Recenzje Akeneo: statystyki, które chcesz znać

17.08.2022 Angelika Siczek

Czy pamiętasz nasz niedawny wpis na blogu o Akeneo? Ta platforma PIM (Product Information Management) jest naprawdę użyteczna i wszechstronna. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co inni użytkownicy sądzą o korzystaniu z Akeneo. Dlatego przeanalizowaliśmy dziesiątki różnych recenzji Akeneo i zebraliśmy kilka kluczowych statystyk związanych z tym oprogramowaniem. A oto wyniki naszej pracy.

Czym jest Akeneo?

Akeneo to platforma służąca do zarządzania informacjami produktowymi, co oznacza, że ​​jest kluczowa w każdym sklepie internetowym. Takie platformy służą do dystrybucji informacji o produktach do wszystkich kanałów, z których korzysta Twój sklep internetowy. Dotyczy to np. Twojej strony internetowej, aplikacji mobilnej, a nawet materiałów drukowanych (o ile z nich korzystasz). Dzięki platformom PIM możesz łatwiej zarządzać swoim biznesem e-commerce. Z pomocą  Akeneo możesz stworzyć wiele kanałów dystrybucji treści i dostosować je do swoich potrzeb. W rezultacie każdy z Twoich kanałów marketingowych i sprzedażowych jest gotowy do gromadzenia i prezentowania wszystkich informacji o produktach, które oferujesz – w taki sposób, w jaki tego oczekujesz.

Co użytkownicy cenią w Akeneo?

Pierwsze czego chcieliśmy się dowiedzieć, to dlaczego inni korzystają z tej platformy. Jakie są główne zalety i korzyści wynikające z korzystania z Akeneo? Większość użytkowników wspomina o intuicyjności tego oprogramowania. Ludzie doceniają łatwy w użyciu i intuicyjny interfejs oraz szerokie możliwości dostosowywania tego oprogramowania do potrzeb danej osoby. Chociaż Akeneo ma mnóstwo różnych funkcji, możesz łatwo stworzyć nową funkcję i dostosować ją do swoich potrzeb. To samo możesz zrobić z danymi produktowymi, tak aby miały formę odpowiadającą Twoim potrzebom.

Kilku użytkowników wspomniało o roli lokalizacji. Dzięki tej opcji klienci mogą wyszukiwać produkty w swoim własnym języku, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia sklepów działających na arenie międzynarodowej. Inni wspominają o atrybucji opartej na regułach. Ta funkcja pozwala aktualizować pola na podstawie różnych atrybutów, co skraca czas potrzebny na tworzenie i zarządzanie danymi produktowymi, a także zwiększa dokładność danych.

Wreszcie użytkownicy doceniają rozwiniętą sieć partnerską (nasza firma jest częścią tej sieci), dzięki której Akeneo stale się rozwija. Jeden z użytkowników wspomniał, że różne problemy, z którymi się borykają są rozwiązywane w kolejnych aktualizacjach. Ostatnią korzyścią, o której chcemy wspomnieć, jest to, że Akeneo jest szybkie, przede wszystkim jeśli chodzi o wdrożenie i szkolenie innych pracowników. Znowu, to duża zasługa intuicyjności platformy.

Użytkownicy G2 cenią szczególnie łatwość konfiguracji, łatwość obsługi i jakość wsparcia:

akeneo-graf-ze-statystykami

Źródło: www.g2.com/products/akeneo-pim/reviews

Czego użytkownicy nie lubią w Akeneo?

Co ciekawe, nie znajdziesz wielu negatywnych opinii o Akeneo. Niektórzy użytkownicy wspominają, że proces wdrożenia trwał dłużej, niż się spodziewali (głównie ze względu na konieczność dostosowania niektórych elementów). Jeden z użytkowników G2.com poruszył kwestię zdarzeń API: „Poziom zmian, które wywołują zdarzenia, nie jest dla nas optymalny. Bardziej szczegółowe spojrzenie na tę kwestię byłoby dla nas korzystniejsze.”

Inny użytkownik wspomniał o błędach – czasami po prostu występują i nie do końca wiadomo dlaczego. Nie ma wystarczającego wglądu w to, co dzieje się „w środku”. Inna opinia mówiła, że ​​„Akeneo wymaga wiedzy i przeszkolenia, aby móc efektywnie korzystać z tego narzędzia”.

Jednak większość użytkowników twierdzi, że to oprogramowanie nie ma żadnych znaczących wad, które by je przekreślały. Czasami nawet przy pytaniu o wady pojawia się stwierdzenie, że dana osoba żałuje, że nie korzystała z Akeneo wcześniej.

Statystyki Akeneo

Na koniec chcemy Ci pokazać nieco więcej na temat bazy użytkowników Akeneo i ogólnego doświadczenia z użytkowania tej platformy. Tutaj oparliśmy się na dwóch źródłach – G2.com i Gartner.com. Na G2 średnia ocena Akeneo wynosi 4,5, a na Gartner.com – 4,3 (zaznaczmy jednak, że ta ocena opiera się na zaledwie 5 głosach, podczas gdy na G2 mamy ponad 160 głosów). Na G2 113 użytkowników dało Akeneo najwyższą ocenę – 5.0. 42 użytkowników oceniło platformę na 4.0, a tylko 3 użytkowników przyznało tej platformie 3 gwiazdki. Na Gartnerze 60% użytkowników przyznało tej platformie 4 gwiazdki, a 40% – 5 gwiazdek. Nikt nie dał mniej niż 4 gwiazdki. Dodatkowo 80% użytkowników Gartnera poleciłoby tę platformę innym.

gartner-graf-statystyki

Źródło: www.gartner.com/reviews/market/mdm-product-data-solutions/vendor/akeneo/product/akeneo-pim

KTO KORZYSTA Z AKENEO?

To ostatnie pytanie, na które chcieliśmy poznać odpowiedź. Tutaj znowu musimy polegać głównie na danych G2. Według danych z 2022 roku z Akeneo korzystają przede wszystkim firmy reprezentujące pięć sektorów rynku:

 • sprzedaż detaliczna,
 • odzież i moda,
 • sprzedaż hurtowa,
 • produkcja urządzeń elektrycznych/elektronicznych,
 • inżynieria mechaniczna lub przemysłowa.

Pierwsze miejsce zajmuje sprzedaż detaliczna:

branże-graf

W naszej opinii ta platforma jest odpowiednia dla każdej firmy zajmującej się dystrybucją produktów (zwróć uwagę, że dwie grupy rynkowe nie są nawet w e-commerce, reprezentują produkcję/inżynierię). Jeśli ten opis pasuje do Twojej firmy, koniecznie wypróbuj Akeneo. A jeśli potrzebujesz pomocy z konfiguracją lub korzystaniem z tego oprogramowania, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Akeneo to jedno z naszych podstawowych narzędzi pracy; chętnie pomożemy dopasować je do potrzeb Twojego biznesu.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: