ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
W październiku odbyło się Magento Live Barcelona największe wydarzenie związane z Magento w Europie, na którym nie zabrakło również przedstawicieli Global4Net. Jak na największe tego typu wydarzenie przystało znalazło się tam wiele ciekawych prezentacji. Tematem, który budził jednak największe emocje było wydanie nowej wersji Magento 2.3. Należy zaznaczyć, iż będzie to pierwsza nowo wydana wersja systemu od czasu przejęcia Magento przez Adobe. Czego zatem można spodziewać się po nowej wersji?
Nowy Page Builder wyposażony w technologię drag and drop pozwoli w łatwiejszy sposób tworzyć dynamiczne strony CMS w Magento, dzięki czemu tworzenie contentu stanie się jeszcze łatwiejsze. To co często wymagało zaangażowania Frontend Developera np. w przypadku tworzenia Landing page’y dzięki nowemu wbudowanemu narzędziu stanie się znacznie prostsze. W wersji Magento 2.3 zostanie udostępniona wstępna wersja kreatora stron, która w kolejnych wydaniach będzie dopracowywana.
GraphQL to język zapytań używany przy komunikacji poprzez API w celu uzyskania płynnego transferu danych. Do tej pory w Magento były używane tylko żądania SOAP / REST w celu zdefiniowania danych i zebrania informacji, jednak dzięki nowemu Magento 2.3 GraphQL umożliwi nie tylko zdefiniowanie dokładnych danych, ale także połączenie różnych danych w jednym żądaniu. Jest to pewnego rodzaju rewolucja w stosunku do dotychczasowej architektury. W przeciwieństwie do SOAP czy REST, GraphQL będzie w stanie przetwarzać pojedyncze żądania nawet w ramach mniejszych stosów i wyświetlać dokładnie te informacje, których potrzebuje użytkownik. W efekcie nie będzie konieczności za każdym razem przetwarzania wszystkich zwróconych danych a jedynie dokładnie tego wycinka, który interesuje odbiorcę.
W nowej wersji ACL (Access Control List) czyli nadawanie dostępów dla użytkowników obejmie również cache. Dzięki temu możliwe będzie nadanie dostępu nie tylko do możliwości odświeżenia całego cache Magento ale również do poszczególnych elementów cache co pozwoli na lepszą kontrolę nad zawartością sklepu i ograniczy ryzyko odświeżania pełnego cache przez nieobeznanego administratora lub osobę odpowiedzialną za tworzenie wyłącznie conentu do sklepu w szczytach ruchu.
Rozwiązanie które można było doinstalować do Magento w wersjach 2.1 i wyższych w wersji Magento 2.3 pojawi się jako natywna część aplikacji. Dzięki Google reCaptcha możliwe będzie lepsze zabezpieczenie strony przed botami oraz osobami, których celem jest zaatakowanie strony. Usługa możliwa będzie do włączenia na podstronie logowania/rejestracji, formularzu kontaktowym, przypomnieniu hasła oraz z panelu administracyjnym.
We wcześniejszych wersjach Magento do stworzenia, aktualizacji lub usuwania tabel programiści musieli tworzyć skrypty z zapytaniami SQL, które następnie wykonywane były przez funkcje, od wersji Magento 2.3 nie ma konieczności tworzenia zapytań SQL lecz możliwe będzie tworzenie skryptów wewnątrz plików XML definiujących zmiany, które mają nastąpić w strukturze bazy danych. Magento samo przekonwertuje instrukcje XML w zapytania SQL, które mają zostać wykonane.
Od wersji 2.3 możliwe będzie tworzenie i zarządzanie wieloma magazynami. To jeden z najdłużej obok PWA oczekiwanych projektów, nad którym pracowała w dużej mierze społeczność Magento. Nowe Magento 2.3 pozwoli teraz sprzedawcom na definiowanie i dodawanie wielu lokalizacji magazynowych. Za pomocą interfejsu handlowcy będą mogli również łączyć różne kanały, takie jak sklepy e-commerce, sklepy fizyczne, marketplace’y itp. Co więcej będą one rzeczywiście odzwierciedlać skumulowane zapasy dla wszystkich zasobów i będą brały pod uwagę również przesunięcia magazynowe. W przypadku anulowanego zamówienia trafi ono z powrotem na magazyn z którego zostało wydane. Również koszty dostawy będą uwzględniały fizyczną lokalizację magazynu, z którego będzie pochodził dany produkt.
PWA czyli z pewnością najgorętszy temat roku 2018w ecommerce zupełnia zmienia sposób korzystania ze sklepów internetowych oraz zasobów webowych przez użytkowników. Magento udostępnia zestaw narzędzi PWA Studio, umożliwiających tworzenie aplikacji PWA specjalnie pod sklepy Magento oraz będzie udostępniało wstępnie przygotowane funkcjonalności. Niestety w wersji 2.3 zasób funkcji przewidzianych dla PWA będzie mocno ograniczony, jednak pokazuje kierunek w którym Magento będzie dążyć. Dzięki PWA możliwa stanie się znaczna redukcja czasów ładowania strony, w tym stron na urządzeniach mobilnych, a co za tym idzie rozwiązany ma zostać jeden z największych problemów Magento – poziom złożoności aplikacji wpływający na długie czasy ładowania się strony.
Magento 2.3 będzie kompatybilny z najnowszą wersją PHP – PHP 7.2. Umożliwi to aktualizację platformy za pomocą obsługiwanych technologii i korzystanie z najnowszych funkcji językowych. Aktualizacja dodatkowo zastąpi mcrypt bezpieczniejszym libsodium jako techniką szyfrowania.
Wraz z tymi głównymi funkcjami, które zostaną wydane w grze Magneto 2.3, na platformie Magento wprowadzono znacznie więcej ulepszeń:
– Wbudowana dwustopniowa autoryzacja (do tej pory wymagała doinstalowania)
– Asynchroniczne interfejsy API
– Aktualizacja edytora Tiny MCE do wersji 4
– Aktualizacja Elastic Search
– Nowe płatności Magento Payments
– Dalsza rozbudowa raportów Business Inteligence w Magento
– Dalsza poprawa bezpieczeństwa platformy
– Wbudowana integracja z Amazon
Nowa wersja Magento 2.3 w wersji beta została wydana w 3 kwartale 2018 roku, natomiast wydanie oficjalnej stabilnej wersji planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku. Generalnie widać że prace nad Magento po przejęciu przez Adobe nabrały znacznego przyspieszenia. W moim odczuciu wersja 2.3 to pierwsza naprawdę w pełni dopracowana wersja, dla której warto przesiąść się z Magento 1. Mocno zmienia się również architektura samego systemu, który od teraz ma być również przygotowany na użycie mikroserwisów. Nowy kierunek rozwoju systemu z pewnością sprawi że Magento umocni swoją niekwestionowaną pozycję lidera oprogramowania klasy enterprise dla ecommerce.
Napisz do nas