Trendy e-commerce w 2023 roku

24.01.2023 Angelika Siczek
kobieta z zakupami

E-commerce wciąż prężnie się rozwija, i to pomimo trudnej sytuacji na świecie. Przewiduje się, że globalny rynek e-handlu przekroczy w tym roku 6,3 mld USD. Każdego roku pojawiają się nowe trendy i technologie, które wpływają na to, jak kupujemy online. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Mamy listę 10 trendów, które będą miały wpływ na rozwój i marketing Twojej firmy w tym roku. Przyjrzymy się im bliżej.

Personalizacja

Prawdą jest, że to żadna nowość, ale znaczenie personalizacji nieustannie rośnie. Ludzie oczekują spersonalizowanych doświadczeń zakupowych i dotyczy to:

 • rekomendacji produktowych,
 • komunikacji z obsługą klienta,
 • ofert specjalnych,
 • wiedzy konsultantów na temat przeszłych interakcji.

Jak wskazuje niedawne badanie firmy Elastic, ponad 80% kupujących online twierdzi, że personalizacja wpływa na ich decyzje zakupowe:

chart elastic

Źródło: https://venturebeat.com/data-infrastructure/report-84-of-online-shoppers-say-personalization-influences-their-purchases/

AI i chatboty

Sztuczna inteligencja pomaga właścicielom sklepów internetowych usprawniać wiele powtarzalnych czynności i poprawiać skuteczność prowadzonych działań. Dobrym przykładem są chatboty. Dzięki nim sklepy internetowe mogą zautomatyzować nawet 70% rozmów z klientami! Chatboty mogą odpowiadać na często zadawane pytania, polecać produkty i usługi, a nawet ułatwiać śledzenie statusu zamówienia. Ponadto umożliwiają kontakt ze sklepem 24/7.

AR i VR

Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) to nowe technologie, które ułatwiają zapoznawanie się z produktami, których nie można zobaczyć na żywo. Dzięki tym dwóm technologiom klienci mogą (za pomocą swoich telefonów lub gogli VR) zobaczyć produkty oferowane przez sklepy internetowe w zupełnie nowy sposób. Tutaj IKEA jest dobrym przykładem. Ich aplikacja mobilna pomaga klientom znaleźć odpowiednie meble, a nawet sprawdzić, czy będą pasować do danego wnętrza bez konieczności wizyty w sklepie stacjonarnym.

Płatności mobilne

Ten sposób płatności już od jakiegoś czasu zyskuje na popularności, przede wszystkim dlatego, że to szybki i wygodny sposób płacenia za towary w sieci. W Polsce mamy przede wszystkim BLIK-a, który jest ceniony za szybkość i bezpieczeństwo transakcji. W maju ubiegłego roku przedstawiciele firmy potwierdzili, że platforma ta została członkiem systemu SWIFT, w ten sposób umożliwiając ekspansję zagraniczną. Z pewnością w tym roku będzie się dużo działo w kwestii płatności mobilnych.

Social media marketing

Tutaj chodzi przede wszystkim o Instagrama – ta platforma ma ogromny potencjał marketingowy. Według Hootsuite 50% użytkowników korzysta z tej platformy do odkrywania nowych marek i produktów. A 2 na 3 osoby twierdzą, że Instagram pomaga w nawiązywaniu lepszych interakcji z markami. Bez wątpienia social media marketing powinien się znaleźć w Twojej strategii marketingowej na 2023 rok.

Większa rola blockchain

Blockchain to bezpieczna i wszechstronna technologia, która zyskała zwolenników i użytkowników w niemal każdym sektorze rynkowym. E-handel nie jest tutaj wyjątkiem. W tej branży blockchain można wykorzystać do:

 • poprawienia bezpieczeństwa danych klientów,
 • usprawnienia wysyłki towarów (np. poprzez umożliwienie śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym),
 • usprawnienia dostępu do paragonów i gwarancji,
 • eliminacji lub ograniczenia roli pośredników (np. bramek płatniczych). 

Szybkie i niestandardowe dostawy

Każdy sklep powinien dbać, aby wysyłane produkty jak najszybciej trafiły do klientów. Ekspresowa dostawa (poniżej 48, a nawet 24h) będzie jednym z głównych trendów w e-commerce w tym roku. Warto podkreślić, że klienci mogą być również zainteresowani niestandardowymi opcjami dostawy. Dobrym przykładem jest brytyjski startup HelloDone. To platforma conversational AI, która m.in. pozwala użytkownikom zgłosić chęć niestandardowej dostawy. Dla przykładu klient może wpisać w systemie, aby „kurier zostawił paczkę w ogrodzie w szarym koszu”.

Geolokalizacja

Geolokalizacja będzie odgrywać dużą rolę w modelu omnichannel. Dzięki danym geolokalizacyjnym możesz „śledzić”, gdzie znajdują się Twoi klienci. Przydaje się to na przykład do wysyłania zaproszeń dla danych klientów do odwiedzenia pobliskiego sklepu na podstawie ich lokalizacji. W podobny sposób możesz też dopasować stronę internetową do danego klienta na podstawie jego lokalizacji. Na przykład klient w Niemczech może zobaczyć inne produkty i ich dostępność, a klient w Hiszpanii inne.

Etyczny i zrównoważony handel

Obecnie coraz więcej klientów chce kupować produkty w sposób etyczny. Jako konsumenci chcemy dbać o środowisko i etyczny sposób wytwarzania produktów. Jeśli chcesz rozwijać swój e-biznes, warto pokazać, że podchodzisz do handlu etycznie i troszczysz się o naszą planetę.

Warto tutaj przytoczyć niedawny raport Deloitte: Pokolenie Z nie kształtuje już opinii o firmie wyłącznie na podstawie jakości jej produktów lub usług, ale także na podstawie jej etyki i działań prospołecznych.”¹ A jak donosi inne badanie cytowane przez Forbesa, „prawie 90% konsumentów z pokolenia X stwierdziło, że byliby skłonni wydać dodatkowe 10% lub więcej na produkty zrównoważone, w porównaniu do zaledwie nieco ponad 34% dwa lata temu.”² Dzisiaj ta zmiana jest wyraźnie widoczna.

Voice commerce

Ponownie chodzi przede wszystkim o wygodę. Ta technologia wykorzystuje AI i NLP do interpretacji poleceń klienta. Jeśli klient np. powie: „Chcę kupić nowego laptopa”, asystent głosowy natychmiast przekieruje go na stronę konkretnego produktu. W bardziej zaawansowanej wersji asystent będzie mógł złożyć zamówienie w imieniu klienta.

¹https://www2.deloitte.com/us/en/pages/consumer-business/articles/understanding-generation-z-in-the-workplace.html

²https://www.forbes.com/sites/gregpetro/2022/03/11/consumers-demand-sustainable-products-and-shopping-formats/?sh=2de211c76a06

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: