Web development – najczęściej zadawane pytania

03.03.2021 Kornel Kosoń
programming on computers

Najczęstsze pytania o web development

Jak powstają strony internetowe, ogromne platformy e-commerce i aplikacje mobilne? Czym są języki programowania i co tak naprawdę robi na co dzień web developer? Czy każdy, jeśli tylko chce, może zbudować własną stronę WWW? Jeśli fascynują Cię te i inne zagadnienia z branży IT, poznaj 10 najczęstszych pytań o web development i odpowiedzi na nie. 

Kim jest web developer?

Web developer to osoba tworząca strony internetowe. To jednak bardzo ogólne pojęcie, ponieważ specjaliści ci dzielą się na trzy główne grupy, z których każda odpowiada za inny aspekt witryny lub aplikacji. Należy podkreślić, że strona internetowa, najprościej mówiąc, składa się z „przedniej” (Front-End) oraz „tylnej” (Back-End) części i właśnie zgodnie z tym podziałem każdą z nich zajmuje się innego rodzaju web developer. Front-end to ta część witryny, która jest widoczna i dostępna dla użytkownika. W jej skład wchodzą: layout, funkcje, animacje, tekst i grafiki. Back-end jest odpowiedzialny za dane obecne na stronie internetowej, które dostarcza front-endowi.

Front-End Developer – to osoba tworząca warstwę strony, która jest widoczna dla użytkownika. Musi ona projektować rozwiązania wygodne dla użytkownika i zarządzać wyświetlaniem się treści na stronie. Pomagają im w tym frameworki, ponieważ oszczędzają developerom dużo pracy. Najpopularniejszymi frameworkami oferującymi zastosowanie w zakresie front-endu są, m.in. React.js, Vue.js, Angular, Gumby, Bootstrap czy Foundation.

Back-End Developer – odpowiada za warstwę zapleczową, niewidoczną dla użytkownika odwiedzającego stronę. To niewidzialna ręka dbająca a funkcjonalność techniczną, bezpieczeństwo i wprowadzanie funkcje. Najczęściej stosowanymi w tej profesji frameworkami są Ruby, Rails, Hibernate, Django i Spring.

Full-Stack Developer – to programista, który pracuje zarówno nad Front-Endem, jak i Back-Endem, łącząc wysiłki obu poprzednich specjalistów.

W dużych firmach lub agencjach przy obsłudze stron internetowych najczęściej pracuje grupa deweloperów, tzw. zespół programistyczny, w którego składzie znajdują się różni web deweloperzy, współpracujący z innymi specjalistami, np. UX designerami, grafikami i Project Managerem.

Jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Języki programowania różnią się pomiędzy sobą budową, założeniami i poziomem skomplikowania. Można wybierać więc od prostych kodów maszynowych, wydających proste polecenia konkretnym urządzeniom, przez średnio poziomowe oferujące niewielką ilość funkcji, po zaawansowane języki przeznaczone dla konkretnej dziedziny kodowania.

Wśród najpopularniejszych języków programowania w 2020 roku (Badanie społeczności IT 2020 Programista, BULLDOGJOB) znalazły się Java (24% badanych), C# (18% badanych), JavaScript (15% badanych), PHP (11% badanych), C++ (6,9% badanych) i Phyton (6,2% badanych).

Do czego służą poszczególne języki programowania?

Programmer during development

Jak już wspomnieliśmy, języki programowania mają różne zastosowanie. Jednak część z nich się pokrywa, dlatego wykorzystywane są zgodnie z preferencjami programisty. Poniżej prezentujemy opis najpopularniejszych wykorzystywanych w dziedzinie web developmentu. 

 

Java

To język programowania wykorzystywany w Back-Endzie systemów informacyjnych. Od niego właśnie często rozpoczynają swoją pracę początkujący web developerzy (16% wg badań  BULLDOGJOB). Jest on jednym z najpopularniejszych języków programowania i oferuje wiele frameworków, m. in. HibernateStruts i Spring

C#

Jest to zaawansowany język ogólnego przeznaczenia. Pozwala na tworzenie natywnego oprogramowania na każdą platformę. Używany również do rozwiązań webowych, w tym do działań back-endowych. Oferuje on wiele możliwości, ale wymaga także wysokiego poziomu umiejętności.

JavaScript

To język dedykowany sferze Front-End – budowaniu interfejsu użytkownika, jednak wykorzystuje się go także przy tworzeniu innych rozwiązań. Np. w połączeniu z frameworkiem React Native można za jego pomocą rozbudować aplikację mobilną dla wielu platform systemowych w formie natywnej. Z kolei dzięki współpracy JS z wielkoformatowym oprogramowaniem o otwartym kodzie – Node.js, pojawia się możliwość stworzenia programu działającego po stronie serwera.Innym popularnym frameworkiem dla JavaScript jest Angular o wspomnieliśmy wcześniej. Jest on świetny we wdrażaniu skalowalnych rozwiązań wymagających wysokiego standardu kodu i bezpieczeństwa. Mamy jeszcze Vue.js, który słynie z wysokiej szybkości ładowania napisanych stron i niskiego progu wejścia dla początkujących programistów.

PHP

Jest językiem Back-Endu, wykorzystywanym na serwerze. Jego najciekawszą funkcją jest generowanie kodu stron internetowych, dzięki czemu witryna sama aktualizuje zawartość. Dwoma z najciekawszych frameworków z jakich można korzystać pracując z tym językiem są: Symfony, i Laravel

C++

Jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania używany do programowania stron, programów i gier, stosowany również do rozwiązań back-endowych.  Jest dość złożonym językiem szczególnie trudnym dla początkujących, ale oferuje dużą wydajność i niski pobór zasobów. Posiada także bogatą ofertę frameworków i bibliotek, które ułatwiają programowanie. Do najczęściej używanych można zaliczyć: Apache C++ Standard Library, ffead-cpp, czy Reason.

Python

To wszechstronny język, który może być wykorzystywany przez różnych specjalistów – testerów, programistów, administratorów i analityków internetowych. Pozwala na napisanie praktycznie wszystkiego, dzięki użyciu odpowiednich frameworków lub bibliotek. Najpopularniejszymi z nich są: Django, oferujący dużą automatyzację i prędkość w tworzeniu stron; CherryPy, minimalistyczny framework dający wiele możliwości konfiguracji system i posiadający dużo wtyczek ułatwiających zarządzanie bazami danych.

Oprócz powyższych warto również wspomnieć o języku HTML i CSS, dzięki którym przeglądarka internetowa jest w stanie zrozumieć, co ma zaprezentować użytkownikowi na ekranie komputera – odpowiednio sformatowany tekst.

Co jest prostsze – programowanie stron czy aplikacji mobilnych?

Pisanie aplikacji wymaga znajomości jednego języka programowania odpowiedniego dla danego systemu operacyjnego telefonu – Android lub iOS. Co więcej, często jest tak, że jeden język umożliwia tworzenie aplikacji dla różnych urządzeń. Na przykład w przypadku wybrania systemu iOS, trzeba nauczyć się języka Swift, dzięki któremu można stworzyć aplikację dla Maca, Apple TV i innych urządzeń od Apple.

Gdy chodzi o tworzenie stron internetowych typu WWW, wszystko rozbija się o to jak bardzo zaawansowaną witrynę chcemy wykreować. Czasami wystarczy nam użycie aplikacji CMS. Jednak im bardziej zaawansowane będą nasze założenia tym bardziej wzrośnie też poziom wymaganych umiejętności programistycznych. Można więc stwierdzić, że web development aplikacji mobilnych jest mniej skomplikowane niż programowanie stron internetowych, szczególnie tych mocno rozbudowanych.

Czy warto nauczyć się programowania?

Istnieje kilka powodów, dla których warto uczyć się programowania. Szczególnie podkreślanym jest zysk finansowy, ponieważ ceniony deweloper ma możliwość pracowania nad wysokopłatnymi rozwiązaniami technologicznymi lub dla międzynarodowych firm. Jednak pieniądze to nie wszystko co programowanie ma do zaoferowania.

Programowanie rozwija wiele umiejętności – od analitycznego myślenia, przez kreatywność w pokonywaniu problemów, po projektowanie nowych rozwiązań i inne wartościowe aspekty. Możesz więc stać się wizjonerem, który potrafi zamienić pomysł w realnie działające narzędzie. Co więcej, nie musisz ograniczać się tylko do rozwiązań web development, ale próbować swoich sił w różnych projektach. Programowanie to ciągłe wyzwanie!

Jak długo trwa nauka programowania?

Wszystko zależy od tego, którym programistą chcesz zostać (Back-End czy Front-End) oraz w jakim języku programować.

Każdy język jest inny i jak już wiesz, są bardziej i mniej skomplikowane. Najprostszy do nauczenia jest HTML i CSS, choć nie są to w pełni techniczne języki. Jednak już po kilku tygodniach systematycznej nauki możesz dobrze opanować ich podstawy. Średnio zaawansowanym językiem jest z kolei JavaScript i Phyton, chociaż w ich przypadku nauka wymaga więcej wysiłku.

Jeśli zdecydujesz się na bycie Front-End developerem wystarczy Ci znajomość zaledwie trzech języków – wspomnianego HTML, CSS i JavaScript.

Natomiast, gdy wybierzesz karierę back-endowca, przygotuj się na ciągłe doskonalenie umiejętności. Języki typu C++ lub Java są zdecydowanie bardziej zaawansowane i wymagają bieżącej aktualizacji wiedzy. Jednak pamiętaj, wszystko jest dla ludzi! To ile potrwa nauka programowania, zależy więc przede wszystkim od Twojej determinacji, metod nauki i systematyczności.

Kto może zostać web-developerem?

Część osób spoza branży uważa, że aby zostać programistą, trzeba mieć wykształcenie politechniczne i doskonale opanowaną matematykę oraz fizykę. Oczywiście istnieją wymogi, które należy spełnić – ukończyć odpowiednie kursy, czy przedstawić swoje portfolio. Jednak nie każde programowanie stron internetowych jest ściśle związane z dziedziną matematyki czy fizyki. Na przykład przy działaniach front-endowych w języku JavaScript bardziej liczą się takie umiejętności jak logiczne myślenie, analizowanie, czy szukanie nieoczywistych rozwiązań. Warto więc najpierw zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i dopiero na ich podstawie wybrać, jakiego rodzaju programowaniem chce się zajmować.

Czy można stworzyć stronę internetową, nie będąc programistą?

Nie mamy na myśli oczywiście sytuacji, w której ktoś w zaciszu własnego domu, postawi swoją stronę. Chcemy natomiast podkreślić, że istnieje możliwość stworzenia witryny bez znajomości zaawansowanych metod programowania. Tego typu rozwiązania są często dużo prostsze i mniej zaawansowane od profesjonalnych serwisów, jednak pojawiają się sytuację, w których można z nich skorzystać.

Do tego typu narzędzi należy np. WordPress. To system zarządzania treścią napisany w języku PHP, służący głównie do tworzenia blogów. Oferuje różne szablony, za pomocą których można zrobić stronę o pożądanym wyglądzie i zamieścić na niej np. swoje teksty. WordPress posiada rozmaite rozszerzenia oraz wtyczki, które umożliwiają rozbudowę podstawowej witryny bez konieczności skomplikowanego kodowania.

Mamy nadzieję, że powyższe pytania i odpowiedzi pomogły Ci w zrozumieniu podstawowych zagadnień związanych z web developmentem. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości lub poszukujesz najlepszego rozwiązania dla swojego biznesu, skontaktuj się z nami!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: