Słownik e-commerce na 2023 rok – najważniejsze pojęcia, które powinieneś znać 

24.07.2023 Katarzyna Zajchowska

E-commerce, jak i cały świat IT, dynamicznie się rozwija. Często temu rozwojowi towarzyszy powstawanie nowych rozwiązań i technologii, które nie zawsze muszą być oczywiste dla każdego odbiorcy. Przygotowaliśmy słownik e-commerce zawierający najważniejsze pojęcia ze świata IT i e-handlu, które pozwolą uporządkować Ci wiedzę. 

AI (Artificial Intelligence): sztuczna inteligencja, w e-commerce wykorzystywana m.in. do personalizacji rekomendacji produktów, automatyzacji obsługi klienta (chatboty) czy przewidywania trendów rynkowych. 

API: ten skrót oznacza Application Programming Interface, czyli interfejs programowania aplikacji. To rozwiązanie techniczne umożliwiające komunikację między różnymi programami i platformami. Często wtyczki w sklepach internetowych bazują na API. 

Architektura MACH (Microservices, API-first, Cloud-native, Headless): to nowoczesne podejście do budowania aplikacji i platform e-commerce. Architektura MACH skupia się na budowaniu elastycznych, skalowalnych i łatwo dostosowywalnych systemów, które są przygotowane na szybko zmieniające się warunki rynkowe. 

AR (Augmented Reality): rozszerzona rzeczywistość. Technologia ta jest wykorzystywana w e-commerce do ułatwienia klientom podejmowania decyzji o zakupie, np. poprzez wizualizację, jak dany mebel będzie wyglądać w ich domu. 

Big Data: duże ilości danych generowane przez użytkowników internetu i analizowane przez firmy w celu lepszego zrozumienia zachowań klientów i ich preferencji, a tym samym zwiększenia skuteczności działań marketingowych. Big data wymaga specjalistycznego oprogramowania do analizy danych. 

Blockchain: technologia rejestracji transakcji, która zapewnia pełną transparentność (transakcji blockchain nie da się sfałszować ani zmienić). Choć znana głównie z kryptowalut, ma też potencjał do zastosowania w e-commerce, np. w kwestii bezpieczeństwa płatności. 

ChatGPT: językowy model AI stworzony przez firmę OpenAI. ChatGPT działa jak chatbot i umożliwia uzyskiwanie potrzebnych informacji w formie prowadzenia konwersacji i zadawania tzw. promptów, czyli poleceń. 

Chatbot: program komputerowy używany do prowadzenia rozmów, który pomaga automatyzować obsługę klienta w sklepach internetowych. Chatboty coraz częściej wykorzystują AI do działania. 

CMS: ten skrót oznacza content management system – system zarządzania treścią. To platforma internetowa, która umożliwia tworzenie, zarządzanie i edytowanie stron internetowych i innych cyfrowych zasobów. Dobrym przykładem jest WordPress. 

Composable commerce: to koncepcja, która pozwala firmom na tworzenie unikalnych systemów handlu elektronicznego poprzez “komponowanie” różnych usług i technologii w jeden spójny system. Więcej o composable commerce dowiesz się w tym miejscu.

CSS: ten skrót oznacza cascading style sheets, czyli kaskadowe arkusze stylów. To technologia używana do opisywania, w jaki sposób standardowe elementy HTML strony internetowej powinny być wyświetlane na ekranie użytkownika. CSS jest odpowiedzialny za projekt i układ strony internetowej. 

D2C (Direct to Consumer): model biznesowy bazujący na bezpośredniej sprzedaży do konsumenta. W tym modelu producenci sprzedają swoje produkty bezpośrednio klientom końcowym, pomijając tradycyjne kanały dystrybucji. Model ten zdobył na popularności w ostatnich latach dzięki rozwojowi e-commerce. 

Dropshipping: to kolejny model biznesowy w e-commerce, gdzie sprzedawca nie posiada fizycznie oferowanego towaru, a po otrzymaniu zamówienia przekazuje je do dostawcy, który to realizuje wysyłkę do klienta. 

Headless commerce: to nowatorskie podejście do e-handlu, które rozdziela front end sklepu internetowego od back endu, co pozwala na niezależne ich rozwijanie. Dzięki temu sklepy internetowe mogą lepiej dostosować się do potrzeb swoich klientów i trendów rynkowych. 

JS: JavaScript jest jednym z najpopularniejszych języków programowania stron internetowych (szacuje się, że korzysta z niego ponad 90% wszystkich serwisów internetowych). Służy do tworzenia dynamicznych i interaktywnych stron i aplikacji internetowych. 

Machine Learning (ML): poddziedzina AI, która polega na tworzeniu i treningu modeli, które uczą się bez udziału człowieka na podstawie dostępnych danych. Modele ML są wykorzystywane do przewidywania i podejmowania decyzji. 

Omnichannel: podejście do e-handlu, w którym firma wykorzystuje wiele różnych kanałów sprzedażowych i marketingowych, które dodatkowo są zintegrowane, aby zapewnić spójne doświadczenia zakupowe dla wszystkich klientów. 

Open source: oprogramowanie i narzędzia cyfrowe, które są publicznie dostępne i których kody źródłowe mogą być dowolnie modyfikowane. W kontekście e-commerce, platformy open source, takie jak WooCommerce czy Magento, umożliwiają sklepom dostosowanie swoich platform do własnych potrzeb i wymagań. 

PIM: ten skrót oznacza product information management, czyli zarządzanie informacją produktową. PIM obejmuje systemy, które pomagają firmom zarządzać i dystrybuować informacje o produktach w różnych kanałach sprzedaży. To kluczowe narzędzie dla e-commerce managerów, które pomaga w utrzymaniu spójności i aktualności informacji o produktach. Przykłady systemów PIM to Akeneo i Pimcore.

PWA: pod tym pojęciem kryje się progressive web app, czyli progresywna aplikacja internetowa. To technologia, która pozwala na tworzenie aplikacji internetowych, które zachowują się podobnie jak zwykłe aplikacje, ale mogą być używane za pomocą przeglądarki internetowej (nie trzeba ich pobierać na urządzenie). 

PXM: ten skrót oznacza product experience management, czyli zarządzanie doświadczeniami produktowymi. To ewolucja PIM, która skupia się na tworzeniu atrakcyjnych doświadczeń produktowych dla klientów. PXM korzysta z danych PIM, ale dodaje do nich elementy, które pomagają w lepszym angażowaniu klientów (takie elementy to np. personalizacja i treści multimedialne).  

Social commerce: proces kupowania i sprzedawania produktów bezpośrednio na platformach w mediach społecznościowych. Przykłady social commerce to Facebook Shops i TikTok Shop. 

URL: ten zwrot pochodzi od uniform resource locator, czyli jednolitego lokalizatora zasobów. To po prostu adres internetowy, który wpisuje się w przeglądarce, aby otworzyć konkretną stronę internetową. 

Voice commerce: zastosowanie technologii rozpoznawania mowy do dokonywania transakcji e-commerce, np. za pośrednictwem asystentów głosowych. 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: