W jaki sposób oprogramowanie EPOS umożliwia efektywniejsze śledzenie sprzedaży i zapasów w e-Commerce?

26.12.2019 Angelika Siczek
makieta wózka zakupowego na tle laptopa i telefonu

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, wiesz, że sprostanie wymaganiom klientów jest coraz trudniejsze. Niekiedy wymaga przebudowy całej strony lub zmiany sposobu prowadzanie działalności. Jednak wszystkie zabiegi, zazwyczaj przynoszą oczekiwane efekty, dzięki czemu i klient i handlowiec są zadowoleni. Jak pójść z duchem czasu, zaspokoić oczekiwania klientów i efektywnie zarządzać swoją działalnością?

EPOS eCommerce

System POS i system EPOS

Rozwiązaniem wielu problemów handlowców jest system POS (point of sales). To sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem do obsługi działu sprzedaży. Szczególnie polecany jest do pomocy w sklepach detalicznych, w gastronomii lub w branży hotelarskiej. Posiada on jednak swoją bardziej wydajną wersję.

Jego odpowiednikiem w świecie online jest system EPOS. Dzięki niemu jesteś w stanie sprawnie koordynować działania marketingowe, prowadzić promocje, utrzymywać lojalność klientów, śledzić sprzedaż i zarządzać zapasami w coraz większej liczbie kanałów sprzedaży. Nie ważne więc, czy posiadasz już sklep stacjonarny, czy zastanawiasz się nad zwiększeniem sprzedaży w internecie, system EPOS pomoże Ci w efektywny sposób zarządzać całą działalnością tak, aby przynosiła oczekiwane zyski. Szczególnie poleca się go sprzedawcom e-commerce, ponieważ posiada możliwość integracji z obecną już stroną firmy.

Ja wygląda oprogramowanie EPOS?

Bez odpowiedniego rodzaju oprogramowania nie można mówić o skutecznym działaniu systemu EPOS. Jak jednak dobrać właściwe oprogramowanie do swojej firmy? Wszystko zależy przede wszystkim od ilości asortymentu, który oferujesz swoim klientom. Musisz wciąż brać pod uwagę liczbę składanych zamówień do przetworzenia, sposób, w jaki chcesz śledzić swoje zapasy oraz to, jak zarządzać danymi odbiorców.

Pamiętaj, że Twoje potrzeby mogą różnić się od oczekiwań innych przedsiębiorstw. Ważne jest więc, aby postawić na oprogramowanie EPOS dopasowane do Twojej działalności i tego, w jaki sposób chcesz ją prowadzić.

Jakie podstawowe cechy obejmuje system EPOS?

Wśród standardowych cech systemu EPOS znajdziesz:

 • Podane dokładne ceny produktów.

 • Możliwość śledzenia i kontrolowania zapasów.

 • Możliwość przetwarzania zamówień.

 • Możliwość integracji z witryną e-commerce.

 • Możliwość robienia promocji i udzielania rabatów.

 • Możliwość śledzenia lojalności klientów i powtarzających się transakcji.

Na czym polega różnica pomiędzy EPOS a systemami POS?

System EPOS ma dużą przewagę nad systemami POS. Jego zalety są szczególnie przydatne dla firm zajmujących się handlem detalicznym. Czym więc EPOS odróżnia się od tradycyjnych systemów POS?

 Przede wszystkim oferuje szereg funkcjonalności. Wśród nich można wyróżnić:

 • Automatyczne śledzenie zapasów – system EPOS dostosowuje numery zapasów za każdym razem, gdy klient dokonuje u Ciebie zakupu, dostajesz zapasy produktów lub gdy wystawiasz dokument zwrotu.

 • Mobilność – nie musisz korzystać już z jednego urządzenia stacjonarnego. Dzięki EPOS Ty lub Twoi pracownicy możecie uzyskać dostęp do systemu z dowolnego urządzenia mobilnego. Daje Ci to elastyczność przetwarzania zamówień bez względu na miejsce, w którym obecnie przebywasz.

 • Szybkie śledzenie sprzedaży – z systemem EPOS możesz śledzić każde złożone w Twoim sklepie zamówienie. Dzięki temu jesteś na bieżąco i masz możliwość przygotowania się na zwiększone zapotrzebowanie na dany produkt.

 • Zarządzanie lojalnością klientów – dzięki dokładnym danym na temat transakcji, możesz rozwijać swoje relacje z klientami. Wybierz opcję wdrażania programów premiowych lub benefitów za powtarzające się zakupy. Możesz stworzyć też indywidualne programy lojalnościowe dla swoich odbiorców.

Jak działa system EPOS?

Podobnie jak POS, system EPOS składa się ze sprzętu komputerowego i oprogramowania skonfigurowanego odpowiednio do przetwarzania dużej ilości danych i transakcji. W przypadku firm stacjonarnych, posiadających własne zapasy, sprzęt ten może składać się z urządzeń peryferyjnych. Wśród nich znajdują się np. skanery kodów kreskowych, drukarki do paragonów, szuflady kasowe itp.

System EPOS może też obsługiwać wprowadzanie danych z różnych urządzeń. W ten sposób umożliwia Ci szczegółowe przetwarzanie produktu, śledzenie zamówień z jednego systemu lub z jednego pulpitu nawigacyjnego.

Jedną z najważniejszych cech systemu EPOS jest jednak możliwość integracji z istniejącą już witryną e-commece. Zdarza się, że coraz więcej sklepów online otwiera również swoje sklepy stacjonarne, by bezpośrednio obsługiwać klientów. Ważne jest więc, aby zintegrować działania ze wszystkich kanałów i bez problemu móc śledzić wszystkie operacje biznesowe w jednym miejscu.

Podsumowując – jakie korzyści EPOS oferuje Twojej firmie?

 • Zapewnia spójne ceny we wszystkich kanałach Twojej sprzedaży (online i offline).

 • Przyspiesza proces przetwarzania zamówień.

 • W jednym scentralizowanym pulpicie nawigacyjnym zarządza wszystkimi kanałami sprzedaży.

 • Śledzi efektywność Twojej firmy i generuje precyzyjne raporty.

 • Na bieżąco aktualizuje numery zapasów, aby Twoje produkty były zawsze dostępne.

 • Zmniejsza ryzyko pojawiania się błędów, które zdarzają się podczas ręcznego wprowadzania danych do systemu.

 • Sporządza dokładne prognozy zapotrzebowania na asortyment i tym samym przygotowuje się na okresy zwiększonej sprzedaży.

Co z kolei dzięki EPOS zyskują Twoi klienci?

 • Szybsze dokonanie transakcji i przetworzenie zamówienia.

 • Możliwość otrzymania zniżki, niestandardowej oferty lub wzięcia udziału w promocji.

 • Dotarcie do szczegółowych informacji o produkcie w różnych kanałach sprzedaży.

 • Dokładną wycenę produktu.

 • Zwrot towarów w odpowiednim czasie.

 • Wyższą jakość zakupów online.

 • Możliwość dokonywania płatności różnymi metodami.

 • Różne sposoby otrzymania przesyłki.

 • Zauważenie i docenienie ich lojalności.

Jakie są wady korzystania z systemu EPOS?

 Z racji, że oprogramowanie EPOS posiada tyle zalet zarówno dla właścicieli, jak i dla klientów trudno jest nie powiedzieć, że przeważają one nad wadami. Szczególnie że tak naprawdę system posiada jedną wadę, którą jest jego wysoki koszt. Z powodu wszystkich integracji i dostosowań może okazać się, że EPOS jest droższy we wdrożeniu od tradycyjnych systemów POS.

Jednak całkowity koszt Twojego nowego systemu EPOS będzie zależny od tego, jakich opcji potrzebujesz do prowadzenia swojej działalności i czego potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania sklepu.

Poznaj 5 wskazówek korzystania z EPOS do śledzenia sprzedaży i przeprowadzania inwentaryzacji

 1. Wybierz odpowiednie oprogramowanie EPOS dla swojej działalności.

Pamiętaj, że nie istnieje jedno uniwersalne oprogramowanie EPOS dla branży e-commerce. Decydując się na nie, musisz znaleźć takie, które będzie zgodne z Twoimi celami biznesowymi i na tej podstawie dopasować resztę istotnych elementów. Jak to zrobić? Najlepiej przeprowadzić odpowiedni research.

Pomogą Ci w tym poniższe pytania:

 1. Ile zamówień spodziewasz się przetworzyć w określonym przedziale czasowym?

 2. Jak klienci składają zamówienia w Twoim sklepie? Jak wygląda proces?

 3. Czy chcesz prowadzić promocje i oferować zniżki w różnych kanałach sprzedaży?

 4. Jak chcesz mierzyć efekty swojej kampanii reklamowej?

 5. Jakie dane są dla Ciebie najważniejsze – sprzedaż, konwersja, zadowolenie klientów, czy inne?

 6. Czy chcesz mieć dostęp do swojego systemu EPOS z różnych urządzeń w różnych lokalizacjach?

 7. Jaki masz budżet na oprogramowanie EPOS, sprzęt i wprowadzanie modyfikacji?

 1. Zaplanuj przyszłość i weź pod uwagę skalowalność biznesu.

Jaki jest główny powód przejścia z systemu POS na EPOS? To przede wszystkim przygotowanie się na rozwój firmy. W miarę jej rozrastania się zdobywania większej ilości klientów, zwiększania się sprzedaży i zapasów asortymentu, do efektywnego zarządzania będzie Ci potrzebny lepszy system zarządzający. Dzięki EPOS zautomatyzujesz większość procesów, dzięki czemu staną się one szybsze i dokładniejsze.

System EPOS automatycznie pobiera dane, dopasowuje produkty, śledzi postępy i informuje o ewentualnych błędach. Dzięki dostępowi z różnych miejsc przez różne osoby gwarantuje Ci też elastyczność w prowadzeniu biznesu.

 1. Kontrola nad działalnością z dowolnego miejsca i urządzenia.

Oprócz wspomnianej już elastyczności dostęp do systemu z każdego miejsca i urządzenia oferuje Ci też scentralizowane zarządzanie działalnością. W każdej chwili możesz zobaczyć, jak wygląda sprzedaż, liczba zapasów i inne interesujące Cię parametry. Jesteś więc dobrze przygotowany i w szybki sposób możesz zapobiec problemom, gdyby te widniały na horyzoncie.

 1. Zadbaj o swoich użytkowników, zwiększając komfort korzystania z serwisu.

Czego chcą współcześni klienci? By wszystko było na już! Informacje, których poszukują, zamówienie, które składają i radość z zakupionego produktu. Dzięki systemowi POS dajesz im właśnie to, na czym im zależy – bardziej pozytywne wrażenia w styczności z Twoją działalnością. Jak dokładnie to zrobić?

 • Bądź na bieżąco ze stanem magazynowym, by nie dopuścić do braku produktów.

 • Dopasuj ilość zapasów do ilości składanych zamówień, by zapewnić szybsze przetwarzanie transakcji.

 • Zadbaj o dokładne ceny, by były jasno widoczne dla użytkowników.

 • Śledź powtarzające się transakcje, by wiedzieć, kto jest Twoim stałym klientem i docieraj do nich z odpowiednimi artykułami.

 • Twórz indywidualne promocje i rabaty dla swoich klientów.

 • Szybko rozpatruj zwroty, aby klient był zadowolony ze sprawnej obsługi.

Pamiętaj, że automatyzując wiele czynności, oszczędzasz czas za zarządzaniu poszczególnymi zadaniami. Dzięki temu masz możliwość większej koncentracji na zadowoleniu swoich klientów!

Lepsze doświadczenia użytkownika (UX) zwiększają szansę na otrzymanie pozytywnych opinii i polecenie Twojego sklepu innym osobom. Wszystko to, co zainwestujesz w klientów, może więc zwrócić Ci się z nawiązką. A w rozwoju potowarzyszy Ci Twój system EPOS.

 1. Prognozuj potrzebne Ci zapasy.

Nic tak nie denerwuje klientów, jak obecne na stronie niedostępne już towary. Dlatego przede wszystkim, korzystając z systemu EPOS, dokładnie prognozuj swoje zapasy. Badaj trendy, identyfikuj sezonowość swojej branży i planuj sprzedaż. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że gdy nadejdzie szczytowy sezon sprzedażowy, będziesz przygotowany. Co więcej, takie podejście zagwarantuje Ci, że nie stracisz pieniędzy, inwestując w niepotrzebny asortyment. Będziesz mógł również skoncentrować się na kampaniach promocyjnych i innych działaniach marketingowych.

Wiesz już, na czym polega system EPOS i w jaki sposób można go wykorzystać. Czy jest on dla Ciebie? Na to pytanie musisz samodzielnie znaleźć odpowiedź. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i celów. Jeśli chcesz rozwijać swoją działalność e-commerce, system EPOS jest z pewnością niezbędnym do tego narzędziem. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas, pieniądze i zyskasz zadowolonych klientów, którzy przyczynią się do rozkwitu twojej działalności.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: