Jak wykorzystać wideo marketing do zwiększenia sprzedaży w e-Commerce?

23.05.2019 Angelika Siczek
ręka podtrzymująca kamerę z przylepkami facebook i live.

Filmiki video to już nie tylko YouTube. Krótsze i dłuższe filmiki zawładnęły mediami społecznościowymi. Powstają w formie relacji, transmisji na żywo, a także w postaci zapętlonych boomerangów. Umieszczane są także na różnych branżowych stronach internetowych. Ze względu na swoją popularność przenikają również do świata e-Commerce. Pojawiają się tam w najbardziej tradycyjnej formie – podczas prezentowania towarów i usług na wszelkie możliwe sposoby.

wideomarketing w e-commerce

Dlaczego wideo marketing jest ważny w e-Commerce?

Wideo marketing jest szczególnie istotny w branży, jaką reprezentuje e-Commerce. Dlaczego? Ponieważ Twoi klienci chcą zobaczyć to, co od Ciebie otrzymają. Nawet jeżeli postawiłeś na wysokiej jakości zdjęcia i rzeczowe opisy produktów, nie oddadzą one w pełni charakteru sprzedawanego produktu tak, jak zrobi to interesujący filmik wideo. Klienci są bardziej skłonni zauważyć i zakupić produkt, jeżeli mogą zobaczyć, jak działa i dlaczego interesują się nim inni klienci.

Tworzenie filmików w branży e-commerce jest sporą inwestycją. Jednak przynosi ona zdecydowane profity. Ponadto z przeprowadzanych analiz, dotyczących zachowania użytkowników w sieci, wynika, że do 2020 roku filmy będą stanowić 80% całego ruchu internetowego.

Z innych badań (Blog marketingowy Hubspot), dotyczących zachowania internautów wywnioskowano, że 78% osób co tydzień ogląda filmy online. Z kolei 55% ogląda je nawet codziennie. Ponadto sam YouTube zajmuje drugie miejsce pod względem częstości odwiedzin.

Warto więc poświęcić marketingowi wideo nieco więcej uwagi. To właśnie dzięki filmikom możesz podnieść swoje zyski ze sprzedaży online, jednocześnie poszerzając świadomość swojej marki. Treści wideo nie tylko zwiększają ruch w witrynie, ale także odgrywają dużą rolę w podnoszeniu konwersji. Odnotowano, że strony docelowe posiadające filmik wideo odnotowują 80-procentowy wzrost współczynnika konwersji. Podobnie w przypadku maili – jeśli już w ich tytule pojawia się wzmianka o tym, że w treści maila znajduje się wideo, cieszy się on aż o 19% wyższą otwieralnością niż inna korespondencja.

Co sprawia, że wideo marketing jest skuteczny?

Główną zaletą wideo marketingu jest to, że pozwala on opowiedzieć dowolną historię – o Twoich produktach, usługach lub ogólnie o działalności i dzięki temu zaangażować potencjalnych klientów. Filmy są w stanie ożywiać produkty i nadawać im określony charakter. Na zdjęciu można jedynie zobaczyć produkt. Natomiast w filmie można przedstawić jego funkcjonalność, pokazać i wytłumaczyć jak działa, a także podkreślić jego zalety.Jeśli zależy Ci na pokazaniu tego, że Twój produkt cieszy się dużą popularnością, możesz pokazać, jak wykorzystują go inni ludzie, przedstawić ich opinie i rekomendacje. Możesz także stworzyć zestawienia, porównując swój produkt z innymi dostępnymi na rynku.

Tworząc wideo, warto bawić się formą. To w jaki sposób zaprezentujesz swoje usługi, zależy jedynie od Twojej pomysłowości. Humorystyczny skecz, łapiąca za serce historia, a może muzyczny teledysk? Jeśli Twoje dzieło przypadnie do gustu odbiorcom, zyskasz pewność, że nie popadnie on w zapomnienie. Użytkownicy bardzo chętnie dzielą się materiałami wideo w mediach społecznościowych. Jeśli więc wykonasz go odpowiednio, poszerzysz zasięg i świadomość swojej marki wśród grona potencjalnych odbiorców. A jeśli Twoja treść wideo stanie się tzw. wirusem (ang. viral) będzie oznaczać to duże korzyści dla Twojego biznesu e-Commerce.

Rodzaje form wideo, które możesz stworzyć dla swojej działalności e-commerce

Aby zaangażować swoich odbiorców, możesz skorzystać z różnych form filmików wideo. Sprawdź, który z podanych przykładów jest dla Ciebie najlepszy.

Krótkie filmiki marketingowe

By stworzyć film reklamujący Twoje produkty lub usługi, nie musisz wynajmować profesjonalnej ekipy filmowej. Wystarczy aparat lub smartfon, który umożliwia stworzenie wysokiej jakości video. Dzięki programom komputerowym możesz je samodzielnie zmontować, uzupełniając o odpowiednie efekty specjalne.

 • Odpowiedz na typowe pytania najczęściej zadawane przez Twoich klientów.

 • Pokaż, co sprawia, że Twoja marka jest wyjątkowa.

 • Tak, jak planujesz publikowanie innych treści na swojej stronie, zaplanuj harmonogram udostępniania filmików wideo.

Czasem wystarczy jedynie kilka zdań, aby przekonać do siebie klienta. Podczas tworzenia krótkich filmików, postaw na autentyczność.

Instrukcje i tutoriale

Chcesz, aby Twoi odbiorcy wiedzieli, jak najlepiej wykorzystywać Twój produkt? Najlepszym sposobem, aby im to pokazać, jest właśnie filmik. W przypadku mniej oczywistych produktów będzie to doskonała instrukcja obsługi. Z kolei w innych warunkach filmik może być świetną inspiracją.

Animowane filmy produktowe

Jeśli nie chcesz sam uczestniczyć w filmie lub nie podjąłeś współpracy z żadnym aktorem, możesz skorzystać z filmów animowanych. Tworząc angażującą i niebanalną animowaną opowieść, przyciągniesz uwagę potencjalnego klienta, a Twój produkt zostanie w jego pamięci na dłużej.

Przeglądy i opinie na temat produktów

Przed zakupem użytkownicy uwielbiają zasięgać opinii innych użytkowników. Przeglądać recenzje produktów i  czytać pozostawione komentarze. To właśnie one często decydują czy ostatecznie osoba zakupi produkt, czy nie.

Dzięki filmikom wideo możesz sam zaprezentować swoim potencjalnym klientom opinie innych osób. Będą one bardziej angażujące niż pisemne opinie, a także bardziej wiarygodne ze względu na wypowiadające się osoby. Jeśli klienci zobaczą uśmiech na Twarzy zadowolonego z zakupu innego klienta, będą bardziej skłonni uwierzyć w prawdziwość przekazu i zakupić produkt w Twoim sklepie internetowym.

Wywiad z ekspertem

Przeprowadzenie wywiadu z ekspertem na temat produkt lub usługi podnosi jego rangę. Dzięki specjalistycznym wypowiedziom wzrasta prestiż oraz wiarygodność Twojej działalności e-commerce. Autorytet z branży najlepiej zna się na rzeczy i doskonale potrafi doradzić oraz opowiedzieć o najnowszych trendach. Właśnie takich informacji poszukują Twoi odbiorcy.

Relacje i transmisje na żywo

Facebook, Instagram – to dwie platformy społecznościowe, na których nie może zabraknąć Twojej firmy. Relacje live oraz krótkie filmiki pokazujące, co robi się w danej chwili to świetne miejsce na zareklamowanie swoich usług i sposób na zbudowanie zaangażowanego grona odbiorców. Dzięki formie filmików nie musisz przygotowywać ich wcześniej. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i wrzucisz to, czym aktualnie się zajmujesz. Możesz także nawiązać kontakt ze swoimi odbiorcami, np. umożliwiając im zadawanie pytań online.

Filmy oparte na historii

Najbardziej zapadającą w pamięć formą filmiku jest taka, w której opowiadana jest pewna historia. Filmy fabularne cieszą się dużym zainteresowaniem niezależnie od wieku odbiorców. Dlatego właśnie szereg dużych firm tworzy reklamy telewizyjne opowiadające historie, które wywołują najróżniejsze emocje.

Tego typu filmiki nie tylko przedstawiają Twój produkt lub usługę, ale także tworzą wokół niego konkretną narrację, która z pewnością trafi do Twoich odbiorców i pozostanie w ich pamięci na dłużej.

Jak tworzyć dobre filmiki w branży e-Commerce?

Aby Twój projekt odniósł sukces i przyczynił się do wzrostu sprzedaży i poszerzenia zasięgów działalności, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 • Poznaj swoich odbiorców. Pamiętaj, aby treść filmików wideo odpowiadała na ich potrzeby, a nie realizowała jedynie Twoje założenia. Filmiki muszą być zarówno ładne, jak i użyteczne. Możesz więc czasem zapytać swoich klientów o ewentualne inspiracje i pytania związane z Twoim produktem, na które chcieliby poznać odpowiedź.

 • Określ cel swoich filmików. Sprecyzuj, po co je tworzysz – chcesz rozwinąć grono subskrybentów, podwyższyć sprzedaż, poszerzyć świadomość marki, czy może zwiększyć ruch na stronie?

 • Ustal swój budżet. Często zakłada się, że filmik musi wiele kosztować, ale nie zawsze warto przeznaczać na niego zbyt dużą sumę. Dlatego tak, jak inne działania, zaplanuj również swój budżet na wideo marketing.

 • Pamiętaj o wysokiej jakości, bo nic nie odstrasza tak, jak niewyraźne filmiki, na których nie widać, co się dzieje. Pamiętaj również o tym, by dostosować je tak, aby użytkownik bez trudu mógł je odtworzyć na każdym urządzeniu.

 • Twórz krótkie materiały. Im dłuższy film, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odbiorca obejrzy go do końca. Nie odwracaj uwagi widza zbędnymi wypełniaczami.

 • Uwzględnij wezwanie do działania. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki tworzysz filmik, jego celem jest promocja. Nie pozostawiaj więc użytkownika samego sobie i powiedz mu, co powinien dalej zrobić – zamówić, wejść na Twoją stronę, zadzwonić?

 • Zadbaj o dobry sprzęt. Nawet jeśli nie posiadasz profesjonalnej kamery czy aparatu, zadbaj o kilka istotnych kwestii: obraz musi być wyraźny, stabilny, dobrze oświetlony, w tle nie powinno być hałasów, a sam dźwięk powinien być maksymalnie czysty.

 • Muzyka i napisy. Muzyczne tło jest urozmaiceniem każdego filmiku. Zadbaj więc o ujednolicony wstęp lub zakończenie – odpowiedni dżingiel oraz muzykę w tle. Zwróć również uwagę na wyraźne napisy lub podpisy, pojawiające się w filmiku wideo.

 • Podziel się swoim dziełem – stworzony filmik udostępnij w swoich kanałach społecznościowych, mailach i na stronie internetowej tak, aby zdobył, jak największy zasięg.

Stworzenie dobrego filmiku wideo jest pracochłonne i wymaga dużego zaangażowania. Jeśli jednak wykonasz go prawidłowo i z pomysłem, który zaangażuje Twoich odbiorców, sukces masz już gwarantowany.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: