PWA – co warto wiedzieć?

01.12.2020 Angelika Siczek
strona PWA na urządzeniu mobilnym

Konsumenci częściej niż kiedykolwiek dokonują zakupów za pomocą telefonów komórkowych. Według Adobe smartfony są na dobrej drodze, aby wygenerować ponad 50% wydatków online do września 2022 r. Udział osób, które wykorzystywały je do uzyskania kredytu lojalnościowego, wzrósł z 26,8% w 2019 r. do 34,8% w 2020 r. Eksperci uważają, że w miarę trwania pandemii zakupy online i handel mobilny będą się nadal rozwijać.

Poprawa komfortu korzystania z telefonu komórkowego może być zatem jedną z najważniejszych inwestycji, jakie dokonasz w swojej firmie w tym roku. „Spełnianie potrzeb i oczekiwań klientów w takiej chwili jest niezbędne: może to albo rozbudować, albo zniszczyć Twoją markę” – powiedział Nate Smith, kierownik grupy ds. marketingu produktów w Adobe Analytics.

Progressive Web Apps (PWA) to najlepszy sposób na zapewnienie klientom doskonałych wrażeń na wszystkich urządzeniach mobilnych, a nawet na komputerach stacjonarnych. Mogą zastąpić mozaikę responsywnych witryn internetowych i aplikacji mobilnych jedną bazą kodu, która działa dla wszystkich punktów końcowych.

Dwie technologie

Kiedy mówi się o przyszłości PWA, ważne jest, aby przyjrzeć się technologiom, które PWA mogą ostatecznie zaćmić – responsywnym stronom internetowym i aplikacjom natywnym. Prawdopodobnie używasz teraz jednego lub obu z nich, a Twoi klienci mogą być sfrustrowani ich ograniczeniami.

Zacznijmy od responsywnych stron internetowych. Są to witryny, które zmieniają się dynamicznie w celu dopasowania do urządzenia i przeglądarki, z którą wchodzą w interakcję. Zazwyczaj zaczynasz od projektu pulpitu, a następnie określasz modyfikacje dla mniejszych rozmiarów ekranu. Często wyniki są niedoskonałe, szczególnie w przypadku użytkowników ze starszymi przeglądarkami mobilnymi. Nawigacja może nie działać, a użytkownicy muszą włożyć dużo wysiłku, aby wyświetlić zawartość. Ponadto czas ładowania może być bardzo długi.

Rozważmy teraz aplikacje natywne. Tam, gdzie responsywne strony internetowe próbują dopasować wszystkie urządzenia mobilne tym samym kodem, natywne aplikacje są kodowane indywidualnie dla każdego mobilnego systemu operacyjnego. Większość sprzedawców, którzy zdecydują się na aplikacje mobilne, będzie miała co najmniej dwie wersje – po jednej na iOS’a i Androida. Te aplikacje generalnie oferują solidne wrażenia, które integrują natywne funkcje smartfona, takie jak aparat i powiadomienia push.

Jednak aplikacje natywne mają swoje własne istotne wady. Konsumenci często o nich zapominają. W rzeczywistości 90 dni po pobraniu aplikacji ponad 95% aplikacji zostało porzuconych. Tylko 12% kupujących na urządzeniach mobilnych uważa, że ​​przeglądanie aplikacji jest wygodne. Co więcej, aplikacje natywne korzystają z lokalnej pamięci masowej i zużywają przepustowość przy częstych aktualizacjach.

Jeśli współczynniki konwersji w telefonach komórkowych nie są tak wysokie, jak byś sobie tego życzył, przyczyną może być co najmniej jeden z opisanych powyżej problemów. Aby naprawdę zmienić konwersje mobilne, potrzebujesz czegoś bardziej efektywnego.

Progressive Web Apps

Google wprowadził PWA jako alternatywę dla responsywnych stron internetowych i aplikacji mobilnych. W 2015 roku programista Chrome Alex Russel ukuł nazwę „Progresywne aplikacje internetowe”. Wyjaśnił, że celem PWA było dostarczanie bogatszych doświadczeń mobilnych z jedną bazą kodu prosto z przeglądarki. Oznacza to, że tworzysz jeden zestaw PWA i możesz z niego korzystać, aby zapewnić doskonałe wrażenia na dowolnym urządzeniu – telefonach komórkowych, tabletach i komputerach stacjonarnych.

PWA to strony internetowe zbudowane przy użyciu technologii takich jak HTML, CSS i JavaScript. Zostały zaprojektowane z myślą o urządzeniach mobilnych, co oznacza, że ​​tekst wygodnie mieści się na ekranach telefonów komórkowych, a formularze są proste i łatwe w użyciu. Jednak w przeciwieństwie do responsywnych stron internetowych wszystkie adresy URL w PWA ładują się nawet wtedy, gdy urządzenie jest offline. Oznacza to, że kupujący zawsze mogą korzystać z najnowszej wersji strony przechowywanej w pamięci podręcznej. Inteligentne podejście PWA do buforowania przyspiesza również czas ładowania strony.

Innym sposobem, w jaki PWA oferują wrażenia podobne do aplikacji, jest dołączenie metadanych, które pozwalają kupującym łatwo zapisać je na ekranach głównych. Mogą również uzyskać dostęp do funkcji smartfona, takich jak powiadomienia push i kamera, aby zapewnić bogatsze i bardziej interaktywne wrażenia. Jednak w przeciwieństwie do aplikacji natywnych użytkownicy nie muszą pobierać i instalować aplikacji PWA ani martwić się, że będą zużywać transfer internetowy przy częstych aktualizacjach.

Ogólnie rzecz biorąc, PWA łączą najlepsze cechy responsywnych stron internetowych i aplikacji natywnych z kilkoma ich wadami. Idealnie nadają się do handlu mobilnego i mogą poprawić zaangażowanie w urządzenia mobilne oraz współczynniki konwersji.

Twoja firma

Coraz więcej znanych firm korzysta z PWA. Lista obejmuje Alibaba, Google, Lyft, Starbucks, Twitter, Uber i The Weather Channel. Głównym powodem, dla którego te organizacje wybrały PWA, było zapewnienie lepszej mobilności.

Możesz się zastanawiać, w jaki sposób lepsze wrażenia mobilne przekładają się na namacalne korzyści biznesowe? I czy to naprawdę takie ważne, aby teraz wdrożyć PWA? Właściwie to może być. PWA oferują atrakcyjne korzyści biznesowe i wysoki zwrot z inwestycji.

Niższe koszty rozwoju

Aplikacje PWA mogą zapewnić doskonałe wrażenia na wszystkich rodzajach urządzeń – komputerach stacjonarnych, tabletach i smartfonach i to z jednej bazy kodu. Jeśli przejdziesz na PWA, nie musisz już utrzymywać aplikacji mobilnych na iOS i Androida osobno, co każdego roku może kosztować 20% lub więcej pierwotnego budżetu . Oznacza to niższy całkowity koszt posiadania (TCO), podczas gdy dział IT spędza mniej czasu na poprawianiu i udoskonalaniu wielu aplikacji.

zakupy na urządzeniu mobilnym dzięki PWA

Wygoda korzystania z telefonu komórkowego

Wielu użytkowników nie lubi robić zakupów na urządzeniach mobilnych, ponieważ strony internetowe ładują się wolno lub trudno jest czytać informacje o produktach lub wypełniać formularze płatności. PWA oferują przyjemniejsze wrażenia, z którymi użytkownicy będą częściej wchodzić w interakcje i wracać do nich z czasem. Według badań Google PWA zwiększają ogólne zaangażowanie o 137%.

Eleganza, wysokiej klasy sprzedawca odzieży w Holandii, wykorzystał PWA, aby przyspieszyć swój mobilny sklep i zwiększyć zaangażowanie klientów. Wkrótce po uruchomieniu nowej witryny czas ładowania strony był o 23% szybszy, a czas reakcji serwera o 327% krótszy. Odwiedzający zauważyli i wyświetlili 76% więcej stron na sesję. „Widzieliśmy natychmiastowe korzyści z naszej inwestycji w PWA” – powiedział Guus van der Staak, menedżer e-commerce w Eleganza. „Z niecierpliwością czekamy na osiągnięcie dodatkowej wartości w przyszłości, ponieważ PWA nie tylko stawia nas w czołówce na naszym rynku, ale także utrzymuje nas tam na lata”.

Innym świetnym przykładem jest Xercise4Less, brytyjska sieć wartościowych siłowni. Kiedy firma zdała sobie sprawę, że około 80% ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych, zdecydowała, że ​​nadszedł czas, aby wdrożyć PWA. Ściśle współpracowała z partnerem agencji Magento, firmą JH, w celu zaprojektowania niestandardowego PWA Headless dla zaplecza Magento. Wyniki mówią same za siebie:

 • Średnia liczba stron oglądanych na wizytę wzrosła z 4 do 7.
 • Wskaźniki odrzuceń spadły z 41,7% do zaledwie 7,8%.
 • Oceny PageSpeed ​​i YSlow powyżej 80% (w porównaniu z konkurentami ze średnią oceną 50-70%).
 • Wyższa sprzedaż członkostwa.

Większy współczynnik konwersji mobilnej

Wykazano, że oprócz poprawy zaangażowania PWA zwiększają współczynniki konwersji. To rzeczywiście ma sens! Kiedy strony internetowe są łatwiejsze w użyciu i oferują lepsze, szybsze działanie, ludzie chętniej kupują. Liczne przykłady ze świata rzeczywistego pokazują, że PWA często mogą podwoić lub potroić współczynniki konwersji dla wielu różnych firm. Na przykład po przejściu na PWA firma Grand Velas Riviera Maya zwiększył konwersję o 53%. Inne przedsiębiorstwo Treebo odnotowało wzrost współczynników konwersji o 400%, a Petlove odnotował 280% wzrost współczynników konwersji.

Zmień swój biznes B2B

Firmy zorientowane na konsumentów nie są jedynymi, które mogą skorzystać na PWA. PINO, niemiecka firma sprzedająca produkty i sprzęt fizjoterapeutom, wykorzystuje PWA do wspierania swojego zespołu sprzedaży i ponownego przemyślenia doświadczeń klientów.

„Stworzyliśmy PWA, który umożliwia naszym podróżującym sprzedawcom składanie zamówień w imieniu swoich klientów, nawet jeśli znajdują się oni w odległych lokalizacjach z minimalną przepustowością sieci” – powiedział Martin Mannowetz, menedżer ds. Handlu elektronicznego w PINO. „Gdy ponownie uzyskają łączność, ich zamówienia są automatycznie przesyłane do zaplecza Magento Commerce”.

Chociaż podróżujący sprzedawcy PINO są teraz na przerwie z powodu ograniczeń COVID-19, Mannowetz wyjaśnił, że jego zespół pracuje nad większą liczbą PWA. Jeden z nich użyje Adobe Sensei do automatycznego wypełnienia spersonalizowanego wyboru produktów dla każdego klienta odwiedzającego witrynę. Z drugiej strony przedstawiciele serwisowi w centrach obsługi telefonicznej będą mogli polecać produkty i składać zamówienia klientom, którzy dzwonią.

Mannowetz dodał, że jego zespół tworzy PWA Headless w wersji Magento Commerce. „Konfiguracja headless pozwala nam stworzyć wysoce niestandardowe doświadczenie wspierające nasz unikalny cykl sprzedaży. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​wczesne przyjęcie nowej technologii może być głównym wyróżnikiem konkurencyjnym” – powiedział.

Co dalej?

Zespół Magento Commerce w Adobe jest tak pewien, że PWA są świetlaną przyszłością dla osób prowadzących sklepy internetowe, że stworzył PWA Studio. To środowisko programistyczne, które może pomóc w szybkim tworzeniu aplikacji PWA i łączeniu ich ze sprawdzonym zapleczem Magento Commerce. Warto skorzystać z tego rozwiązania, szczególnie jeśli wiesz, że większość Twoich odbiorców korzysta ze swoich smartfonów!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: