Magento 1 kontra Magento 2 – zdecyduj mądrze

30.05.2016 Angelika Siczek
koniec wsparcia akeneo 4.0 i nowości w wersji 5.0

W pierwszej części filmowej sagi „Matrix“, Morfeusz dał głównemu bohaterowi wybór pomiędzy czerwoną a niebieską pigułką. Decyzja przed którą stanął Neo miała wpłynąć na dalszy bieg historii, więc wymagała głębszego zastanowienia się nad jej konsekwencjami. A gdybyś to Ty znalazł się na miejscu Neo, a oferta Morfeusza dotyczyłaby bliskiego Ci tematu zmiany aktualnej wersji Magento na nową? Jaką podjąłbyś decyzję?

Magento 2 stało się rzeczywistością. Wiemy, że ta informacja wzbudza wiele emocji, ale co to właściwie dla nas oznacza? Czy Magento 2.0 można określić jako najbardziej dopracowane oprogramowanie, jakie kiedykolwiek zostało wydane? Porzućmy na chwilę emocje i pomyślmy.

W naszych rozważaniach skupimy się głównie na właścicielach sklepów internetowych, ponieważ to oni są najmocniej zainteresowani tematem. Na jakie udoskonalenia mogą liczyć?

Według oficjalnych danych, w sieci funkcjonuje 240 000 sklepów opartych na pierwszej wersji systemu Magento. Czy ich właściciele zdecydują się na zmianę?

Aby ułatwić sobie podjęcie ostatecznej decyzji, podsumujmy nasze wątpliwości w 3 punktach:

 • Kiedy uaktualnić swój system do Magento 2?
 • Czego spodziewać się po tej aktualizacji?
 • Czy warto?

Pomyślmy.

Kiedy uaktualnić swój system do Magento 2?

To zależy od aktualnego stanu strony: jeśli działa wydajnie (istotna jest zwłaszcza płynność użytkowania oraz ilość bieżących zamówień) i oparta jest o którąś z nowszych wersji oprogramowania (można przyjąć, że wersja 1.8 CE i 1.13 EE są jeszcze traktowane jako „nowe“), to nie ma pośpiechu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć eksplorację Magento 2, zasięgnąć specjalistycznej opinii u partnerów biznesowych i powoli planować wdrożenie.

Jeśli z kolei sklep działa w oparciu o starsze wersje oprogramowania, nowsze wydanie budzi po wdrożeniu spore zastrzeżenia lub po prostu marzysz o poprawie jakości działania swojego sklepu, musisz koniecznie przemyśleć temat wdrożenia Magento 2.

Pierwszy krok

Przygotuj się na najtrudniejsze. Co prawda, Magento 2 posiada wbudowane urządzenie, które ma na celu ułatwienie migracji danych (ustawienia związane bezpośrednio ze sklepem, produktami, klientami, zamówieniami, zasadami promocji…) pomiędzy wersjami, ale nie licz na to, że będzie łatwo.

Mamy dla Ciebie kolejną wiadomość: Magento 2 nie umożliwia transferu dostosowanych wcześniej motywów i kodów, co oznacza, że nie będzie można odtworzyć ich na nowym systemie, w związku z czym musisz przygotować się na dodatkowe wydatki związane z wprowadzeniem wizualnych i funkcjonalnych zmian. Uważamy to jednak za pozytywny aspekt wdrożenia Magento 2, ponieważ:

 • pozwala to na świeże spojrzenie na sklep jako całość,
 • stwarza możliwość pozbycia się niepotrzebnych elementów kodu,
 • umożliwia to poprawę ogólnych mechanizmów strony.

Spójrzmy prawdzie w oczy: jeśli Twój sklep ma 50 lub więcej rozszerzeń, Magento 2 zmusi Cię do ponownego przemyślenia wszystkich aspektów z nim związanych. Może to doprowadzić do wielu pozytywnych modyfikacji.

Czy warto?

Warto. Przede wszystkim ze względu na sam fakt wprowadzenia zmiany, w Magento nie istnieje bowiem pojęcie cofania się. Oczywiście, w ciągu najbliższych lat powstaną pewnie wersje wspierające stary system (i jest to dobry powód do tego, aby jeszcze chwilę zaczekać z wdrożeniem nowego), ale jeśli chcesz być liderem w swojej branży to prędzej czy później staniesz przed decyzją o zmianie. A wtedy pamiętaj o tym, aby:

 • pomyśleć o tym, co chcesz poprawić,
 • stworzyć listę rozszerzeń, których nie używasz (lub po prostu nie masz pojęcia do czego służą),
 • rozpocząć rozmowy na temat Magento 2 ze swoim partnerem biznesowym.

Kolejne kroki

Rok 2016 to dobry czas na podjęcie dobrych decyzji dla Twojego biznesu.

Magento 2 oferuje zupełnie nowe rozwiązania zarówno dla sprzedawców, jak i partnerów biznesowych, więc jeśli chcesz utrzymać się na szczycie, pomyśl o nich.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zaplanowaniu kolejnych kroków dla swojego biznesu, daj nam znać.

Źródło: Stanic A., „Moving from Magento 1 to Magento 2 – should I stay or should I go?“, [Oryginał dostępny na : http://inchoo.net/ecommerce/moving-from-magento-1-to-magento-2/]

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: