10 inspirujących przykładów sukcesów B2B z wykorzystaniem Magento

13.02.2019 Angelika Siczek

Dlaczego kooperacja pomiędzy firmami różni się od współpracy z klientem indywidualnym? Transakcje sklepów B2B często wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań biznesowych niż w przypadku relacji B2C. Wykorzystywane platformy e-Commerce muszą być odpowiednio przygotowane do przyjmowania złożonych zamówień, dbania o komfort użytkowania strony (User Experience), do obsługi rachunkowości, fakturowania i przechowywania danych. Czasem platformy B2B integruje się z systemami innych podmiotów, w tym dostawców i partnerów logistycznych. Pozwala to na efektywne zarządzanie zakupami, magazynowaniem i dystrybucją asortymentu.

Pamiętaj, że powodzenia w handlu elektronicznym nie gwarantuje tylko dobrze zrobiona strona internetowa oraz porządnie przygotowane treści. Wszystko zaczyna się od zaplanowania strategii marketingowej i wyboru odpowiedniej platformy sprzedażowej. Dopiero później nadchodzi czas na prezentację Twoich produktów i budowanie świadomości marki. Dlatego właśnie przyszłość Twojego biznesu B2B mocno zależy od wyboru platformy e-Commerce oraz jej fachowej obsługi.

Skąd czerpać wiedzę, jak wspinać się po drabinie sukcesu? Najwięcej inspiracji znajdziesz, obserwując innych. Poznaj historie 10 marek, które dzięki platformie e-Commerce, w imponujący sposób rozwinęły swoją działalność.

Magento

Źródło: materiały ze strony magento.com

1.    Logiczna zabawka, która podbiła świat

Mimo, że Kostka Rubika liczy około 45 lat, nadal pozostaje na topie i ciężko znaleźć osobę, która nie słyszała o jej istnieniu. Ta logiczna układanka cieszy się sławą w niemal każdym kraju na świecie. Skąd taki rozgłos? Za sprawą słusznej decyzji firmy Rubik’s o rozpoczęciu internetowej sprzedaży produktów. To właśnie obecność przedsiębiorstwa na platformie B2B umożliwiła mu rozszerzenie działalności na rynku międzynarodowym.

Logiczna zabawka, która podbiła świat

Źródło: materiały ze strony magento.com

Podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania specjaliści z Rubik’s poszukiwali rozwiązania, które elastycznie dopasuje się do ich potrzeb. Po dokonaniu analizy postawili na platformę Magento Commerce 2. Wybór okazał się trafny. W ciągu czterech następnych miesięcy firma zrewolucjonizowała swoje metody sprzedaży. Zadbano o Customer Experience tak, aby strona była w pełni przyjazna dla odbiorców. Prosty system katalogowy przekształcił się w bardziej interaktywny. Klienci zyskali dostęp do większej ilości sposobów dystrybucji zabawek. Nowe opisy kategorii i produktów ułatwiły użytkownikom odnalezienie pożądanych artykułów. Unowocześniono proces zakupowy i jego weryfikację, a także inne funkcje, które znacznie ułatwiły obsługę i korzystanie ze sklepu.

W Wielkiej Brytanii dochody firmy Rubik’s wzrosły o 150 procent w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od założenia Magento B2B. A współczynnik konwersji podwoił się w porównaniu do sytuacji sprzed posiadania platformy. Jest to doskonały przykład tego, jak ogromne znaczenie ma dbanie o rozwój internetowego biznesu. W tym przede wszystkim wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej, która ułatwi dokonywanie transakcji zarówno dystrybutorom, jak i klientom.

2.    Ekspansja Hewlett – Packard

Znana nie tylko w Polsce firma HP produkuje komputery, stacje robocze oraz drukarki przeznaczone dla większych firm i pojedynczych konsumentów.  Swoją działalność rozpoczynała w Azji. Kiedy zaplanowała wkroczenie na rynek międzynarodowy, zdecydowała się na otwarcie pięciu sklepów internetowych. Jednak przed uruchomieniem pierwszego z nich postawiła jeden warunek konieczny – platforma e-Commerce, którą mieli wybrać do ich obsługi, musiała być nowoczesna, a jednocześnie dostosowana do wymagań lokalnych użytkowników i ich kultury.

Ekspansja Hewlett – Packard

Źródło: materiały ze strony magento.com

HP zdecydowało się na usługi Magento Commerce. Wybrali platformę, która umożliwiła im obsługę wielu sklepów w różnych zakątkach świata. A także zapewniła najlepszy dostęp do nawigacji w witrynie, przejrzyste szablony projektowe stron oraz gwarancję bezpieczeństwa on-site. Mimo to początki nie były łatwe. Pojawiały się różne trudności. W szczególności dotyczące procesów płatności i tłumaczenia treści na obce języki. Na szczęście odpowiednia platforma Magento B2B ułatwiła proces adaptacji sklepu do wymagań danego kraju. Dzięki temu firma HP szybko mogła cieszyć się oczekiwanym zyskiem.

Jaki jeszcze efekt przyniosła udana inwestycja HP? Mnóstwo zadowolonych klientów, którzy za sprawą odpowiednio dostosowanej platformy sprzedażowej preferowali zakupy w sieci od kupowania produktów w sklepach stacjonarnych.

3.    Selco  i usprawnione projekty budowlane

Selco Builders Warehouse to brytyjska marka, oferująca materiały budowlane i wykończeniowe domu. Jako firma z sektora B2B, ceniąca rozwój w przestrzeni cyfrowej, w swoim sklepie online wykorzystała platformę Magento Commerce.

Selco i usprawnione projekty budowlane

Źródło: materiały ze strony magento.com

Co stało się głównym celem Selco? Ułatwienie robienia zakupów i zaoszczędzenie czasu swoich klientów. Dlatego w pierwszej kolejności stworzono specjalną aplikację Project Tool, która pomagała użytkownikom znaleźć to, czego potrzebują. Ponadto aplikacja usprawniła pracę zespołu firmy. Dzięki niej sprzedawcy łatwo mogli zarządzać poszczególnymi projektami, odnaleźć produkt online i skomunikować się z resztą personelu.

Na czym polega sukces Selco? Jako pierwsi w swojej branży dostrzegli lukę na rynku, którą szybko udało im się wypełnić. Dzięki inwestycji w nowe technologie wygenerowali aż ponad 600 000 odwiedzin swojej strony internetowej. Sprzedaż online zaczęła wzrastać. A co najważniejsze, zaspokoili potrzeby swoich klientów.

4.    Imperium B2B Bauhausu

Bauhaus jest niemiecką firmą handlową, będąca odpowiednikiem znanej w Polsce Castoramy lub Leroy Merlin. W swojej ofercie posiada wysokiej jakości produkty budowlane, związane z remontami i wystrojem wnętrz, a także z ogrodnictwem. 25 stacjonarnych sklepów Bauhaus można znaleźć w wielu krajach Europy.

Imperium B2B Bauhausu

Źródło: materiały ze strony magento.com

Swoją przygodę z platformą Magento firma rozpoczęła w 2011 roku. Wtedy też otworzyła swój pierwszy sklep B2B. Krok ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Bauhaus rozrósł się, zwiększając asortyment do ponad 50 tysięcy produktów. A dzięki wprowadzeniu sprzedaży online odnotował 296-procentowy wzrost swoich przychodów (od 2015 r.).

Długofalowa praca nad działalnością online znacznie zwiększyła zasięgi sklepu, a współczynnik konwersji wzrósł aż o 376 procent! Z przykładu Bauhausa warto wyciągnąć wniosek, że jeśli zadba się o rozwój nowych technologii i wykorzysta potencjał platform zakupowych, można osiągnąć naprawdę ogromne korzyści.

5.    Watsco i ich chłodzące rozwiązanie B2B

Kiedy latem doskwiera Ci upał, potrzebujesz szybkiej ochłody. Sięgasz po pyszne lody lub włączasz klimatyzację. Jeśli jednak temperatura wrzenia dotyczy Twojego biznesu, sprawa wymaga natychmiastowego schłodzenia. Takim „schładzaczem”, dla amerykańskiego dystrybutora urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych i chłodniczych Watsco, okazała się działalność online.

Watsco i ich chłodzące rozwiązanie B2B

Źródło: materiały ze strony magento.com

Ze względu na złożoność swoich usług: zamawianie i instalowanie urządzeń grzewczych, obsługę dostaw do swoich partnerów i przede wszystkim szybką realizację sprzedaży, potrzebowali wielopoziomowego rozwiązania. Platforma B2B musiała posiadać odpowiednie zasoby do poradzenia sobie z wielozadaniowością, być obsługiwana przez profesjonalistów znających się dobrze na swojej branży i być przygotowana na wszelkie innowacje.

Magento spełniło wszystkie wymagania. Zastosowana przez Watsco strategia e-Commerce B2B rok za rokiem przynosiła 50-procentowy wzrost. Spowodowała ekspansję firmy do ponad 500 lokalizacji i zapewniła zysk w wysokości aż ponad 900 milionów dolarów.

6.    Znikające problemy Vink VTS

Vink VTS to firma z sektora B2B dostarczające szeroką gamę tworzyw sztucznych dla branży budowlanej, produkcyjnej, motoryzacyjnej, medycznej transportowej i wielu innych.

Kiedy swoją działalnością zdominowali rynek, obsługując ponad 120 000 klientów stacjonarnie i online, musieli poszukać nowego rozwiązania na miarę swoich potrzeb. Zależało im przede wszystkim na zapewnieniu lepszej obsługi klienta i bardziej intuicyjnej stronie internetowej. Jednak nie mniej ważne było także zwiększenie przychodów.

Znikające problemy Vink VTS

Źródło: materiały ze strony magento.com

Zrezygnowali ze swojej dotychczasowej platformy, decydując się na bardziej wielozadaniowe rozwiązanie. Zbudowali więc nową platformę Magento Commerce. Umożliwiło to ich klientom B2B podglądać dostawy, realizować zamówienia i wystawiać faktury online, a wszystko to w czasie rzeczywistym. Zmiana platformy e-Commerce pozwoliła Vink VTS na większą elastyczność w podejściu do problemów oraz dopasowanie się do użytkownika. Rezultatem był wzrost zamówień online o 160 procent oraz zamiana zamówień telefonicznych na te dokonywane drogą internetową.

7.    Zdwojona sprzedaż kostiumów Rubie’s

Czy kiedykolwiek przebierałeś się za swojego ulubionego bohatera filmu, serialu lub gry komputerowej? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że nosiłeś przebranie wykonane przez producenta kostiumów Rubie’s. To największy wytwórca licencjonowanych kostiumów na świecie, który absolutnie zdominował swoją branżę.

Zdwojona sprzedaż kostiumów Rubie’s

Źródło: materiały ze strony magento.com

Ponieważ okazało się, klienci Rubie’s w największej mierze składają zamówienia online, platforma B2B stała się dla nich najważniejszym narzędziem handlowym. Analizując swoją sytuacją i usprawniając strategię, dzięki wprowadzeniu Magento e-Commerce, udało im się dotrzeć do jeszcze większej liczby sklepów i hurtowników.

Zadbanie o User Experience i przyspieszenie procesu zakupowego pozwoliło firmie podwoić roczną liczbę zamówień i co roku czerpać jeszcze większe zyski niż przedtem.

8.    Steelcase – w duchu nowoczesności

Czy platforma e-Commerce może być przeszkodą? Czasem tak się zdarza. Przyczyny mogą być różne. Niezgrabny backednd, ograniczone funkcje, wolno działająca witryna lub utrudnione skalowanie – czyli problem z przyjmowaniem nowej, większej ilości danych. Na szczęście Steelcase, firma B2B w branży mebli biurowych, szybko zdiagnozowała swój problem i zdecydowała się na zmiany. Potrzebowała innej platformy – elastycznej i nowoczesnej.

Steelcase – w duchu nowoczesności

Źródło: materiały ze strony magento.com

Ponieważ Steelcase obsługuje klientów różnej wielkości i współpracuje z szeroką siecią dealerów, ważne było, aby platforma e-Commerce prezentowała szeroki zakres produktów na zamówienie i posiadała wiele opcji składania zamówień. Wybór Magento oznaczał możliwość posiadania aż 25 biliardów jednostek magazynowych SKU (identyfikatory do zarządzania danym towarem) rozszerzających się do 1000 nowych serwisów B2B.

Taki rezultat zaspokoił wszystkie potrzeby Steelcase. Pozwolił firmie na przedstawienie klientom kompleksowej oferty produktów w przyjazny i łatwy do zrozumienia sposób. A przede wszystkim doskonale dopasował się do wizerunku firmy, spełniając standard nowoczesności.

9.    Przyjemne doświadczenia z kawą Intelligentsia

Nic tak nie stawia na nogi, jak poranny kubek kawy! Doskonale wie o tym Intelligentsia Coffee & Tea – dystrybutor kawy z Chicago, który aromatyczne palone ziarna dostarcza swoim klientom wprost ze Środkowej i Południowej Ameryki.

Przyjemne doświadczenia z kawą Intelligentsia

Źródło: materiały ze strony magento.com

Ponieważ, oprócz sektora B2B, Intelligentsia współpracuje także z klientami indywidualnymi (B2C), potrzebowała platformy e-Commerce, która sprostałaby wszystkim rodzajom zamówień, a równocześnie zadbała o User Experience każdego użytkownika. Aby połączyć sprzedaż hurtową i detaliczną firma opracowała system katalogów łączący wszystkie produkty. Usprawniło to proces robienia zakupów, a także zapewniło sprawniejszą obsługę klienta. Kiedy później Intelligentsia zdecydowała się na skorzystanie z Magento Commerce bez problemu zintegrowała nową platformę z istniejącymi już systemami.

Przyjazny layout strony, ułatwiony proces zakupowy i pozytywne wrażenia klientów doprowadziły do 16-procentowego wzrostu liczby transakcji mobilnych. Stanowiło to 40% wzrostu całości dochodów firmy. A dodatkowo współczynnik konwersji wzrósł o 20%, co również świadczy o mądrym kroku postawionym przez Intelligentsia.

10.    Rainbow Treecare i rynek międzynarodowy

Rainbow Treecare to firma zajmująca się ochroną drzew i krzewów. Podczas intensywnego rozkwitu swojej działalności zdecydowała się, aby podbić rynek międzynarodowy. Żeby to zrobić najlepiej, wykorzystała potencjał Magento Commerce 2.2.

Rainbow Treecare i rynek międzynarodowy

Źródło: materiały ze strony magento.com

Działalność w sektorze B2B firmy Rainbow Treecare polegała na dystrybucji profesjonalnych produktów ochrony roślin dla ogrodników oraz rządowych departamentów zieleni. Kiedy okazało się, że ich produkty znajdują swoją niszę na innych, niż rodzimy, rynkach, zainwestowali w rozwój technologii i zamówienia online.

Głównym celem ich nowej platformy e-Commerce stało się umożliwienie komunikacji (API) pomiędzy wszystkimi systemami, tak aby informacje o kliencie, produkcie i zamówieniu trafiały do jednego miejsca. Istotne było także uruchomienie płatności online.

Dzięki platformie Magento nowoczesna strona internetowa sklepu pozwoliła Rainbow Treecare na dostęp do nowych rynków zbytu. Umożliwiła realizację większej ilości zamówień i spowodowała znaczne zwiększenie przychodów.

Od czego zależy powodzenie w sprzedaży online?

Sukces przedstawionych marek polegał na wyborze odpowiedniej platformy e-Commerce, usprawnieniu komunikacji pomiędzy różnymi systemami i opracowaniu właściwej strategii marketingowej. W sektorze B2B liczy się przede wszystkim podążanie za zmieniającymi się trendami, rozwiązywanie problemów i oferowanie nowych wartości klientom. W dzisiejszych czasach nie sprzedaje się jedynie produktu. A o wyborze sklepu decyduje szereg czynników związanych z doświadczeniami, które użytkownicy wynoszą z kontaktu z platformą e-Commerce. Jeśli Twój sklep B2B zapewni klientom łatwe i przyjemne zakupy, z pewnością wrócą do Ciebie po więcej.

Źródło: https://magento.com/blog/small-business/b2b-ecommerce-10-case-studies-inspire-you

Masz pytanie?

Napisz do nas


  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: