanego oprogramowania. Dostępne są na zasadzie licencji wykupowanej najczęściej na rok. Jednak to nie jedyny wydatek, który trzeba ponieść, decydując się na sklep z licencjonowaną platformą e-Commerce. Musisz także nastawić się na opłacenie agencji, która pomoże Ci wdrożyć Twój sklep. Do postawienia tych rozwiązań potrzebne jest rozbudowane zaplecze programistów.

Sklep zbudowany na platformie opartej na licencji oferuje wiele możliwości, w tym korzystanie z zaawansowanych narzędzi analitycznych i marketingowych, systemy B2B, prowadzenie działań omnichannel i wiele innych opcji, które możesz dopasować dokładnie do swoich oczekiwań. Szczególnie dobrze rokuje to na przyszłość, gdy będziesz chciał rozwinąć swój biznes.

Dedykowane platformy e-commerce

To przede wszystkim możliwość dla firm, które potrzebują szczególnego rozwiązania skrojonego idealnie na miarę. Może być ono konieczne w sytuacji, gdy w swoim asortymencie posiadasz nietypowe produkty, których nie sposób sprzedawać w inny dostępny sposób lub gdy po prostu potrzebujesz specyficznych integracji z innymi systemami, których już używasz, ale żadne inne rozwiązanie nie może Ci tego zaoferować. Wybór dedykowanej platformy, z racji na konieczność zbudowania jej od podstaw, jest najdroższy ze wszystkich innych dostępnych na rynku.

Wynika to także z tego, że każdą, nawet najdrobniejszą zmianę musi zatwierdzić i wprowadzić programista, obyty z działaniem systemu. Z drugiej strony zyskujesz plus w postaci wysokich możliwości przetwarzania zamówień, ponieważ platforma jest perfekcyjnie dopasowana do potrzeb Twojego biznesu. Gwarantuje także bezpieczeństwo danych zarówno Twoich, jak i klientów, ponieważ daje pewność, że poza zaufanym zespołem deweloperów nikt nie ma do niej dostępu.

Platformy e-commerce w Polsce

Dostępnych jest wiele platform e-Commerce i nie sposób opisać ich wszystkich. Dlatego skupiliśmy się na tych najbardziej popularnych, z których korzystają rozmaite marki działające na naszym rodzimym rynku. Poznaj je i oceń, która jest właśnie dla Ciebie!

Platforma Magento

Magento to platforma, która zadowoli każdego sprzedawcę. Oferuje różnego rodzaju rozwiązania – od bezpłatnego typu open-source (Magento 2 Open Source), przez płatną i możliwą do specyficznej personalizacji opcję Magento Commerce, po platformę dostępną w chmurze – Magento Commerce Cloud. Jeśli chcesz poznać szczegółowe różnice pomiędzy trzema wymienionymi rodzajami platformy, sprawdź Magento Open Source vs Commerce vs Commerce Cloud – dla kogo są poszczególne platformy – porównanie.

Warto podkreślić, że platforma sprzedażowa Magento zawsze oferuje szeroki wachlarz funkcji, w tym wsparcie społeczności Magento. Oznacza to dostęp do narzędzi analitycznych, dzięki którym przeprowadzisz analizę danych użytkowników i na ich podstawie stworzysz efektywne strategie marketingowe. Umożliwia też zarządzanie kilkoma sklepami z jednego panelu administracyjnego, co jest ważne, kiedy planujesz rozwój swojej działalności.

Platforma PrestaShop

To darmowe narzędzie typu open-source, które również jest wspierane przez własną społeczność. Dzięki łatwości i intuicyjności obsługi jest chętnie wykorzystywane przez początkujących sprzedawców. Dobrze sprawdza się w przypadku małych i średnich firm z niezbyt rozbudowanym asortymentem. Nie jest jednak polecany dla dużych sklepów lub hurtowni.

Dzięki PrestaShop szybko postawisz własny sklep internetowy, używając gotowych szablonów. Jeśli zechcesz rozszerzyć obecne na platformie funkcje, będziesz mógł skorzystać z dodatkowych, niekiedy płatnych wtyczek.

Platforma Shoper

Shoper to oprogramowanie typu SaaS, które oferuje wszystkie funkcje niezbędne do prowadzenia profesjonalnej sprzedaży internetowej. Umożliwia stworzenie witryny sklepowej opartej o dostępny szablon graficzny. Hosting odbywa się na serwerach w Polsce. Umożliwia zintegrowanie platformy sprzedażowej z zewnętrznymi serwisami, np. z mediami społecznościowymi lub Allegro.

Shoper doskonale sprawdza się w przypadku małych i większych firm, także tych, którym zależy na szybkim czasie wdrożenia sklepu. Istnieje również możliwość połączenia oprogramowania z dodatkowymi płatnymi aplikacjami.

Platforma Woocommerce

To kolejne rozwiązanie open-source, które jest darmową wtyczką do WordPress. Dzięki temu możesz w szybkim tempie stworzyć prosty sklep internetowy z bazowej strony powstałej na WP. Z tego powodu Woocommerce polecany jest początkującym e-sprzedawcom.

Jeśli jednak zależy Ci na bardziej zaawansowanych funkcjach, będziesz musiał zainwestować w dodatkowe płatne rozszerzenia. Natomiast, gdy planujesz stworzenie rozbudowanego e-sklepu, nie jest to najtrafniejszy wybór.

mężczyzna zastanawiający się nad wyborem platformy e-commerce

Platformy e-Commerce – która jest najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od celu Twojego sklepu. Jeśli dysponujesz dużym budżetem i planujesz rozbudowaną działalność e-commerce, postaw na zaawansowane rozwiązania. Umożliwią Ci ścisłe dopasowanie funkcji do potrzeb i dalszą skalowalność biznesu. Dobrym wyborem będzie Magento, którego typ całkowicie dobierzesz pod siebie – open-source, wersję pełnopłatną lub w chmurze.

Z kolei, jeśli stawiasz pierwsze kroki w handlu online i nie wiesz do końca, jak rozwinie się Twoja działalność, skorzystaj z mniej skompilowanych narzędzi. Pozwolą Ci na stworzenie prostego, ale w pełni funkcjonalnego sklepu, opartego o gotowe rozwiązania.

Nie jesteś przekonany, jaka jest najlepsza platforma sklepowa dla Ciebie? Skontaktuj się z nami!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: