Magento a SEO – porównanie platform e-Commerce

21.04.2015 Angelika Siczek
koniec wsparcia akeneo 4.0 i nowości w wersji 5.0

Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę przy wyborze platformy e-Commerce jest jej wpływ na pozycjonowanie. Jak pod tym kątem wypada Magento? Czy opłaca się płacić za wdrożenie 2-3 a często wielo – krotność ceny innej platformy e-commerce? W odpowiedzi na te pytania mam nadzieję pomoże poniższy artykuł. Warto nadmienić że 44% procent transakcji w światowym e-commerce w 2012 roku miało swoje źródło właśnie w ruchu organicznym.

 Dla poniższego porównania posłużę się zestawieniem przygotowanym przez Dannyego Richmana, konsultanta, który pracował między innymi dla BBC czy Banku Anglii. Pod uwagę wziął najbardziej popularne platformy występujące obecnie na światowym rynku ecommerce. Przyjętą metodologię oparł na podsumowaniu kluczowych czynników SEO w 2013 roku dostępnym na stronie http://moz.com/search-ranking-factors Każdemu czynnikowi została przyporządkowana waga w oparciu o jego korelację ze wzrostem w rankingu Google przebadanym przez MOZ. W wyniku analizy powstał ranking najbardziej wartościowych pod względem SEO platform, jego wynik można zobaczyć poniżej.

 źródło: http://ecommerce-platforms.com/compare/best-ecommerce-platform-seo

Jak widać z powyższego zestawienia Magento bije pod względem rozwiązań SEO konkurencję na głowę. Co ciekawe równie często rozważana przy wdrożeniach na Polskim rynku Presta Shop zdołała uzyskać zaledwie 28 punktów, w porównaniu do 100 uzyskanych przez Magento. Przyjrzyjmy się jednak bliżej na jakiej podstawie Dany dokonał oceny przytoczonych platform.

Unikalne tytuły stron

Waga 10/10

Tytuły stron pojawiają się w nazwach zakładek w przeglądarce a także jako linki w wynikach wyszukiwania. Istnieje silna korelacja pomiędzy zawartością słów kluczowych w tytułach stron a wynikami wyszukiwania, zwłaszcza w przypadku gdy słowa kluczowe pojawiają się jako pierwsze. Niektóre platformy posiadają zdolność automatycznego generowania tytułów stron na podstawie nazw produktów lub nazw kategorii. Dwie platformy ujęte w zestawieniu (3DCart i BigCartel) wogóle nie oferują tej funkcjonalności, natomiast trzy wymagają dodatkowych modyfikacji do jej osiągnięcia.

Unikalne adresy URL

Waga 9/10

Jest to link pokazywany w pasku przeglądarki identyfikujący dany artykuł, produkt lub kategorię. Występuje duża korelacja pomiędzy wynikami wyszukiwania, a słowami kluczowymi zawartymi w adresie URL. Część platform automatycznie generuje przyjazne linki dla produktów oraz kategorii, bazując na ich nazwie. Mimo to ważne, aby mieć również niezależną kontrolę nad tymi elementami. Dwie spośród platform (Wix & BigCartel) nie oferują tej funkcjonalności wogóle, natomiast cztery tylko po implementacji dodatkowych rozwiązań.

Unikalne opisy meta

Waga 9/10

Opisy meta pojawiają się w przeglądarce pod linkami w wynikach wyszukiwania. Wprawdzie same opisy nie mają tak wielkiego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce, jednak właściwie przygotowane mogą znacząco podnieść klikalność strony względem konkurencji. Niektóre platformy ecommerce automatycznie generują meta opisy, nie dając żadnej kontroli nad ich treścią. Dwie spośród platform w zestawieniu (ZenCart i BigCartel) wogóle nie oferują tej funkcjonalności, natomiast OsCommerce wymaga dla jej uzyskania dodatkowych rozszerzeń.

Unikalne tagi alt dla zdjęć

Waga 3/10

Alty dodawane do obrazków służą do opisu zawartości zdjęć dla wyszukiwarek, które nie są w stanie w normalny sposób rozpoznać zawartości obrazków. O ile alty nie mają wielkiego znaczenia dla wyników wyszukiwania, o tyle wykazują już znaczący wpływ w przypadku wyszukiwania z zaznaczoną opcją znajdowania grafiki. Ważne jest zatem aby tagi do zdjęć dodawały się w sposób automatyczny. Trzy spośród platform nie oferują tej funkcjonalności wogóle (GoDaddy, BigCartel and PrestaShop), natomiast ZenCart i OsCommerce umożliwiają jej osiągnięcie po wprowadzeniu pewnych modyfikacji.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: