Sklep internetowy w Niemczech część 2

03.11.2012 Angelika Siczek
kobieta rozpakowuje paczkę

Podstawą prowadzenia strony czy też sklepu internetowego w Niemczech jest Impressum. Jest to osobna zakładka, zwykle umieszczana w stopce strony zawierająca identyfikację usługodawcy (właściciela sklepu). Zasadniczo wszystkie „usługi online świadczone w ramach działalności gospodarczej” wymagają zamieszczenia Impressum. Nie jest więc istotne, czy treści, towary lub usługi na stronie są zwykle oferowane za wynagrodzeniem.

Impressum powinno zawierać następujące informacje:

– Nazwisko i nazwa podmiotu prowadzącego sklep internetowy oraz adres dla doręczeń,

– Forma prawna,

– Kapitał spółki,

– Numer telefonu lub elektroniczny formularz kontaktowy z krótkim czasem odpowiedzi oraz adres email,

– Dane dotyczące urzędu nadzoru,

– Numer Identyfikacji Podatkowej płatników VAT,

– Dane związane ze specyfiką zawodu.

Celem właściwego sformułowania Impressum doradzam konsultacje z prawnikiem, gdyż jest to jeden z najważniejszych elementów strony. Poza nim sklep internetowy w Niemczech powinien spełniać również szereg dodatkowych wymagań.

Prawidłowo podane ceny za produkty. Wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista. W Niemczech istnieje nawet specjalne rozporządzenie na ten temat – tzw.Preisangabenverordnung, PAngV. § 1 ust. 6 tego rozporządzenia stanowi, że cena musi być widoczna i być jasno przyporządkowana do określonego produktu. Dodatkowo musi być wyraźnie podana cena końcowa (cena brutto) czyli cena obejmująca wszelkie koszty dodatkowe takie jak podatek VAT i koszty wysyłki, a w przypadku towarów sprzedawanych w miarach długości, pojemnności czy wagi takich jak metry, kilogramy, litry także podanie ceny za 1 metr/kilogram lub litr.

Koszt usługi lub towaru bezwzględnie musi być znany jeszcze przed złożeniem zamówienia. Nie jest jednak wymagane, aby wszystkie elementy ceny były widoczne na jednej stronie – dopuszcza się przykładowo podanie kosztów transportu na osobnej podstronie jednak przy cenie powinno zostać umieszczone wyraźne odwołanie do tego miejsca w postaci odpowiedniego linka, przy czym link ten nie może prowadzić do innego linka.

Jeszcze przed złożeniem zamówienia konsument powinien być poinformowany, iż zgodnie z prawem niemieckim przysługuje mu 14 dniowy okres odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Zaleca się zatem umieszczenie powyższych informacji poprzez umieszczenie skrótu na stronie zamówienia oraz w mailu potwierdzającym zamówienie.

Należy zaznaczyć, iż istnieje możliwość nałożenia na konsumenta kosztów zwrotu towaru, ale tylko jeśli jego nie przekracza 40 Euro. Musi to jednak zostać oddzielnie uzgodnione, np. w ogólnych warunkach handlowych sklepu.

Poza powyższymi najważniejszymi warunkami, istnieje jeszcze szereg elementów wymaganych dla niemieckich sklepów internetowych, są podstawą do stworzenia sklepu internetowego w sposób, który nie przysporzy jego właścicielowi poważnych sankcji finansowych.

Zainteresowanych założeniem sklepu internetowego w Niemczech odsyłam do strony Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech – Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: