System zarządzania danymi – dlaczego warto wybrać Open Source?

31.03.2020 Angelika Siczek
dwóch mężczyzn analizuje coś na komputerze

Na czym polega efektywne zarządzanie danymi? We współczesnym podejściu to przede wszystkim rozbicie silosów danych za pomocą jednej skonsolidowanej platformy, zamiast racjonalizowania starych danych i wdrażania nowych rozwiązań w całym przedsiębiorstwie.

Cyfrowy świat nieustannie ewoluuje. Dane gwałtownie rosną, zarówno pod względem wielkości, jak i swojej złożoności. Niezależnie od tego, czy posiadają ustrukturyzowany, czy nie ustrukturyzowany format, są wyodrębniane, ładowane i przekształcane wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Co więcej, wykorzystuje się je w systemach i aplikacjach w chmurze oraz w infrastrukturze lokalnej i hybrydowej. Prawie wszystkie platformy zawierające elementy danych, manipulują nimi w każdym możliwym obszarze. Od sytuacji związanych bezpośrednio z klientem, przez produkty, sprzedaż i technologię. Tworzą więc ekosystem połączonych danych. Jego sprawne działanie odpowiada za spójność danych i poprawną komunikację.

W ostatnim czasie postrzeganie danych uległo zmianie. Nie kojarzą się już one z ograniczaniem otwartości i przejrzystości działania. Przedsiębiorstwa zaczęły wierzyć w uwalnianie danych zamiast oczywistych korzyści biznesowych. Likwidacja silosów danych i umożliwienie nieograniczonej komunikacji pomiędzy różnymi systemami zapewniają zwinność i nowoczesny wygląd, zmniejszając przy tym koszty operacyjne. Firmy inwestują w wykorzystanie analiz opartych na danych, dzięki czemu wprowadzają zróżnicowanie i zapewniają swoim klientom pozytywne doświadczenia.

Niestety wdrożenie, integracja, monitorowanie, łatanie, aktualizacja, a nawet licencjonowanie platform zarządzania danymi i analiz jest kosztowne. Dodatkowo, możliwość podnoszenia umiejętności i bezpieczna infrastruktura, która jest wymagana do działania kompleksowych narzędzi do zarządzania danymi, mogą być potencjalną przeszkodą.

System zarządzania danymi

Technologie open source a prawdziwa wartość danych

Dzisiejsze firmy z powodzeniem mogą wykorzystywać technologie open source i odblokowywać prawdziwą wartość dostępnych danych. Rozwiązania typu open source przezwyciężyły prawie wszystkie wyzwania, gwarantując innowacje, zwiększając sprawność, redukując koszty rozwoju i koszty operacyjne, a także minimalizując zależność od dostawcy. Niezależnie, czy mamy do czynienia z system operacyjnym, oprogramowaniem pośrednim, aplikacją i platformą, czy z infrastrukturą IT, rozwiązania typu open source umożliwiają rozwiązywanie problemów na wiele różnych sposobów.

Warto podkreślić, że oprogramowanie typu open source nie ogranicza specjalistów IT i inżynierów danych we wszechstronnej transformacji i wdrażania danych. Dzięki temu wszyscy mają elastyczność i swobodę, a także solidne zabezpieczenie informacji, dzięki szybkiemu reagowaniu na pojawiające się problemy. Rozwiązania typu open source są również bardziej opłacalnymi alternatywami niż rozwiązania zastrzeżone. Pozwalają organizacjom rozpocząć działalność na małą skalę, a następnie rozwijać ją bez ponoszenia ogromnych kosztów. Korzystanie z narzędzi typu open source jest zazwyczaj owocne dla zarządzania danymi, działając jako katalizator innowacji.

Wdrażanie oprogramowania open cource stało się różnobranżowym trendem. Skorzystało z niego wiele odmiennych projektów informatycznych, w tym: Hadoop, Apache Spark i MongoDB. A to jedynie kropla w morzu inicjatyw Big Data obsługiwanych przez narzędzia open source. Podobnie dzieje się w przypadku tworzenia stron internetowych – m.in. AngularJS, Node.js, Eclipse Che i React oraz z usługami dostępnymi w chmurze (OpenStack i Docker). Z kolei w zarządzaniu danymi prekursorami są Talend i Pimcore.

Rozwiązania open source a rozwijające się potrzeby firm

Według prognoz rozwiązania open source będą nadal spełniać potrzeby przedsiębiorstw w miarę ich ewolucji. Z tego powodu należy dokładnie zastanowić się przed wyborem narzędzia. To, czy postawisz na open cource, czy nie, zależy także od krótko- i długoterminowej wizji Twojej organizacji.

Warto więc wziąć pod uwagę:

 • Możliwość stworzenia skonsolidowanej platformy danych, która umożliwi wszystkim jednostkom biznesowym współpracę i centralizację.

 • Możliwość tworzenia otwartej architektury opartej na interfejsie API, która zintegruje dowolną aplikację w dowolnym miejscu, dla dowolnego typu danych i na dowolną skalę.

 • Możliwość elastyczności i szybkiego dostosowania nowych technologii, np. handlu konwersacyjnego, sztucznej inteligencji, internetu przedmiotów i blockchainu. Wybrane rozwiązanie powinno wspierać powstającą infrastrukturę chmurową, aby sprostać rosnącym potrzebom w zakresie danych.

 • Możliwość obniżenia kosztów barier technologicznych dla inteligentnego zarządzania danymi.

 • Możliwość ustalenia jednego interfejsu użytkownika, który zapewni łatwą obsługę i kontrolę zamówienia.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na skorzystaniu z platformy typu open source, znajdziesz wiele powodów, aby to zrobić. Dzięki temu rozwiązaniu wprowadzisz do swojego biznesu mnóstwo innowacji. Bez problemu skorzystasz z istniejących i dopiero powstających formularzy udostępnianych poprzez otwarty dostęp. Będziesz mógł modyfikować je według swojego własnego uznania. Takie rozwiązania promują więc kreatywność i dowolność, znosząc uciążliwe ograniczenia. Doskonale nadają się do prowadzenia małych i dużych biznesów. Z pewnością więc można wysnuć wniosek, że rozwiązania open source będą wciąż zyskiwać na popularności. Nie bój się wykonać pierwszego kroku!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: