PWA czy aplikacja mobilna – co lepsze?

26.03.2019 Angelika Siczek
PWA czy aplikacja mobilna

Aplikacje mobilne niezaprzeczalnie posiadają doskonały UX (User Experience), ale z biznesowego punktu widzenia, mają też swoje ograniczenia. Progressive Web App nie tylko je pomijają, ale również kreują nowe przyzwyczajenia wśród użytkowników. Co jest więc lepsze dla biznesu e-commerce, PWA czy aplikacja mobilna?

Posiadanie systemu skoncentrowanego na użytkownika mobilnego to obecny must have. Istnieje ponad 4,5 miliarda użytkowników mobilnych, a to już więcej niż liczba osób korzystających z komputerów osobistych. Mimo swoich różnic, zarówno PWA, jak i aplikacje mobilne pozwalają budować zaufanie i przywiązanie klienta, które z kolei wpływają na większą sprzedaż. Poniżej znajdziesz cztery najważniejsze różnice.

Proces pobierania aplikacji przez klienta

Aplikacje mobilne muszą być pobrane z konkretnego sklepu z aplikacjami. Dla użytkowników, którzy już korzystają z witryny to dodatkowy kłopot i odwrócenie uwagi od zakupów. Podczas wizyty w App Store czy Google Play Twój klient wystawiony jest na obecność aplikacji innych marek e-commerce, a prezentowanie ich jemu nie jest przecież Twoim celem.

PWA posiada przycisk dodania skrótu do ekranu głównego, co doskonale imituje aplikację mobilną. Prosto ze strony www można przenieść go na telefon lub tablet użytkownika. Obniża to koszt pozyskania klienta i oszczędza jego cenny czas. Ponadto, Progressive Web App operuje w przeglądarce, co znaczy, że można posługiwać się linkami do zapisywania i dzielenia się produktami ze znajomymi. Linki te będą działać jednakowo w każdej przeglądarce, w każdym systemie operacyjnym.

Koszt produkcji i utrzymania

Aplikacja mobilna jest droga do stworzenia i utrzymania. Firmy e-commerce muszą opublikować osobne aplikacje na każdy system operacyjny, a później osobno je aktualizować. Trzeba również płacić sklepom aplikacji za ich promocję wśród użytkowników.

PWA są wbudowane w witrynę www, stąd koszt ich utrzymania jest znacznie mniejszy niż w przypadku oprogramowań mobilnych. Aktualizacje dokonują się automatycznie, ponieważ idą bezpośrednio do back-endu sklepu e-commerce.

aplikacja mobilna czy PWA

Model biznesowy

Aplikacje mobilne objęte są prowizją za dystrybucję przez sklep z aplikacjami, która sięga nawet 30%. To za dużo dla wielu firm specjalizujących się w handlu online. Sklepy te również kontrolują datę publikacji i aktualizacji, co utrudnia planowanie wypuszczanie nowych produktów i promocji.

PWA są wolne od prowizji, ponieważ operują na Twojej stronie internetowej. Aktualizowanie odbywa się darmowo, w dowolnym czasie, co ułatwia planowanie i kontrolowanie sklepu.

User Experience

Aplikacje mobilne często zużywają dużo pamięci w urządzeniu użytkownika. To niedopuszczalne w telefonach komórkowych, które dysponują niewielką i ograniczoną pojemnością. Sam proces instalacji zajmuje nieco czasu, przez co użytkownik musi czekać. Obniża się też wskaźnik konwersji u użytkowników, którzy migrują między urządzeniami, bo integracja aplikacji z innymi platformami jest na niższym poziomie niż w przypadku Progressive Web App.

PWA waży znacznie mniej niż oprogramowanie mobilne. Dla przykładu PWA Twittera waży 0.6 MB, w porównaniu do aplikacji dla Androida, która waży 23 MB. Progressive Web App instaluje się w tle, co nie przerywa korzystania z witryny. Dodatkowo wygląda tak samo na wszystkich urządzeniach.

Najlepsze rozwiązanie dla branży e-Commerce

Mimo, że aplikacja mobilna posiada szersze spektrum funkcjonalności, to właśnie PWA zmierza w kierunku zakupów przyjaznych użytkownikom urządzeń mobilnych i wpisuje się w trend mobile-first. Dzięki temu rozwój tej technologii postępuje błyskawicznie i z dnia na dzień widać nowe rozwiązania i funkcje. Z Progressive Web App już teraz korzysta dużo firm e-commerce oraz media społecznościowe. A to właśnie w nich zachodzi większość ruchu sieciowego ze smartfonów i tabletów. PWA jest również wspierane przez silnik indeksujący Google (który faworyzuje rozwiązania mobilne), co daje dodatkową korzyść w odkrywaniu strony przez wyszukiwanie.

Progressive Web App posiada wszystkie funkcje aplikacji, które potrzebujesz w swoim sklepie e-commerce. Od lokalizacji GPS, przez funkcjonowanie offline i trybu pełnego ekranu, do integralności międzyplatformowej. Rozwój tej technologii postępuje, a mimo korzystania z przeglądarki jako podstawy, już teraz działa ona bezawaryjnie i szybko. Imituje ona wszystkie zalety aplikacji, wynikające z jej prostoty, przenosząc je na bardziej uniwersalny grunt. PWA to zdecydowana przyszłość e-Commerce.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: