Twój pierwszy krok do m-Commerce

19.08.2016 Angelika Siczek

Każdy wie, że smartfony stały się głównym narzędziem wykorzystywanym w celu nawiązywania połączeń z internetem. Ta lawina ruszyła w dniu, kiedy Apple wprowadziło na rynek pierwszego iPhone’a i powoduje coraz większe zamieszanie na rynku e-commerce, więc jeśli nie chcesz, aby Twój biznes pozostał w tyle, przygotuj się na odważny krok i daj się ponieść.

Globalny wzrost popularności urządzeń mobilnych przyczynił się do rozwoju nowej gałęzi handlu internetowego, jaką jest m-commerce. To nie tylko jedyne przybierające na sile medium marketingowe, ale również jedno z najbardziej dochodowych: jeśli wierzyć raportom, w ciągu najbliższych 4 lat ilość transakcji dokonywanych za pomocą urządzeń mobilnych wzrośnie aż 42-krotnie.

Co właściwie rozpoczęło wielki boom na urządzenia mobilne? Marketing? Wygoda użytkowania? Na pewno jednym z najważniejszych czynników jest coraz większa dostępność smartfonów (w 2012 roku wyprodukowano ich niemal tyle, ile w tym samym czasie narodziło się dzieci) i coraz więcej opcji, jakie umożliwiają: przede wszystkim szybkie i łatwe korzystanie z internetu. To z kolei wpłynęło na zwiększenie zainteresowania rozwiązaniami z zakresu Responsive Web Design i dlatego właśnie Twoim priorytetem powinno być przystosowanie swojej strony internetowej do bezawaryjnego działania w środowisku mobilnym.

Od czego zacząć? Trudno powiedzieć, ponieważ nie ma jednej złotej zasady dotyczącej budowania strategii mobilnej dla e-commerce. Wszystko zależy od Twojej grupy docelowej, rodzaju i celów działalności Twojej strony internetowej i wielu innych, równie zróżnicowanych i zmiennych czynników. Niemniej jednak, warto zacząć od jednego (lub więcej) z trzech podstawowych rodzajów witryny. Są to:

– aplikacja natywna,

– strona mobilna,

– strona responsywna.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat, dzięki czemu będziesz w stanie obrać w przyszłości ogólny kierunek swojej strategii.

Aplikacja natywna

Aplikacja natywna to aplikacja napisana z myślą o konkretnej stronie internetowej. Dzięki temu uwzględnia ona możliwości danej platformy, wpisując się w jej schemat użytkowania. Tego rodzaju aplikacje zwykle pobierane są za pośrednictwem sklepów, jak Google Play lub App Store i określane są jako najlepszy wybór dla przedsiębiorców, którzy cenią łatwy i szybki dostęp np. do ustawień urządzenia.

Niestety, minusem aplikacji natywnych jest brak możliwości przygotowania jednej wersji przystosowanej do działania na różnych platformach. Android, iOS, Blackberry, Windows Phone, tablety… Dla każdej z nich musisz stworzyć oddzielną aplikację, a później zrobić wszystko, aby użytkownicy zechcieli je pobrać (jeśli jesteś posiadaczem sklepu internetowego oznacza to, że powyższe rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się w Twoim biznesie).

Strona mobilna

Strona mobilna charakteryzuje się tym, że jej kod i zawartość zawsze różnią się w wersji mobilnej od tej desktopowej. Wiedząc o tym, możesz zaoferować swoim klientom kompletnie odmienne doświadczenia, które zależeć będą jedynie od urządzenia, za pomocą którego uruchomią Twoją stronę. W tym przypadku minusem jest jednak to, że wersja mobilna zawiera się tylko w jednej rozdzielczości, więc będzie ona zdecydowanie bardziej uboga w informacje w porównaniu do tej desktopowej.

Strona responsywna

Strona responsywna dostosowuje się automatycznie do urządzenia i jego rozdzielczości, dostarczając użytkownikom taki sam content, bez względu na nośnik za pomocą którego jest aktualnie wyświetlana. Z łatwością adaptuje swoje elementy do wymagań sprzętowych, co pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości bez względu na to, czy aktualnie przeglądana jest na smartfonie, tablecie, telewizorze, komputerze stacjonarnym czy laptopie. RWD to rozwiązanie przyszłości stworzone również z myślą o urządzeniach, które nie są jeszcze nawet dostępne na rynku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie istnieje jeden uniwersalny sposób na stworzenie efektywnej strategii mobilnej. Twojego klienta nie obchodzi to, czy korzysta ze strony responsywnej, mobilnej czy innej: zależy mu jedynie na tym, aby otrzymać to, co przywiodło go na Twoją witrynę i Twoim zadaniem jest dostarczenie mu tego w najlepszej jakości bez względu na nośnik, z którego aktualnie korzysta. Dlatego właśnie nie wolno Ci bagatelizować strategii mobilnej dla Twojego e-biznesu, a Twoją pierwszą decyzją po przeczytaniu tego artykułu powinno być nawiązanie kontaktu z agencją specjalizującą się w rozwiązaniach e-commerce.

źródło: inchoo.net/ecommerce/mobile-e-commerce-strategy/

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: