Testujemy wydajność platform e-Commerce

07.06.2016 Angelika Siczek

Wydajność platformy Magento to jeden z najgorętszych tematów wśród osób związanych z branżą e-Commerce. W poniższym artykule postaramy się raz na zawsze zburzyć (lub utrwalić) mit, jaki zbudowali wokół niej posiadacze sklepów internetowych. W tym celu porównamy pod kątem prędkości działania 4 najpopularniejsze platformy: Magento, WooCommerce, Shopify oraz PrestaShop. Gotowi na wyścig? Ruszamy!

Opis projektu

Aby wyniki naszego testu były jak najbardziej miarodajne, zdecydowaliśmy się na uwzględnienie 2 czynników wpływających na wydajność: urządzenia, na którym wyświetlana jest strona sklepu (w tym celu posłużyliśmy się urządzeniem Pingdom Website Speed Test dla komputerów stacjonarnych oraz Mobitest by Akamai dla urządzeń mobilnych) oraz miejsca, w którym ulokowana jest domena (do pomiarów wykorzystane zostało urządzenie lokalizujące domeny dostępne pod adresem iplocation.net).

Wzięliśmy pod lupę 50 losowo wybranych sklepów internetowych, które znalazły się w rankingu Miliona Najlepszych Stron Internetowych przeprowadzonym przez firmę Alexa. Testowi poddane zostały takie elementy, jak podstrony (m.in. strona główna, kategorie i strony produktowe), wersja strony oraz lokalizacja domeny IP. Efekty pomiarów prędkości zaprezentowane zostały poniżej.

Rezultaty testów prędkości

Zgodnie z rekomandacją Google, czas ładowania strony sklepu internetowego powinien wynosić 2 sekundy lub mniej, ale w praktyce proces ten trwa ok. 5.9 sekund. Wartość ta jest co prawda bardzo ogólna, jednak może posłużyć nam jako benchmark na bazie którego określany będzie minimalny poziom akceptacji.

Niestety, w tym momencie powinniśmy wziąć pod uwagę to, że różnego rodzaju podstrony ładują się w różnym czasie: strony główne robią to najdłużej, strony produktowe – najkrócej. Dowodem na to są poniższe uśrednienia:

–          strona główna – 7.1 sek.,

–          strona kategorii – 5.5 sek.,

–          strona produktowa – 4.8 sek.

Dotyczą one wszystkich platform i lokalizacji.

Tabela 1. Średni czas ładowania stron (w sekundach) według platform 

RODZAJ STRONY

Magento

Shopify

PrestaShop

WooCommerce

strona główna

7

6

6.7

8.7

strona kategorii

6

2.7

6

7.2

strona produktu

4.4

3.5

5.1

6

 

Tabela 2. Średni czas ładowania stron (w sekundach) według lokalizacji

RODZAJ STRONY

WERSJA DESKTOPOWA

WERSJA MOBILNA

San Jose, California, USA

Sztokholm, Szwecja

Melbourne, Australia

Londyn, Wielka Brytania

strona główna

4.9

7.1

9.3

7.8

strona kategorii

4.1

4.5

7.9

5.2

strona produktu

3.8

3.5

7

6.1

Strony mobilne są nieco cięższe, w związku z czym czas ich ładowania wydłużył się niemal na wszystkich platformach (z wyjątkiem Magento i PrestaShop).

 

Tabela 3. Średni czas ładowania platform (w sekundach) według urządzeń 

PLATFORMA

ROZMIAR STRONY W MB

CZAS ŁADOWANIA W SEK.

Desktop

Mobilna

Desktop

Mobilna

Magento

2

2.3

5.8

5.4

Shopify

3.4

3.4

4.1

5.8

PrestaShop

1.6

1.7

5.9

5.2

WooCommerce

2.6

2.9

7.3

9

Zgodnie z wynikami poprzednich badań, wspomniane powyżej platformy różnią się pod względem miejsca dystrybucji (np. PrestaShop jest najpopularniejszym rozwiązaniem w Europie, podczas gdy Shopify posiada rzesze zwolenników w Ameryce Północnej). Determinuje to wybór dostawcy usług i sprawia, że większą popularność zyskują rozwiązania oferowane w bezpośredniej bliskości właściciela sklepu internetowego.

Właśnie z tego powodu Magento i Shopify pobierane są częściej na terenie USA, a PrestaShop jest najchętniej używanym oprogramowaniem w Europie. Oczywiście, nie wiemy na jakim poziomie utrzymuje się sprzedaż zagraniczna testowanych sklepów, ale powyższe informacje mogą sugerować potencjał, jaki niesie ze sobą międzynarodowy e-handel.

 

Tabela 4. Średni czas ładowania platform (w sekundach) na podstawie lokalizacji

PLATFORMA

LOKALIZACJA

San Jose, California, USA

Sztokholm, Szwecja

Melbourne, Australia

Magento

4.2

6

7.3

Shopify

2.3

4.9

5

PrestaShop

5.3

3.3

9.2

WooCommerce

5.3

5.9

10.7

Zgodnie z powyższą tabelą, Australia może stanowić wkrótce wielkie wyzwanie dla zagranicznych sklepów. Jest to nierozerwalnie związane z rosnącą ilością lokalnych przedsiębiorców, którzy powoli zapełniają rynek w kraju. Zupełnie odmienny trend obserwujemy w USA, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej domen IP, które wzięto pod uwagę podczas badań.

 

Tabela 5. Lokalizacja platform hostingowych dla stron e-Commerce

KRAJ

Magento

Shopify

PrestaShop

WooCommerce

USA

33%

25%

 

52%

Holandia

20%

 

 

 

Singapur

13%

 

 

7%

Niemcy

13%

 

29%

 

Francja

7%

 

14%

 

Estonia

7%

 

 

 

Wielka Brytania

7%

 

14%

7%

Kanada

 

75%

 

 

Polska

 

 

14%

 

Hiszpania

 

 

29%

7%

Rumunia

 

 

 

13%

Portugalia

 

 

 

7%

Cypr

 

 

 

7%

W większości przypadków bliskość serwera domeny wpływała na prędkość ładowania e-sklepu. Średni lokalny czas ładowania dla Magento była 2.3 razy lepsza, niż międzynarodowa. Dla Shopify wynosił on 2.6, dla PrestaShop – 1.7, a dla WooCommerce – 1.5. W ten sposób doświadczenia zakupowe użytkowników lokalnego Magento i Shopify z pewnością znajdą się na wyższym poziomie, podczas gdy osoby korzystające z WooCommerce nie zauważą różnicy w lokalizacji serwera.

To prowadzi nas do kolejnych zaskakujących wniosków: Shopify jest najszybszą spośród wszystkich testowanych platform e-Commerce. Wyprzedza ona Magento i PrestaShop o 0.7 sekundy, pozostawiając przy okazji WooCommerce na szarym końcu. 

Diagram 1. Średni czas ładowania badanych platform e-Commerce (niebieskie kolumny oznaczają ilość sek. per strona, pomarańczowe – ilość sek. per 1 Mb)

Jak widać, Magento zajęło drugą pozycję, wyprzedzając nawet w niektórych kwestiach Shopify (np. w przypadku stron mobilnych).

Wnioski

Badanie pokazuje, że Magento jest dobrym rozwiązaniem, które mogłoby jednak działać lepiej w przypadku sprzedaży międzynarodowej. W związku z tym właściciele sklepów, którzy planują ekspansję swoich produktów powinni rozważyć skorzystanie z platform popularnych w miejscach, w których chcieliby rozwijać swój biznes.

Źródło: „Ecommerce Platforms Comparative Speed Testing“, [oryginał dostępny na: www.blog.aheadworks.com/2016/05/ecommerce-platforms-comparative-speed-testing/]

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: