Adobe Commerce vs Magento Open Source

25.02.2022 Kornel Kosoń
adobe commerce magento open source

W 2018 roku Adobe nabył Magento Open Source. Od tego czasu dokonywane są regularne zmiany, których celem jest zintegrowanie tego oprogramowania z Adobe Experience Cloud. Natomiast znana dotychczas jako Magento Community Edition wersja nadal dostępna jest w wersji bezpłatnej. Moduły dostarczane przez zewnętrznych developerów mogą być wykorzystane bez dodatkowych opłat lub w wersji płatnej. Równocześnie, zgodnie z obietnicą Adobe, nie zmieni się to przez wiele najbliższych lat. Zmiany można zauważyć w Magento Enterprise. To płatna wersja oprogramowania open source. Po pierwsze, Magento Commerce zmieniło nazwę na Adobe Commerce. Po drugie, standardową wersją stał się model oprogramowania w chmurze. Równocześnie użytkownicy mogą korzystać z dostępu do wielu rozwiązań oferowanych w chmurze Adobe. 

Jakie są najważniejsze cechy Magento Open Source?

Dostępne w wersji Magento 2 oprogramowanie pozwala zbudować sklep z wykorzystaniem wielu przyjaznych użytkownikowi funkcji. Dostęp do szerokiego zakresu wtyczek, które są bezpłatne, sprawia, że mniejsze firmy mogą tanio stworzyć biznes e-Commerce. Duża wydajność i rozbudowane możliwości platformy Magento 2 Open Source sprawiają, że jest ona jedną z najbardziej popularnych na świecie. 

Do najważniejszych cech Magento można zaliczyć:

 • możliwość realizowania globalnej sprzedaży,
 • dostęp do handlowania w wersji mobilnej,
 • elastyczne wyszukiwanie,
 • wygodną obsługę płatności i wysyłki,
 • dostęp do narzędzi marketingowych i SEO,
 • funkcjonalną obsługę zarządzania rachunkami. 

Edycja Open Source, gdy zostanie odpowiednio wykorzystana, pozwala stworzyć sklep internetowy, który z powodzeniem może konkurować nawet z dużymi markami. 

Dla kogo płatna wersja Magento?

Adobe Commerce to marka płatnej wersji oprogramowania Magento. O ile otwarte oprogramowanie doskonale sprawdzi się w rękach mniejszych, czy średnich firm, o tyle komercyjna wersja to rozwiązanie przygotowane dla większych przedsiębiorstw. Wykorzystując zaawansowane funkcjonalności, można prowadzić sklepy o dużej skali. Takie potrzebują dodatkowego wsparcia, które oferowane jest przez Adobe Commerce. Obejmuje to między innymi doradztwo techniczne. 

Do najważniejszych, dodatkowych funkcji w Adobe Commerce można zaliczyć zaawansowane narzędzia marketingowe czy kreator stron z opcją „przeciągnij i upuść”.

Za dostęp do edycji Adobe Commerce trzeba zapłacić ponad 20 tys. dolarów rocznie. Gdy chce się korzystać z dostępu do oprogramowania w chmurze, trzeba liczyć się z dwukrotnie wyższymi cenami. Natomiast opłaty związane są bezpośrednio ze sprzedażą realizowaną przez sklep. Zatem im będzie większa, tym trzeba liczyć się z większymi opłatami. 

Jakie są wady i zalety edycji Open Source i Commerce?

Instalacja Magento wymaga pewnej wiedzy technicznej. Jej czas trwania będzie bezpośrednio zależny od wielkości sklepu, a także ruchu, który będzie występował na stronie. Sklep może zostać ulokowany na własnym serwerze. Skorzystać można także z lokalnego hostingu lub wybrać jego dostawcę. Pozwala to elastycznie wybierać najlepsze opcje dla danego sklepu. Natomiast usługa Adobe Commerce pozwala korzystać z lokalnego hostingu, a także z rozwiązań dostępnych w chmurze. Najbardziej opłacalną opcją jest edycja Open Source – konfiguracja zajmuje mniej czasu. 

Funkcjonalność różnych wersji Magento

Adobe Commerce jest w stanie zapewnić dostęp do większej ilości funkcji, a także bardziej zaawansowanych. Natomiast zanim podejmie się decyzję o korzystaniu z takich usług, trzeba dokonać kalkulacji opłacalności. Nie każdy sklep będzie w stanie zarobić na opłaty. Decydując się na Magento Open Source, można uzyskać dostęp do wielu modułów przygotowanych przez dużą społeczność programistów. To od wielu lat jeden z atutów tej platformy e-Commerce. Funkcje do sklepów można dodawać w formie rozszerzeń. Daje to elastyczne możliwości rozbudowy witryny. Korzystać można z licznych wtyczek w wersji bezpłatnej. Dodatkowo płatne moduły nie wymagają płacenia nadmiernie dużych pieniędzy. 

Jaka jest wydajność sklepów Magento?

Wydajność sklepu stworzonego z wykorzystaniem Magento Open Source jest zależna od różnych czynników technicznych. Gdy niezbędne jest jej poprawienie, wówczas często trzeba skorzystać ze wsparcia zespołu specjalistów. 

Najważniejsze czynniki wpływające na wydajność witryn Magento to:

 • konfiguracja serwerów,
 • wykorzystanie plików CSS i JavaScript,
 • aktualizacje,
 • pamięć podręczna. 

W Adobe Commerce można korzystać z narzędzi do monitorowania wydajności sklepu. Dodatkowo szybsze ładowanie stron zapewnione jest przez Content Delivery Networks. Porównując wydajność wersji Commerce i Open Source można zauważyć, że uzyska się takie same wyniki. Natomiast wszystko zależy od sposobu, w jaki skonstruowany zostanie sklep internetowy. Adobe Commerce ułatwia uzyskanie zgodnej z oczekiwaniami wydajności. 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: