Subskrypcje: nowy model w e-commerce 

18.09.2023 Katarzyna Zajchowska

E-commerce to wyjątkowo elastyczny sektor rynku, który łatwo dostosowuje się do różnych modeli biznesowych i rozwiązań. Jednym z nich jest model subskrypcyjny (określany też jako model abonamentowy i zakupy cykliczne). Subskrypcje to świetny sposób na zbudowanie stabilnego biznesu online. Sprawdźmy, na czym polega i jak możesz wdrożyć go w swoim sklepie. 

Jeżeli pracujesz w branży IT lub marketingu, model biznesowy oparty na abonamencie nie jest dla Ciebie niczym nowym ani zaskakującym. Platformy SaaS stosują go od lat! Zasada jest prosta – opracowujesz produkt lub usługę i wymagasz od klientów miesięcznej lub rocznej opłaty za dostęp do tego, co oferujesz. 

Dobra wiadomość jest taka, że bardzo zbliżone rozwiązanie można wdrożyć w świecie e-handlu. Jest masa produktów, których klienci potrzebują regularnie, a nawet codziennie – od jedzenia i napojów, przez produkty pielęgnacyjne dla dzieci, kosmetyki, środki czystości i karmę dla zwierząt, aż po soczewki kontaktowe, bieliznę i artykuły biurowe/szkolne. Wszystkie te (i nie tylko) produkty mogą być potencjalnie oferowane klientom w modelu subskrypcyjnym. 

I jeszcze jedna dobra wiadomość – ludzie generalnie chętnie korzystają z subskrypcji. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskie stowarzyszenie SUBTA zdecydowana większość dorosłych Amerykanów korzysta z przynajmniej jednego takiego programu: 

Źródło: https://subta.com/annual-report-2023/

Czym jest biznes subskrypcyjny w e-commerce? 

Subskrypcje wykorzystują model, który polega na oferowaniu stałego dostępu do danego produktu bez konieczności każdorazowego wchodzenia na stronę sklepu i zamawiania go. Weźmy na przykład pieluchy. Każdy rodzic niemowlaka może wejść na stronę sklepu Honest.com i zamówić abonament na pieluchy i chusteczki nawilżające dla swojego dziecka. Za 89.99 dolarów otrzymuje gotowy zestaw produktów, a dostawy są (bezpłatnie!) realizowane raz na trzy, cztery lub pięć tygodni, w zależności od preferencji danego klienta. 

Źródło: https://www.honest.com/diapers-wipes-builder 

Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic oszczędza dużo czasu i nie musi się martwić, że zabraknie mu potrzebnych produktów, bo albo właśnie otrzymał świeżą dostawę, albo za chwilę ją dostanie. Z drugiej strony sklep internetowy cieszy się stabilnym biznesem, ponieważ klienci zapisali się na regularne dostawy na dłuższy okres czasu. 

Kolejny przykład – Joshua Tree Coffee. To sklep oferujący kawę w modelu abonamentowym. Wystarczy, że wybierzesz rodzaj kawy, którą lubisz i określisz częstotliwość dostaw. Sklep oferuje przyjazny proces zamawiania, co ułatwia skorzystanie z oferty firmy. 

Źródło: https://jtcoffee.com/pages/subscriptions

Jakie są korzyści z subskrypcji? 

Model abonamentowy pozwala Ci osiągnąć niespotykaną dotąd stabilizację biznesu. Dzięki niemu masz pewność stałej miesięcznej sprzedaży. Kolejną ważną korzyścią jest uproszczone zarządzanie łańcuchem dostaw. Sprzedawcy działający w modelu subskrypcyjnym mogą w łatwy sposób planować ilości towarów, które muszą zamówić w danym okresie. Wpływa to na zmniejszone zaleganie towarów na półkach w Twoim magazynie (tzw. dead stock).

Wyzwania sprzedaży subskrypcyjnej 

Subskrypcje w e-commerce nie są czymś, co można łatwo wdrożyć z dnia na dzień. Należy przygotować zarówno sam sklep, jak i ofertę na taką „rewolucję”. Po pierwsze, nie każdy sklep ma ofertę odpowiednią dla tego modelu. Musisz sprawdzić, czy w Twojej ofercie jest choć jeden rodzaj produktu, który mógłby być oferowany w takim modelu. Ponownie posłużmy się krótkim przykładem. Jeśli prowadzisz sklep ze sprzętem dla narciarzy, raczej nie będziesz miał nic, co można by sprzedawać w modelu abonamentowym. W końcu narciarz nie musi wymieniać nart, kurtek, a nawet kasków każdego miesiąca, czy nawet roku. 

Inny przykład – jeżeli prowadzisz sklep dla tenisistów, to wiesz, że Twoi klienci muszą regularnie wymieniać tzw. owijki w swoich rakietach, zwłaszcza jeśli są aktywnymi graczami. Możesz zatem zaoferować im regularne dostawy takich owijek, np. raz na kwartał. To oczywiście tylko przykład. Chodzi o to, abyś przejrzał/a swoją ofertę i zobaczył/a, czy jest potencjał do wdrożenia modelu abonamentowego w Twoim sklepie, przynajmniej w jakimś zakresie. 

Jeśli faktycznie widzisz taki potencjał, to kolejnym krokiem jest odpowiednie dostosowanie platformy e-commerce. Jeśli Twój sklep korzysta z takich narzędzi jak Magento/Adobe Commerce (lub z innej platformy), Pimcore, czy Akeneo – sprawa jest dużo prostsza. Wystarczy odpowiednio skonfigurować te narzędzia. Z drugiej strony, jeśli masz platformę zbudowaną na zamówienie, może się okazać, że konieczne będą zaawansowane prace programistyczne, zanim będziesz mógł/a zacząć oferować takie rozwiązanie. 

Subskrypcje – 3 rodzaje w e-commerce 

Jeśli chcesz wdrożyć subskrypcje do swojej e-sprzedaży, do dyspozycji masz trzy opcje: 

1. Dostęp w modelu abonamentowym (z angielskiego access subscription): To najpopularniejszy model, wywodzący się bezpośrednio ze świata IT. Klienci płacą miesięczne/roczne opłaty i mają stały dostęp do Twoich produktów. 

2. Subskrypcje uzupełniające (en. replenishment subscription): W tym modelu klienci subskrybują regularne dostawy określonego produktu, który otrzymują w regularnych odstępach czasu. 

3. Model kuracyjny (en. curation subscription): W tym modelu klienci nie wiedzą, jakie produkty otrzymają w każdej dostawie – leży to w gestii sklepu. To dobry pomysł, jeśli prowadzisz sklep oferujący kreatywne lub spersonalizowane produkty, np. skarpetki

Wdróż model subskrypcyjny z nami! 

Jeśli chcesz wprowadzić subskrypcje do swojej oferty, chętnie Ci w tym pomożemy! Mamy duże doświadczenie ze wszystkimi wymienionymi powyżej narzędziami. Chętnie pomożemy Ci wdrożyć niezbędne zmiany, abyś mógł/a zbudować bazę klientów abonamentowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: