UX a UI – podobieństwa i różnice

09.06.2020 Angelika Siczek
dwoje ludzi projektujący interfejs aplikacji

O skrótach UX i UI zapewne słyszysz już od dłuższego czasu. Widoczne są w różnych publikacjach i poruszane w licznych webinarach. Wiesz więc, że odnoszą się do tej samej dziedziny, którą jest tworzenie produktów cyfrowych. Jednak co dokładnie oznaczają i jakie są pomiędzy nimi różnice? Mimo że zakres User Experiencie i User Interface pokrywa się w wielu płaszczyznach, istnieje pomiędzy nimi spora rozbieżność w kilku ważnych kwestiach. Jeśli poszukujesz UX lub UI Designera, sam chcesz dokształcić się w wybranym kierunku lub po prostu lepiej orientować się w technologii web designu, sprawdź, co oznaczają tajemnicze pojęcia, jakie zjawiska opisują i do czego wykorzystywane są obie dziedziny.

UX a UI - podobieństwa i różnice

Co to jest User Experience i czym zajmuje się UX Designer?

User Experience to po polsku doświadczenie użytkownika. Są to więc wszystkie wrażenia, których doznaje użytkownik korzystający z danego produktu cyfrowego. UX to także dziedzina wiedzy, która zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika w kontakcie z technologią. Nie odnosi się do kwestii technicznych związanych z funkcjonowaniem urządzenia, ale bardziej do psychologicznych aspektów doświadczeń z nim związanych.

Osoba odpowiedzialna za UX produktu, czyli UX Designer, zajmuje się kreowaniem doświadczeń użytkowników. Dba przede wszystkim o to, aby cyfrowy produkt był jak najlepiej odbierany przez osoby z niego korzystające. Musi więc zadbać o to, aby odbiorca w prosty, szybki oraz intuicyjny sposób za pomocą urządzenia dotarł do interesującej go informacji i aby czuł się przy tym usatysfakcjonowany.

W projektowaniu User Experience ważna jest przemyślana architektura informacji i struktura całego serwisu. Ogromny wpływ ma także przejrzysty układ elementów, wysokiej jakości wartościowy content, szybkość ładowania, nowoczesność strony, intuicyjna nawigacja, odpowiednia szata graficzna i inne istotne elementy. Tworząc takie rozwiązania, specjalista UX bazuje na przeprowadzonych wcześniej analizach i badaniach użytkowników, szczegółowo odpowiadając na ich potrzeby.

UX Designer jest odpowiedzialny za produkt przez większą część realizacji etapów jego powstawania. Od wczesnej fazy ustalania strategii, przez analizy (konkurencji i potrzeb potencjalnych użytkowników), po współpracę z innymi osobami odpowiedzialnymi za finalny kształt produktu, w tym także z UI Designerem. Co więcej, UX Designer czuwa także nad deweloperami podczas wdrażania produktu, a jeśli pełni także funkcję Product Managera, kontroluje cele biznesowe i reaguje na możliwości rozwoju gotowego już produktu.

Czym jest User Interface i co robi UI Designer?

Pojęcie User Interface oznacza po polsku interfejs użytkownika. To przestrzeń produktu cyfrowego, w której dochodzi do konfrontacji człowieka z maszyną. Jest więc częścią oprogramowania odpowiedzialną za interakcję z użytkownikiem. W końcu jako ludzie nie jesteśmy zdolni do bezpośredniej komunikacji z maszynami i musimy to robić na odpowiednich zasadach, używając do tego właściwych narzędzi, np. klawiatury, myszki, przeglądarki internetowej itp.

User Interface Designer jest osobą, która zajmuje się projektowaniem interfejsu użytkownika. Tworzy cały język komunikacji pomiędzy użytkownikiem a programem. Jest odpowiedzialny za wizualny aspekt strony. Odpowiada za przygotowanie takich elementów jak widoczna przez odbiorców struktura strony, szata graficzna, menu, przyciski, fonty, rozkład treści, formularze, galerie zdjęć i inne elementy strony. Ważnym elementem projektowania UI jest także optymalizacja narzędzi, wykorzystywanych przez użytkownika podczas odwiedzania strony, np. panelu sterowania, nawigacji itp.

Jego praca często jest związana z wcześniej przygotowanym projektem UX Designera. Specjalista UI przekłada naszkicowany prototyp w finalną formę graficzną, która posiada już charakterystyczny dla danej marki styl. Ważna jest więc w tym miejscu doskonała znajomość projektowania – od typografii, przez kompozycję layoutów, po odpowiedni dobór kolorów. A także to, aby interfejs wzmacniał założenia UX produktu. Najważniejszym zadaniem specjalisty UX jest przygotowanie estetycznego i funkcjonalnego produktu. To od jego pracy zależy, czy projekt będzie atrakcyjny oraz, czy spełni oczekiwania użytkowników.

Jakie są różnice pomiędzy UX a UI?

Najprościej można powiedzieć, że te dwie dziedziny projektowania zajmują się tym samym, ale w innym zakresie. W dobry sposób obrazuje to zestawienie konkretnych czynności wykonywanych podczas tworzenia produktu cyfrowego. Nie jest to oczywiście kompletny wykaz różnic pomiędzy UX a UI, ponieważ nie sposób wymienić wszystkich niuansów. Zestawienie zawiera jednak te najważniejsze i najbardziej uchwytne.

UX Designer

UI Designer

Umiejętności: analiza i umiejętność wyciągania wniosków, empatia w badaniu potrzeb użytkowników, zdolności interpersonalne, interdyscyplinarne podejście do zadań.

Umiejętności: kreatywność, poczucie estetyki, znajomość najnowszych trendów web designu, obsługa narzędzi IT, zdolności graficzne.

Testowanie produktów.

Tworzenie produktów.

Praca z użytkownikiem.

Praca z programem.

Programy: proste programy graficzne, diagramy, narzędzia analityczne i testowe, program Axure.

Programy: Adobe Photoshop, umożliwiające napisanie kodu w kilku językach, frameworki.

Korzysta z wielu źródeł wiedzy, prowadzi konsultacje, działa na różnych polach biznesowych – m.in. w marketingu, analityce internetowej.

Jego praca opiera się na stworzonych przez siebie makietach, personach itp. Planuje oraz wykorzystuje własne zasoby.

Co łączy User Experience i User Interface?

User Experience i User Interface różnią się pomiędzy sobą nie tylko jako pojęcia, ale przede wszystkim są to zupełnie oddzielne stanowiska. Prawdopodobnie ze względu na to oba terminy są tak często ze sobą mylone, szczególnie przez osoby spoza branży. Jednak współpraca pomiędzy specjalistami UX a UI powinna być stała. User Interface powstaje na podstawie projektu opracowanego przez User Experience Designera, bez którego pracy ten pierwszy nie będzie mógł przetestować reakcji klientów na przygotowane rozwiązanie. Jeśli projekt wymaga zmiany, ponownie trafia w ręce specjalisty UI i w ten sposób koło współpracy się zamyka. Co więcej, w trakcie trwania projektu często zdarza się, że po wykonaniu pewnych kroków, zmienia się pierwotny plan założeń i całość wymaga ponownych konsultacji. Wtedy też potrzebny jest wkład obu specjalistów. Nie jest to jednak pojawiający się na drodze problemem, a okazja do jak najlepszego dopasowania produktu do potrzeb jego odbiorców. Nie należy się więc tego obawiać, a jedynie pozostawać w kontakcie i konsultować swoją pracę pomiędzy członkami zespołu, który współtworzą między innymi specjaliści UX i UI.

Współpraca UX i UI podczas trwania projektu

UI designer może być nazwany projektantem graficznym, ponieważ jego zadaniem jest stworzenie odpowiedniego „opakowania” dla założeń UX. UI ma charakter cyfrowy, który jest widoczny na stronie. Z kolei UX posiada wymiar emocjonalny – to, co czujemy i doświadczamy. Trendy UI stale się zmieniają, ponieważ design wszystkiego, co nas otacza, niezwykle szybko ewoluuje. Często więc gotowe projekty wymagają odświeżenia i wprowadzenia innowacji. Jednak nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi naniesionych zmian. Dobrym przykładem są aktualizacje na smartfonach, które nieznacznie zmieniają przy tym wygląd aplikacji. Zdarza się jednak też tak, że interfejs jest przebudowywany całkowicie, co bezpośrednio wpływa na doświadczenie podczas użytkowania i jest mocno zauważalne. Pojawiają się przy tym rozmaite emocje, czasem też niezadowolenie. Jeśli jednak wprowadzona zmiana została przeprowadzona zgodnie z zadbaniem o UX, wkrótce będzie się cieszyć pozytywnym odbiorem użytkowników.

Podczas współpracy istotne jest także to, że niektóre zadania projektowe mogą być także wykonywane wspólnie przez obu specjalistów, ponieważ często UI Designer samodzielnie analizuje swoje rozwiązania, a z kolei UX Designer może także wprowadzić potrzebne na stronie zmiany. Wszystko zależy od specyficznych kompetencji każdego z projektantów. Z tego względu dobrze spojrzeć na User Experience i User Interface jako na dwie różne, ale nierozłączne sfery projektowania produktów cyfrowych. Dzięki efektywnej współpracy opartej przede wszystkim na wymianie informacji pomiędzy specjalistami możemy cieszyć się w pełni satysfakcjonującym i przynoszącym radość rozwiązaniom.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: