SEO w Magento – jak poprawnie optymalizować?

22.07.2018 Angelika Siczek

Optymalizacja platformy Magento pod SEO to jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoi przed E-commerce Managerem. Wyszukiwarka to wciąż jedno z najbardziej istotnych źródeł ruchu potencjalnych klientów. Wyszukiwane frazy zwracają zwykle setki rekordów, a każdy chce być w pierwszej dziesiątce, a najlepiej w pierwszej trójce wyników wyszukiwania. Platforma Magento znacznie ułatwia osiągnięcie tego celu, a samo wdrożenie Magento nie jest wystarczające. W tym poście dowiecie się jak zatem wspomóc optymalizację SEO Magento, tak aby osiągnięcie powyższego celu stało się możliwe.

Optymalizacja Magento

Optymalizacja Magento przez wykorzystanie modułów

Magento to najbardziej rozbudowana platforma ecommerce z ogromnym wsparciem społeczności – to na starcie daje olbrzymią przewagę nad konkurencją. Poniżej zaprezentujemy najlepsze moduły, które przeniosą Twój sklep Magento na zupełnie inny poziom niedostępny dla konkurencji.

Kombajn do optymalizacji Magento pod SEO

Na początek warto zwrócić uwagę na Mageworx Seo Suite Ultimate. Jest to jeden z największych kombajnów SEO dla Magento a jednocześnie jedna z najlepszych opcji, jeżeli chodzi o optymalizację Twojego sklepu. Moduł pozwala na optymalizację zarówno kart kategorii oraz produktów, a po jego instalacji możliwe jest znaczne poprawienie wydajności pozycjonowania sklepu internetowego. Wśród licznych funkcjonalności na uwagę zasługują takie jak:

Szablony stron produktowych – automatycznie optymalizujące meta tytuły, opisy adresy URL, krótkie i długie opisy, słowa kluczowe, tagi zdjęć produktowych oraz tagi h1 na stronach. Co więcej działają one również w rozbiciu na poszczególne widoki sklepu.

Szablony kategorii – podobnie jak w przypadku produktów pozwalają na automatyczną optymalizację danych mata oraz długiego opisu kategorii,

– Możliwość utworzenia formatu URL stronicowania dla paginacjil

– Dodaje tag dla Google Rel = prev/next

– Pozwala na optymalizację adresów URL przez usunięcie z nich kategorii nadrzędnych

– Tworzy przyjazne linki do opinii o produktach

– Dodaje tagi canonical do podstrony opinii,

– Umożliwia dynamiczne tworzenie danych meta bazujących na atrybutach produktu

– Umożliwia pełną kontrolę tagów canonical w sklepie,

– Rozwiązuje problemy duplikacji treści

– Wykorzystuje atrybut hreflang do właściwej prezentacji treści

– Automatycznie dodaje linki do wybranych fraz na stronach,

– Pozwala na kontrolę danych meta na doinstalowanym blogu Aheadworks,

– Dodaje znaczniki Rich Snippets

 – Pozwala na ustawienie przekierowań 301/302 dla usuwanych kategorii wraz z ustaleniem czasu przekierowań oraz priorytetów

– Wprowadza zaawansowany breadcrumb

– Tworzy zoptymalizowane mapy strony

– Możliwość tworzenia raportu ze zduplikowanymi lub brakującymi danymi

Powyższa lista to tylko namiastka możliwości jakie daje moduł pod kątem optymalizacji sklepu Magento. Wszystko to sprawia, iż jest to absolutny numer 1, jeżeli chodzi o optymalizację sklepu opartego o platformę Magento pod kątem SEO.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest ważną techniką wykorzystywaną do optymalizacji SEO, szeroko stosowaną oraz niezwykle skuteczną w przypadku promocji internetowych. Dzięki modułowi Automatic Internal Links stworzonemu przez Mirasvit możliwe jest automatyczne łączenie linków do promowanych podstron w sklepie. W ten sposób wzmocniony zostaje PageRank poszczególnych podstron, przyspieszone zostaje indeksowanie nowych podstron przez Google. Poprzez wykorzystanie określonych słów kluczowych zwiększone zostaje znaczenie wybranych podstron i ułatwia dotarcie przez użytkowników do wyszczególnionych informacji.

Automatycznie wiązanie produktów

Mimo, iż automatyczne wiązanie produktów nie ma bezpośredniego wpływu na SEO to dobre przygotowanie powiązań znacznie podnosi użyteczność oraz komfort korzystania z witryny przez użytkownika. Moduł wydany przez Aheadworks Automatic Related Products jest w tym przypadku niezastąpiony. Pozwala na zapoznanie się klientów z produktami alternatywnymi lub powiązanymi, odpowiednie ustawienie wyświetlania modułu na stronie, a co najważniejsze możliwa jest jego pełna automatyzacja.

Optymalizacja treści w Magento

ReloadSEO to rozszerzenie, które pozwala lepiej zrozumieć użytkowników odwiedzających dany sklep. Rozszerzenie pozwala na lepsze dopasowywanie tekstów poprzez dostarczanie słów kluczowych zoptymalizowanych dla danego sklepu. Poza tym pozwala na ocenę nasycenia słów kluczowych do każdej karty produktu oraz artykułu w sklepie Magento.

Zwiększ wydajność Magento a polepszysz SEO

Jednym z kluczowych czynników optymalizujących SEO jest prędkość ładowania, sklepy internetowe nie są pod tym kątem wyjątkiem, zwiększ wydajność sklepu Magento a poprawią się również jego wyniki SEO. Do zwiększenia wydajności systemu konieczna jest wiedza techniczna o takich technologiach jak Varnish, Full Page Cache, Redis, SOLR, Elastich Search, CDN, Nqinx czy optymalizacja bazy danych, sklepy które zdobędą tą wiedzę, zdobędą również ważną przewagę nad konkurencją. Poza aspektami technicznymi aby poprawić SEO sklepu warto również trzymać się kilku ważnych wskazówek.

Krótkie wskazówki optymalizacyjne dające natychmiastowe efekty

Poza użyciem gotowych modułów oraz zwiększeniem wydajności sklepu z wykorzystaniem technik optymalizacyjnych istnieje również wiele sposobów, które może zrealizować każdy użytkownik, chcący poprawić pozycję w wyszukiwarkach swojego sklepu.

Nie używaj opisów producentów

Opisy producentów mimo, iż są wygodnym rozwiązaniem, wiąż się z jedną zasadniczą wadą – są używane przez setki innych sklepów, w rezultacie dochodzi do duplikacji treści. Unikalna treść jest dla wyszukiwarek czynnikiem kluczowym, wszelkie powielenia mają negatywny wpływ na wyniki wyszukiwania. Dodaj coś od siebie do opisów towarów, a polepszysz swoją pozycję w wyszukiwarkach. Poświęć dodatkowy czas i środki na redagowanie opisów produktów, a z pewnością szybko przyniesie to efekty.

Używaj kluczowych fraz w altach obrazków

Atrybut Alt dawniej przeznaczony był do wyświetlania zamiast obrazków w przypadku wolnego połącznia internetowego, z czasem jednak jego rola ewoluowała i obecnie jest on wykorzystywany przez wyszukiwarki do optymalizacji wyszukiwania, optymalizacji wyszukiwania zdjęć, oraz lepszej orientacji dla robotów wyszukujących co dokładnie znajduje się na stronie.

Wdróż strategię budowania linków

Właściwa strategia budowania linków zewnętrznych prowadzących do Twojego sklepu znacznie poprawia optymalizację pod kątem SEO. Nie chodzi tutaj o katalogowanie, ta metoda to przeszłość, bardzo często może bardziej zaszkodzić niż pomóc, znajdź partnerów o podobnej tematyce, prowadzących realne serwisy, dla których może przygotować treści w zamian za publikację swojego linku. Nie zapomnij również o linkowaniu wewnętrznym, które jest równie ważne jak linkowanie z zewnątrz.

Wykorzystaj produkty podobne

Jeżeli użytkownik znalazł się na stronie produktu, którym jednak nie był zainteresowany postaraj się mu zaproponować inne podobne produkty, dzięki temu nie opuści strony od razu i nie będzie miał negatywnego wpływu na ranking Twojego sklepu Magento.

Wykorzystaj popularne produkty

Pokaż na stronie głównej najbardziej popularne produkty, generujące największe zainteresowanie, dzięki czemu zwiększysz zaangażowanie użytkowników i polepszysz statystyki sklepu.

Stwórz angażującą stronę 404

Linki do usuniętych podstron pozostają jeszcze jakiś czas w wyszukiwarkach, ich kliknięcie powoduje wyświetlenie podstrony błędu 404. Odpowiednio dostosuj stronę, umieszczając najpopularniejsze strony docelowe, zwiększając zaangażowanie użytkowników i zmniejszając utratę ruchu.

Certyfikat SSL to obowiązek

Certyfikat SSL to nie tylko bezpieczeństwo dla użytkowników lecz jeden ze składowych algorytmu pozycjonowania danej witryny. Obecnie certyfikaty SSL dostępne są również bezpłatnie, obecnie certyfikat to nie alternatywa ,ale obowiązek każdego właściciela witryny poważnie myślącego o wysokich wynikach wyszukiwania.

Zadbaj o dobrą nawigację i wyszukiwarkę w sklepie

Jeżeli użytkownik wchodzący na stronę, wychodzi z niej i ponownie korzysta z Google aby znaleźć produkty na Twojej stronie ma to negatywny wpływ na SEO Twojej strony. Dobrze przygotowana nawigacja i wyszukiwarka poprawią wyniki witryny.

Usuń kody sklepu z adresów URL

Domyślnie Magento dodaje kody sklepów do adresów URL, takie rozwiązanie może być dobre dla bazy danych, ale ma negatywny wpływ na SEO, wyłącz ją zmieniając odpowiednie ustawienie (Konfiguracja -> Sieć -> Optymalizacja dla wyszukiwarek).

Zadbaj o właściwe przekierowania

Możliwe że część oferty wyszła już ze sprzedaży, nie zapominaj o tego typu przypadkach i dodaj poprawne przekierowania 301. W ten sposób zachowasz wypracowany ranking danej podstrony i unikniesz błędów, które obniżają pozycje Twojej witryny. Pamiętaj również o przekierowaniach 302 i o tym że nie przekazują one mocy dla nowej strony, w związku z tym wykorzystaj je do linków porównania, listy życzeń, czy do linków z przełączaniem walut.

Pamiętaj o pliku robots.txt

Plik dla robotów dostosowany do danego sklepu Magento to bardzo ważny element całego wdrożenia. Nie zapominaj o umieszczeniu w nim również linku do mapy witryny oraz sprawdzenia w narzędziach Google dla webmasterów.

Dopasuj stronę do urządzeń mobilnych

Strona responsywna to podstawa, obecnie jest to niezbędne minimum, aby witryna mogła zdobyć właściwe pozycje  na urządzeniach mobilnych.

Prowadź bloga

Mimo, iż prowadzenie bloga jest pracochłonne wciąż jest to jedna z najlepszych metod pozyskiwania ruchu na stronę. Należy jednak pamiętać, iż nie jest ruch, który bezpośrednio konwertuje. Blog to inwestycja długofalowa, wpływająca nie tylko na bezpośrednie zakupy lecz również na rozpoznawalność marki.

Używaj Rich Snippets

Opisy rozszerzone dla robotów wyszukujących to podstawa każdego dobrze wdrożonego sklepu internetowego i istotnie poprawiają SEO. Na przykład oceny i recenzje zintegrowane z produktami pojawiają się w wynikach wyszukiwania i zapewniają przewagę konkurencyjną nad innymi witrynami e-commerce

Rozważ wdrożenie AMP lub PWA

Technologię przyspieszające ładowanie strony to zawsze dobre rozwiązanie dla poprawienia SEO oraz użyteczności korzystania z aplikacji webowej. Zmniejszają nie tylko czas ładowania, ale znacznie poprawiają parametry korzystania ze strony przez użytkowników istotnie wpływając na SEO sklepu internetowego.

Wykorzystaj portale społecznościowe

Kieruj ruch z portali społecznościowych do swojej witryny, nigdy odwrotnie. Zwiększając ruch na stronie polepszasz statystyki i jej ocenę przez wyszukiwarki.

Optymalizacja ustawień platformy Magento

Samo Magento zawiera szereg ustawień, które mają znaczący wpływ na wyniki uzyskiwane przez dany sklep internetowy. Zawsze uruchamiając sklep powinieneś pamiętać o włączeniu przyjaznych linków na serwerze, zmianie nagłówka domyślnego strony, uzupełnianiu nagłówków meta dla stron produktów, kategorii oraz opisów lub użycie jednego ze wskazanych na początku tego artykułu dodatków. Pamiętaj o użyciu zróżnicowanych nagłówków na każdej podstronie od <h1> – tylko raz, po <h2>, <h3>, <h4>. Włącz cache aby przyspieszyć ładowanie sklepu. Włącz noindex w panelu Magento na stronach takich jak lista życzeń czy proces zakupowy, pamiętaj o wygenerowaniu mapy strony oraz włączeniu tagów canonical dla karty produktu oraz karty kategorii. Wykorzystaj dodatki do optymalizacja obrazków lub narzędzie typu kraken.io. Wykorzystaj narzędzie Google Insights, do sprawdzenia jakie elementy można jeszcze ulepszyć w Twoim sklepie. Jeżeli zastosujesz się do reguł opisanych na poniższej stronie z pewnością wyniki twojego sklepu Magento jeżeli chodzi o pozycje w wynikach wyszukiwania znacznie się polepszą.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: