Sklep internetowy w Niemczech część 2

03.11.2012 Angelika Siczek
kobieta rozpakowuje paczkę

Podstawą prowadzenia strony czy też sklepu internetowego w Niemczech jest Impressum. Jest to osobna zakładka, zwykle umieszczana w stopce strony zawierająca identyfikację usługodawcy (właściciela sklepu). Zasadniczo wszystkie „usługi online świadczone w ramach działalności gospodarczej” wymagają zamieszczenia Impressum. Nie jest więc istotne, czy treści, towary lub usługi na stronie są zwykle oferowane za wynagrodzeniem.

Impressum powinno zawierać następujące informacje:

– Nazwisko i nazwa podmiotu prowadzącego sklep internetowy oraz adres dla doręczeń,

– Forma prawna,

– Kapitał spółki,

– Numer telefonu lub elektroniczny formularz kontaktowy z krótkim czasem odpowiedzi oraz adres email,

– Dane dotyczące urzędu nadzoru,

– Numer Identyfikacji Podatkowej płatników VAT,

– Dane związane ze specyfiką zawodu.

Celem właściwego sformułowania Impressum doradzam konsultacje z prawnikiem, gdyż jest to jeden z najważniejszych elementów strony. Poza nim sklep internetowy w Niemczech powinien spełniać również szereg dodatkowych wymagań.

Prawidłowo podane ceny za produkty. Wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista. W Niemczech istnieje nawet specjalne rozporządzenie na ten temat – tzw.Preisangabenverordnung, PAngV. § 1 ust. 6 tego rozporządzenia stanowi, że cena musi być widoczna i być jasno przyporządkowana do określonego produktu. Dodatkowo musi być wyraźnie podana cena końcowa (cena brutto) czyli cena obejmująca wszelkie koszty dodatkowe takie jak podatek VAT i koszty wysyłki, a w przypadku towarów sprzedawanych w miarach długości, pojemnności czy wagi takich jak metry, kilogramy, litry także podanie ceny za 1 metr/kilogram lub litr.

Koszt usługi lub towaru bezwzględnie musi być znany jeszcze przed złożeniem zamówienia. Nie jest jednak wymagane, aby wszystkie elementy ceny były widoczne na jednej stronie – dopuszcza się przykładowo podanie kosztów transportu na osobnej podstronie jednak przy cenie powinno zostać umieszczone wyraźne odwołanie do tego miejsca w postaci odpowiedniego linka, przy czym link ten nie może prowadzić do innego linka.

Jeszcze przed złożeniem zamówienia konsument powinien być poinformowany, iż zgodnie z prawem niemieckim przysługuje mu 14 dniowy okres odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Zaleca się zatem umieszczenie powyższych informacji poprzez umieszczenie skrótu na stronie zamówienia oraz w mailu potwierdzającym zamówienie.

Należy zaznaczyć, iż istnieje możliwość nałożenia na konsumenta kosztów zwrotu towaru, ale tylko jeśli jego nie przekracza 40 Euro. Musi to jednak zostać oddzielnie uzgodnione, np. w ogólnych warunkach handlowych sklepu.

Poza powyższymi najważniejszymi warunkami, istnieje jeszcze szereg elementów wymaganych dla niemieckich sklepów internetowych, są podstawą do stworzenia sklepu internetowego w sposób, który nie przysporzy jego właścicielowi poważnych sankcji finansowych.

Zainteresowanych założeniem sklepu internetowego w Niemczech odsyłam do strony Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech – Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

    Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

    *Wymagane

    Andrzej-kurs-programowania

    Andrzej Szylar

    Chief Executive Officer

    E-mail:

    andrzej.szylar@unitygroup.com
    Magda2

    Magdalena Paczyńska-Kamienik

    HR Manager

    E-mail:

    magdalena.paczynska@unitygroup.com
    Aleksandra

    Aleksandra Bielawska-Clegg

    HR Business Partner

    E-mail:

    Michal

    Michał Duława

    New Business Developer

    E-mail:

    Katarzyna

    Katarzyna Zajchowska

    Marketing Partner

    E-mail: