Waterfall czy Agile – którą metodykę wybrać?

16.07.2020 Angelika Siczek
człowiek przyczepiający kolorowe kartki na tablicę z zadaniami

Czym jest metodyka wdrożeniowa? To nic innego jak sposób uporządkowania projektu informatycznego. Umożliwia on optymalne przeprowadzenie całego projektu z uwzględnieniem jego najważniejszych aspektów. Warto podkreślić, że w przypadku oprogramowania dla firm niezbędne jest, aby wszystkie założenia techniczne szły w parze z założeniami biznesowymi i współgrały z ich potrzebami. Z tego względu powstały dwa podejścia metodologiczne do projektu – tradycyjne zwane Waterfall, czyli metodyka kaskadowa i podejście zwinne, w tym np. framework Scrum. Czym poszczególne metodyki różnią się od siebie oraz którą i w jakiej sytuacji należy wybrać? Podpowiadamy.

1. Metodyka kaskadowa – Waterfall

Metodyka Waterfall jest jednym z najpopularniejszych podejść w zarządzaniu projektami, które chętnie wybierają nowoczesne organizacje. Na czym polega Waterfall, czyli model kaskadowy? To system klasyczny, który opiera się na kaskadowej dekompozycji projektu. Oznacza to, że poszczególne etapy projektu występują kolejno po sobie i stanowią odrębne czynności. Jeśli któraś faza nie kończy się satysfakcjonującym efektem, przechodzi się do kolejnej aż do momentu uzyskania założonego celu.

Najważniejszym elementem metodyki Waterfall jest szczegółowy plan, który zakłada sekwencyjną realizację wspomnianych poszczególnych etapów projektu. Podstawową cechą tej tradycyjnej metodyki jest określony z góry budżet, którego należy się trzymać. Jednym z ważniejszych etapów projektu jest także przygotowanie szczegółowej specyfikacji wymagań – ang. Software Requirement Specification. W jej skład wchodzi także lista koniecznych do zrealizowania prac, mieszczących się właśnie w określonym budżecie ustalonym przez obie strony (ang. fixed price). Waterfall opiera się na sumiennym przestrzeganiu terminów oraz na prowadzeniu dokumentacji wszystkich podejmowanych działań.

Metodyka kaskadowa dobrze sprawdza się w rozmaitych dziedzinach gospodarki – w produkcji, w budownictwie, a także w usługach, które charakteryzują się powtarzalnością. Ze względu na sam charakter Waterfall dobrze sprawdza się w kaskadowych strukturach firm, w różnych gałęziach przemysłu, w których nie ma dużej konkurencji pomiędzy firmami, na rynkach ustabilizowanych procesów oraz w ramach wszystkich procesów, które zostały poddane standaryzacji i innym regulacjom.

2. Metodyka Agile

Na czym polega Agile Scrum? Jak już wspomnieliśmy, Agile należy do grupy metodyk zwinnych. Dlatego też działania, które mają miejsce podczas wdrożenia realizowanego za pośrednictwem tej metodyki, są planowane etapowo i na podstawie bieżących doświadczeń użytkowników. Kilkutygodniowe iteracje nazywane są sprintami. Każdy ze sprintów dostarcza fragment (przyrost) nowotworzonego systemu. Może on być cały czas testowany przez użytkowników końcowych, zarówno pod kątem samej poprawności działania, jak i ze względu na praktyczność zastosowania podczas realizacji prawdziwych celów biznesowych. Takie działanie umożliwia przeprowadzanie cyklicznej korekty rozwiązań, a także wprowadzanie zmian, precyzyjnie odpowiadających na aktualne potrzeby.

Agile został sformułowany w ramach manifestu, który opublikowano w internecie. Metodyka sprowadza się więc do kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim w pracy ważniejsze są osoby i interakcje niż procesy i narzędzia. Istotne jest także skupienie się na roboczym oprogramowaniu zamiast na wszechstronnej i skomplikowanej dokumentacji. Bardziej istotna jest współpraca z klientem niż negocjacja umów. A także, że należy skupić się na reagowaniu na zmiany, zamiast ścisłe wykonywać z góry określony plan.

W zwinnej metodyce Agile zleceniodawca ma pełną swobodę kontrolowania budżetu oraz zakresu prac, które mają zostać wykonane. Może także odpowiednio je spriorytetyzować. Rozliczenie całego projektu odbywa się zgodnie z zasadami Time & Material. Oznacza to, że nakłady finansowe ponoszone przez inwestora skupiają się jedynie na czasie i zasobach poświęcanych na wdrożenie systemu.

Warto pamiętać, że Agile nie jest zarezerwowany wyłącznie dla branży IT. Metodyki zwinne z powodzeniem można wykorzystać także w innych gałęziach biznesu. Na przykład w branży produkcyjnej, a także w różnych obszarach organizacji, chociażby w HR.

Agile Scrum

3. Waterfall vs Agile – którą metodykę wybrać?

Jeśli zastanawiasz, która metodyka jest najlepsza do wdrożenia systemy informatycznego w Twojej firmie, zacznij od szczegółowej analizy swojego biznesu. Niezależnie od tego, jaką ostatecznie decyzje podejmiesz, nie ma sensu rozpoczynać procesu bez dokładnego przeanalizowania wymagań. Zarówno podejście tradycyjne, jak i zwinne zakłada precyzyjne zbadanie otoczenia oraz warunków wewnętrznych, które determinują całą architekturę nowego systemu. To, którą metodykę wybierzesz, powinno zależeć od tego, jak bardzo aktywny udział chcesz mieć w całym procesie wdrożenia jako zleceniodawca.

Skupiając się na poszczególnych cechach obu metodyk, można stwierdzić, że Agile wymaga stałej komunikacji oraz współpracy ze względy na konieczność bieżącego weryfikowania wykonywanych prac. Jeśli wiesz, że będzie to sporym obciążeniem dla Ciebie oraz Twoich pracowników, nie wybieraj tego typu rozwiązania i postaw na metodykę Waterfall. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby mieć czynny udział we wdrożeniu, wybierz Agile. Często właśnie takie podejście przekłada się na bardzo efektywne wdrożenie systemu!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: